kapitularzOd 26 do 28 września w XXXII LO im. Haliny Poświatowskiej w Łodzi po raz trzeci zamieni się w arenę spotkań wielbicieli fantasy i horroru. Wszystko za sprawą reaktywowanego w 2012 roku Kapitularza.

Na tegoroczny Festiwal organizatorzy przygotowują ponad 400 godzin programu, w tym prelekcje, sesje rpg, larpy, warsztaty, spotkania autorskie, panele, pokazy oraz konkursy. Będzie też można pograć w gry planszowe, konsolowe, rozegrać turniej bitewniaków, czy po prostu spotkać się z innymi fantastami.

Bloki programowe

Blok RPG

Dlaczego Kapitularz to obowiązkowa impreza dla każdego fana RPG? Bo Kapitularz żyje erpegami. Za dnia prelekcje, warsztaty i konkursy, w nocy- Mocne Granie Nocne. Na Kapitularzu masz szansę dowiedzieć się o nowej, niszowej grze fabularnej, a potem w nią zagrać. Razem z jej twórcą. Jeszcze się wahasz? Czegoś ci brakuje? Może masz wątpliwości, czy prelekcje będą fajne? Oprócz fanów niszowej tematyki będą je robić również ludzie oddychający RPG, jak chłopaki z MasterMinda. Że konkursy mogą być słabe? Na Kapitularzu o takich nie słyszeliśmy. Jesteś początkujący i nie wiesz, czy tematyka będzie odpowiednia dla ciebie? Spoko, są prelekcje i sesje dla zielonych. Dasz radę. Wiesz co? Po prostu przyjedź i sprawdź. Nie ma opcji, byś opuścił Kapitularz zawiedziony.

Blok literacki

Być może jesteś jedną z osób, które nie chcą być „statystycznym Polakiem”, który czyta jedną książkę rocznie. Być może doskonale wiesz co się dzieje w fantastycznym literackim światku. A może nie było jeszcze zbyt wielu okazji, żeby poczytać coś interesującego i już najwyższy czas to zmienić – w każdym z tych przypadków blok literacki to doskonałe miejsce. Aby poznać nowe tytuły. Poznać stare tytuły, ale w taki sposób jak nigdy wcześniej nie były omawiane. Poznać autorów – dowiedzieć się kim tak naprawdę są ci tajemniczy twórcy horrorów i powieści sf. Wreszcie poznać ludzi, którzy czytają te same książki, interesują się tymi samymi tematami. Blok literacki. Więcej niż książki.

Blok mangi i anime

Kapitularz to ważny etap na trasie rozwoju Łodzi Mangowej. Dzięki rozbudowanemu blokowi mangowemu, kapitularzowe korytarze oraz sale rok rocznie rozbrzmiewają głosami radosnej społeczności sympatyków japońskiej popkultury. Każdego roku za blok mangowy na Kapitularzu odpowiadają doświadczeni twórcy atrakcji, między innymi z grupy Tanzaku, oferując ciekawe prelekcje, warsztaty czy konkursy, gwarantujące mnóstwo emocji i dobrą zabawę zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych entuzjastów. Blok mangowy to również Wielki Konkurs Strojów, w którym postaci mangowe stanowią sporą część uczestników. Zapraszamy serdecznie każdego, kto chce przez kilka dni trwania Kapitularza spędzić miło czas w naszej japońskiej enklawie na tym fantastycznym konwencie.

Blok naukowy

Wielu z nas naiwnie liczyło, że na szkolnych lekcjach biologii chociaż raz przeprowadzona zostanie sekcja zwłok żaby, a godziny chemii będą mijały pod znakiem niekończących się eksperymentów. Niestety, nasze oczekiwania zostały brutalnie zweryfikowane przez rzeczywistość. Jeżeli jednak, pomimo przeciwności losu, nadal drzemie w tobie pierwiastek głodnego wiedzy naukowca, odwiedź nasz naukowy blok programowy! Wprawdzie żadnych płazów kroić nie będziemy, ale z licznych prelekcji i wykładów z pewnością wyciągniesz równie ciekawe doświadczenia. I pamiętaj: „Z pomocą magii można zmienić żabę w księcia. Z pomocą nauki można zmienić żabę w doktora nauk…”

Blok horroru

Przybądź do Krainy Grozy! Zbłąkany wędrowcze, witaj w mieście-molochu , gdzie cienie skrywają nienazwaną, przedwieczną grozę. Witaj na naszym festiwalu, gdzie postaramy Ci się tą grozę przybliżyć. Przez trzy dni masz szansę poznać wiele aspektów strachu i szaleństwa. Odkryjesz, że kły, pazury i macki są niczym w porównaniu z horrorem ludzkiej psychiki. Przejdź przez Bramę i baw się upiornie! Na naszej imprezie czeka na Ciebie moc atrakcji związanych z szeroko pojętym horrorem. Przyjdź i przeżyj polowanie na umarlaka. Poznaj horrory przenoszone drogą mailową. Zobacz filmy tak straszne, że nie zdołasz ich obejrzeć do końca. To wszystko i jeszcze więcej na Kapitularzu w bloku Horroru! Jak mawiają wampiry – „Moralności zero, w ustach krew, świat jest na krawędzi, a więc bawmy się!”

Blok science-fiction

Karty kredytowe, ekrany dotykowe, Internet – wszystkie te wynalazki narodziły się w wyobraźni wizjonerów pokroju Dicka, Gibsona czy Asimova, tylko po to, by w zadziwiającym tempie stać się częścią naszej rzeczywistości. Jak wiele dzieli nas od podróży międzygwiezdnych? Czy możemy powiedzieć, że żyjemy w świecie jutra? Odpowiedzi na te, oraz inne pytania, będziemy starali się udzielić podczas wielu godzin programu, wchodzących w ramy bloku Science Fiction. Przyjdź, zobacz, doświadcz przyszłości na własnej skórze.

Blok dziecięcy

Wciąż nie wierzysz, że fantastyka może być rodzinną rozrywką? Chciałbyś przyjechać na Kapitularz ale nie jesteś pewien czy Twoja mała pociecha będzie się tam dobrze bawić? Mamy rozwiązanie! Przedstawiamy Wam blok dziecięcy, blok przygotowany z myślą o najmłodszych uczestnikach. Mamy gry, zabawy, konkursy, przygotowane przez ludzi, którzy są lub byli animatorami dla dzieci. Chcemy sprawić, że Wasze maluchy wciągną się w ten fantastyczny świat, a może za kilka lat same przyjadą na Kapitularz. Działamy przez całe trzy dni, od rana do wieczora, abyśmy mogli cieszyć się punktami programu, podczas gdy my w tym czasie zajmiemy się Waszymi brzdącami. Zapraszamy wszystkie dzieci powyżej 4 roku życia.

Blok popkulturowy

Filmy i seriale okraszone komiksami nie są Ci obce? Widzisz jak z roku na rok polskie fandomy rosną w siłę, marząc o ratowaniu świata z Avangersami albo o polowaniach na potwory z Winchesterami? Chcesz zapobiec kolejnej, efektownej kolacji u Hannibala, czy może wręcz przeciwnie, niecierpliwie oczekujesz zaproszenia? Jeśli śnisz o podróżach na pokładzie “Serenity”, walce o władzę w “House of Cards” lub o przetrwaniu z ekipą “Orange is the new Black”, Kapitularz to miejsce dla Ciebie! W tym roku po raz pierwszy organizujemy blok pod sztandarem Popkultury, gdyż chcemy by Ci, którzy zarywają noce oglądając ukochane seriale i spędzają weekendy na zdobywaniu coraz to nowych egzemplarzy ulubionych komiksów poczuli magię Gandalfa i potęgę Batmana! Zbierzcie się, niczym podopieczni Profesora X i podążając śladami Sherlocka Holmesa odkryjcie to, co skrywa w sobie tegoroczny Kapitularz! I zaufajcie nam, it’s bigger on the inside!

Pełen program Kapitularza możecie znaleźć tutaj.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
nowak
Mała Literacka: Olga Święcicka i Maciej Nowak
apostrof
Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
malywakacje
5. Mały książkomaniak zaprasza w wakacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*