IMG_6005W poniedziałek, 7 listopada w Domu Literatury w Łodzi zorganizowano spotkanie z ukraińskimi pisarzami – Andrijem Lubką i Ołeksandrem Bojczenko. Poprowadził je Maciej Robert.

Andrij Lubka (ur. 1987) − jeden z najciekawszych ukraińskich literatów młodego pokolenia; poeta, pisarz, eseista, tłumacz i felietonista. Zdobywca licznych nagród literackich, m.in. Debiut (2007) oraz Laury Kijowskie (2011). Dwukrotny stypendysta (2010, 2012) programu Gaude Polonia MKiDN. Uczestnik festiwali literackich na całym świecie, od Rio de Janeiro do Stambułu. Tłumaczony na języki: polski, niemiecki, angielski, portugalski, rosyjski, chiński, czeski, serbski, macedoński, litewski, słowacki i turecki.

Karbid (tłum. Bohdan Zadura) ‒ powieść awanturnicza, oparta na faktach, które przerastają wyobraźnię. Na poziomie fabuły to satyryczna opowieść o przemycie na Zakarpaciu, na poziomie symbolicznym to książka o próbach wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej i Europy w ogóle.

Ołeksandr Bojczenko (ur. 1970) − ukraiński krytyk literacki, tłumacz z polskiego i rosyjskiego, bardzo popularny na Ukrainie felietonista, wykładowca uniwersytecki. Trzykrotny stypendysta (2005, 2008, 2013) programu Gaude Polonia MKiDN. Zwycięzca ukraińskiej nagrody Książka Roku 2003, laureat Nagrody Eseistyki Nowoczesnej im. Jurija Szewelowa w 2015 roku. Książka 50 procent racji jest pierwszą publikacją autor przetłumaczoną na język polski.

50 procent racji (tłum. Bohdan i Marek Zadura) ‒ zbiór felietonów o współczesnej Ukrainie, ale o uniwersalnej wymowie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Plovdiv – Europejska Stolica Kultury 2019 w Domu Literatury (foto)
ldk_036
Mariusz Wilk w Łódzkim Domu Kultury (foto)
Marta Motyl w Domu Literatury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*