karski_szyk_abramekOd 24 do 26 czerwca w Łodzi organizowane będą imprezy prezentujące postacie trzech łodzian – Jana Karskiego, Artura Szyka i Abrahama Koplowicza. Wstęp na wszystkie wydarzenia są wolne.

24 czerwca 2014r. – wtorek

18.00 – spacer szlakiem Jana Karskiego z Joanną Podolską
START: III LO (ul. Sienkiewicza 46)
KONIEC: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83), Park Ocalałych

21.00 – KINO POD GOŁYM NIEBEM W PARKU OCALAŁYCH
MIEJSCE: Park Ocalałych (ul. Wojska Polskiego 83)
KARSKI. JAN KARSKI – „Emisariusz z Łodzi”
BOND. JAMES BOND – „Dr. No”
ok. 22. 30 Pokaz fajerwerków w Parku Ocalałych

Karski. Jan Karski. Łodzianin. Kurier Polski Podziemnej, który przekazał światu informacje o Holocauście urodził się 24 kwietnia 1914r. Taka data widnieje w dokumentach i taką datę podawał sam Bohater. Istnieje jednak druga data urodzin Jana Karskiego – 24 czerwca 1914. I chociaż w Łodzi oficjalnie świętowaliśmy setną rocznicę urodzin Kuriera w kwietniu, w Centrum Dialogu wystawę KARSKI. NIE DAC ŚWIATU ZAPOMNIEĆ otworzył Prezydent Bronisław Komorowski (możną ją oglądać codziennie w siedzibie Centrum w Parku Ocalałych – bardzo blisko Helenowa! – aż do grudnia 2014), przez kilka dni obyło się szereg imprez wokół postaci Jana Karskiego, teraz także chcemy zaznaczyć tę datę w kalendarzu Łodzi. 24 czerwca to także imieniny Jana. Zapraszamy więc do wspólnego świętowania.

25 czerwca 2014r. – środa

18.00 – spacer szlakiem Artura Szyka z Joanną Podolską
START: Więckowskiego 20
KONIEC: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83)

19.30 – wykład (w języku angielskim) Irvina Ungara
przedstawiciela Stowarzyszenia Artura Szyka z Kalifornii, o twórczości wybitnego łodzianina.
MIEJSCE: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83)

21.00 – autorski pokaz filmu Piotra Zarębskiego „Iluminator”.
MIEJSCE: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83)

Artur Szyk. Łodzianin. To jeden z najciekawszych i najbardziej zaskakujących artystów przedwojennej Łodzi. Charakterystyczne plakaty Artura Szyka ośmieszające Hitlera i jego zwolenników, znała cała Ameryka. Do dziś uchodzą za arcydzieła w swoim gatunku. Niemal dokładnie 120 lat temu, 16 czerwca 1894 roku, urodził się w Łodzi Artur Szyk. Jeszcze przed I wojną światową zadebiutował jako karykaturzysta i ilustrator. Wraz z Julianem Tuwimem założył w hotelu Savoy przy ulicy Traugutta kabaret “Bi-Ba-Bo”, dla którego robił dekoracje. W historii sztuki zapisał się przede wszystkim jako mistrz miniatury i autor antyfaszystowskich plakatów. Spod jego ręki wyszła m.in. „Haggada”, zbiór opowieści biblijnych Starego Testamentu, „Księga Estery” czy “Pieśń nad pieśniami”. Dziełem Szyka były też m.in. piękne ilustracje „Kuszenia świętego Antoniego” Gustava Flauberta czy „Studni Jakuba” Pierre Benoit. Pod koniec 1926 roku w Paryżu artysta zaczął pracę nad Statutem Kaliskim. Na 45 kartach przedstawił w formie miniatur polsko-żydowskie dzieje: od XIII wieku, kiedy Żydom w Polsce nadany został przez księcia Bolesława Pobożnego tytułowy Statut Kaliski, czyli przywilej, który określał ich status prawny aż do czasów współczesnych. Jedna plansza dedykowana była rodzinnej Łodzi.  „W Statucie Kaliskim gloryfikuję jeden z najpiękniejszych aktów liberalizmu polskiego w dziejach Europy” – tłumaczył artysta, który zawsze podkreślał swoje przywiązanie do ojczyzny: „Gdziekolwiek będę – pracować będę zawsze i przede wszystkim dla Polski”. Wybuch wojny zastał go w Londynie, od początku zaangażował się w walkę z faszyzmem. W 1940 roku wyjechał do Kanady, potem przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Zmarł w 1951 roku.

26 czerwca 2014r. – czwartek

18.00 projekcja filmu „Dzieci z Łódzkiego getta”
MIEJSCE: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83)

18.30 spacer szlakiem murali „Dzieci Bałut” z Joanną Podolską
START: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83)
KONIEC: NIEBOSTAN, ul. Piotrkowska 17

21.00 koncert zespołu ICE 9, który nagrał płytę inspirowaną wierszami młodego poety z Łodzi.
NIEBOSTAN, ul. Piotrkowska 17

Abraham Koplowicz. Łodzianin. Chłopiec, który w wieku 10 lat znalazł się w łódzkim getcie, gdzie pisał wiersze i utwory satyryczne. W sierpniu 1944 roku został wywieziony do Auschwitz i tam zamordowany . Zeszyt z jego utworami po wojnie odnalazł jego ojciec, który przeżył wojnę. Wiersz „Marzenie” młodego poety, który opowiada o tym co jeszcze młody chłopiec chce zobaczyć w życiu, inspiruje ludzi na całym świecie. W roku 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto do Łodzi przyjedzie izraelski zespół ICE 9 (Kerach 9), który nagrał płytę inspirowaną wierszami młodego poety z Łodzi. Koncert odbędzie się w Niebostanie (ul. Piotrkowska 17).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
dniotwartefunduszyue
Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2018
godzinadlaziemi
Godzina dla Ziemi 2010
muzeum_fabryki
LARP – Fortuna fabrykanta w Muzeum Fabryki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*