lubkaW poniedziałek, 7 listopada o godz. 19 w Domu Literatury w Łodzi rozpocznie się spotkanie z ukraińskimi pisarzami – Andrijem Lubką i Ołeksandrem Bojczenko. Wstęp wolny.

Andrij Lubka (ur. 1987) − jeden z najciekawszych ukraińskich literatów młodego pokolenia; poeta, pisarz, eseista, tłumacz i felietonista. Zdobywca licznych nagród literackich, m.in. Debiut (2007) oraz Laury Kijowskie (2011). Dwukrotny stypendysta (2010, 2012) programu Gaude Polonia MKiDN. Uczestnik festiwali literackich na całym świecie, od Rio de Janeiro do Stambułu. Tłumaczony na języki: polski, niemiecki, angielski, portugalski, rosyjski, chiński, czeski, serbski, macedoński, litewski, słowacki i turecki.

Karbid (tłum. Bohdan Zadura) ‒ powieść awanturnicza, oparta na faktach, które przerastają wyobraźnię. Na poziomie fabuły to satyryczna opowieść o przemycie na Zakarpaciu, na poziomie symbolicznym to książka o próbach wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej i Europy w ogóle.

Ołeksandr Bojczenko (ur. 1970) − ukraiński krytyk literacki, tłumacz z polskiego i rosyjskiego, bardzo popularny na Ukrainie felietonista, wykładowca uniwersytecki. Trzykrotny stypendysta (2005, 2008, 2013) programu Gaude Polonia MKiDN. Zwycięzca ukraińskiej nagrody Książka Roku 2003, laureat Nagrody Eseistyki Nowoczesnej im. Jurija Szewelowa w 2015 roku. Książka 50 procent racji jest pierwszą publikacją autor przetłumaczoną na język polski.

50 procent racji (tłum. Bohdan i Marek Zadura) ‒ zbiór felietonów o współczesnej Ukrainie, ale o uniwersalnej wymowie.

Spotkania/e odbywa się dzięki Rezydencjom Literackim w Zamku na Wodzie w Wojnowicach, organizowanym we współpracy Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Programem Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro. Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, realizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
CienOjca_JJ_Ventzki_300
Cień Ojca w Teatrze Nowym
nocliterrrr
3. Noc Literatury w Muzeum Miasta Łodzi
sobolewska
Mała Literacka: Justyna Sobolewska z Książką o czytaniu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*