du-stirbst-nicht7 stycznia o godz. 18 w Klubie Nauczyciela rozpocznie się spotkanie z Kathrin Schmidt, laureatką Niemieckiej Nagrody Literackiej za rok 2009.

Urodzona w 1958 roku Schmidt pochodzi z Gotha w Turyngii, z dawnej NRD. Studiowała psychologię społeczną. Po upadku muru berlińskiego zaangażowała się w działalność polityczną. Brała udział m.in. w obradach tzw. Okrągłego Stołu we Wschodnim Berlinie. Od 1994 roku pisze powieści, opowiadania oraz wiersze.

Autorka otrzymała Niemiecką Nagrodą Literacką za powieść „Du stirbst nicht” („Nie umrzesz”).Opowiedziana w książce historia rozpoczyna się w szpitalu. Kobieta po przebytym wylewie budzi się i nagle zdaje sobie sprawę, że ciało odmawia jej posłuszeństwa. W wyniku wylewu utraciła nie tylko zdolność poruszania się, ale także mówienia. Wszystkiego musi się uczyć od początku.

Książka to opowieść o zmaganiu się z chorobą i walce o powrót do sprawności. Bohaterka stworzona przez Kathrin Schmidt jest pisarką, dlatego powrót do pełnej sprawności językowej jest dla niej sprawą nadrzędną. W powieści został opisany cały żmudny proces, polegający na stopniowym powracaniu do języka, który jest narzędziem pracy, na sklejaniu pojedynczych słów, potem zdań, a wreszcie całych myśli. Pisarka pisze o tym lakonicznie z domieszką czarnego humoru – właśnie to ujęło jurorów.

Powieść laureatki Deutscher Buchpreis do tej pory nie została przetłumaczona na język polski. W Niemczech wydało ją wydawnictwo Kiepenheuer & Witsch.

(na podstawie informacji prasowych i własnych)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
maslowska
Spotkanie z Dorotą Masłowską w Społecznej Akademii Nauk
milosc-droga-pani-schubert-b-iext21583612
Spotkanie z Ewą Lipską w DK 502
lalka
Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*