kapitularz13Łódzki Festiwal Fantastyki „Kapitularz 2013” organizowany przez Stowarzyszenie Łódzki Klub Miłośników Fantastyki „Kapituła” i wolontariuszy z nim współpracujących odbędzie się w dniach 20-22 września w XXXII Liceum Ogólnokształcącym im. Haliny Poświatowskiej w Łodzi, przy ul. Czajkowskiego 14.

To impreza gromadząca fanów literatury, komiksu, gier i filmów o tematyce szeroko rozumianej fantastyki. Na tegoroczny Festiwal organizatorzy przygotowują ponad 400 godzin programu, w tym prelekcje, sesje rpg, larpy, warsztaty, spotkania autorskie, panele, pokazy oraz konkursy. Będzie też można pograć w gry planszowe, konsolowe, rozegrać turniej bitewniaków, czy po prostu spotkać się z innymi fantastami. Festiwalowi towarzyszy Łódzki Port Gier.

Wśród gości Kapitularza znaleźli się: Jakub Ćwiek, Stefan Darda, Dariusz Domagalski, Michał Gacek, Marek S. Huberath, Witold Jabłoński, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz Jr.,  dr Natalia Lemann, Stanisław Mąderek i Maciej Żytowiecki.

Na Łódzki Port Gier wstęp jest bezpłatny, na Kapitualrz pełna akredytacja trzydniowa wynosi 3o zł.   Akredytacja jednodniowa: 10 zł – piątek, 20 zł – sobota i 10 zł – niedziela. Więcej informacji o imprezie można znaleźć tutaj.

Pełen program Festiwalu

    * RPG 1 – Sala 113 – Dunwich
    * RPG 2 – Sala 114 – Craag An
    * RPG 3 – Sala 115 – Tir na Nog’th
    * Literacki – Sala 226 – Salem
    * DDR – Sala 102 – Shibuya
    * Manga 1 – Sala 127 – Akihabara
    * Manga 2 – Sala 101 – Aokigahara
    * LARP 1 – Sala Piwnica Liceum
    * LARP 2 – Sala 202 i 203
    * Naukowy – Sala 213 – Area 51
    * Horror 1 – Sala 211 – Elm Street
    * Horror 2 – Sala 212 – Innsmouth
    * Science-Fiction – Sala 201 – Nostromo
    * Blok Dziecięcy – Sala 132
    * Aula
    * Inne

RPG 1 – Sala 113 – Dunwich
Piątek, 17:00

Survival dla eRPeGowców.
Prowadzący: Konrad „Bubel” Baś

Wiedza (również) praktyczna. Graczu- czy w trakcie gry natrafiłeś na sytuację, w której: cała woda jest skażona i nie masz co pić? Musiałeś uciec niezauważony z miasta? Będąc ściganym rozbijałeś obóz unikając wykrycia? Powiem Ci jak możesz wyjść cało z takich sytuacji! ZAPRASZAM!
Piątek, 18:00

Fabryka Światów. Stwórz Swój System RPG – setting
Prowadzący: Łukasz „Freeze” Ligmanowski

Blok poświęcony tworzeniu systemu RPG od podstaw. Najważniejsze rady i zasady, którymi powinien kierować się twórca systemu czy to profesjonalnego, czy domowego. Wiedza przydatna każdemu laikowi RPG. Ta część programu skupia się na settingu.
Piątek, 19:00

Historia Łodzi z punktu widzenia MG
Prowadzący: Rafał „Opus” Tomczyk

Historia miasta opowiedziana przez pryzmat różnych konwencji fantastyki. Od fantasy po postapo.
Piątek, 21:00

Krótko o Savage Worlds.
Prowadzący: Patryk „Monti” Gruszczyński

Jeśli czujecie mdłości na widok stosu podręczników do dedeków, jeśli ciężki i dołujący klimat Warhammera zbrzydł Wam zupełnie – jest to prelekcja dla Was. Będzie to krótkie spotkanie z systemem Savage Worlds – prostym i przejrzystym RPG dla ludzi nielubiących tonąć w tabelkach i statystykach.
Sobota, 10:00

RPG dla (bardzo) początkujących.
Prowadzący: Bartosz „Nurgling” Czapnik

Czym jest RPG? Dlaczego warto zacząć? Jak rozpocząć przygodę z grami fabularnymi? Poznaj odpowiedzi oraz zadaj własne pytania. Zapraszam!
Sobota, 11:00

Tworzenie przygód dla (bardzo) początkujących.
Prowadzący: Bartosz „Nurgling” Czapnik

Zapraszamy na prelekcję, która przedstawi kilka prostych i skutecznych sposobów pomagających w tworzeniu scenariuszy.
Sobota, 12:00

Od zera do Bohatera- podstawy PBF’ów.
Prowadzący: Kamil „Pain” Maćkowiak

Krótka prelekcja na temat podstawowych kwestii, które trzeba znać na temat LARP’ów. Na panelu zostanie wyjaśnione jak stworzyć kartę postaci a także grywalne sesje.
Sobota, 13:00

Warsztaty narracyjne dla (bardzo) początkujących.
Prowadzący: Bartosz „Nurgling” Czapnik

Przyjdź i poznaj kilka prostych technik mogących ulepszyć twoje sesje. Zapraszamy Mistrzów Gry i Graczy (tak – wam również się to przyda).
Sobota, 14:00

Najlepszy. Po prostu najlepszy!
Prowadzący: Azarin, Kosmit, skobel

Quizozabawa: Kapitularz ocenia podręczniki. Żartobliwie, z wielu perspektyw i dogłębnie. Adresat: pasjonaci erpegów, kolekcjonerzy podręczników Zwycięzca: Tylko jeden.
Sobota, 16:00

13th Age – Nowoczesne podejście do D&D.
Prowadzący: Wojciech „Sulik” Mazur

Zaprezentuję wam perełkę ostatniego roku – 13th Age – stworzona przez duet Lead Designera 3 edycji D&D Johnathana Tweet’a oraz Lead Designera 4 edycji – Roba Heinsoo. Wpadnijcie na spotkanie i przekonajcie się jak daleko może zabrać was wyobraźnia.
Sobota, 17:00

Poetyckość języka w RPG.
Prowadzący: Tomasz „Smok” Wolski, Joanna „Draka” Wolska

Ot Gawenda o tym, jako ten czas może wyglądać, dusz dotykając waszych. Toż zupełnie taka sama, a jednak inna, istota część mowy, ku podrażnieniu myśli grających. Czy zwykły liść, to tylko liść? Acz może powód do poetyckiego wyzwania? Czy szarość dnia, może być odbiciem cierpienia w grze? A może stanie się mrokiem rzeczywistości, zupełnie innego jestestwa w nas samych? Jak szybko spada kropla rosy i w jakie serce ona padnie? Czy jesteśmy w tym osamotnieni? Kiedy nasz język tworzy nowe światy? Czy da się tego nauczyć? – Na, te i inne pytania odpowie nie człowiek a Smok, z poetyckim zacięciem własnych światów.
Sobota, 18:00

Scenariusz prowadzę tylko raz, wierzcie lub nie, ale tak właśnie jest.
Prowadzący: Tomasz „Smok” Wolski, Joanna „Draka” Wolska

Jak tworzę scenariusz? Dla czego tylko raz prowadzę i nigdy potem? Jak to jest, gdy piszę scenariusz dla nieznanych osób? Jak to jest, napisać scenariusz na zmówienie i nigdy go nie poprowadzić? Jak to jest, napisać scenariusz i zagrać u innego MG? Jak to jest, gdy nie mogę poprawić scenariusza? „ Bo trzymam się swoich zasad ” – na te i inne pytania, które kołaczą się nie tylko w mojej głowie, ale i w głowach innych MG, odpowiem jak znajdę na to odpowiedzi.
Sobota, 19:00

Neuroshima: Horror w kolorze Rtęci.
Prowadzący: Piotr „Holderhek” Głębski

Lubisz klimat postapo? Lubisz straszyć swoich graczy? a może po prostu brakuje Ci pomysłu na sesję? Jeżeli tak, wpadnij a na pewno nie będziesz żałował!
Sobota, 20:00

Konkurs aktorski odsłona IX
Prowadzący: Tomasz „Smok” Wolski Joanna „Draka” Wolska, Monika „Hajduczek” Koseska

Uważasz, że Jesteś dobrym aktorem? Zazdrościsz pierwszoplanowym rolom w ulubionych filmach, bo wiesz, że byłbyś lepszy? Potrafisz odegrać każdą scenkę z sesji RPG by MG opadłą szczęka, a inni gracze nie chcieli z tobą grać? A może uwielbiasz wyzwania komiczne, tragiczne, dramatyczne, ekscentryczne i niespodziewane zmiany stylizacji życia?
Niedziela, 10:00

Fabryka Światów. Stwórz Swój System RPG- kampania.
Prowadzący: Łukasz „Freeze” Ligmanowski

Blok poświęcony tworzeniu systemu RPG od podstaw. Najważniejsze rady i zasady, którymi powinien kierować się twórca systemu czy to profesjonalnego, czy domowego. Wiedza przydatna każdemu laikowi RPG. Ta część programu skupia się na pisaniu spójnej, ciekawej kampanii.
Niedziela, 11:00

Jak dobrze grać złem w RPG?
Prowadzący: Wiktor „Wiktul” Werner

Nowe zastosowaia starych „złych bossów” i konwencji zła w różnych systemach, min.: – Świat od strony Mroku (Tzimisce, Spirale, Nephandi itp. w kampanii WoD) – Nowe oblicze starego zła w kosmologii 4 ed. D’n’D – Służba Pradawnym w koszmarze Lovecrafta (groza i zło w sesji Zewu Cthulhu)
Niedziela, 13:00

Erpegowe epoki wiktoriańskie.
Prowadzący: Marek „Planetourist” Golonka

Z jednej strony wielkie idee i szykowne fraki, z drugiej harówka w fabrykach i podwójna moralność – epoka wiktoriańska to czas wielkich kontrastów. W tej prelekcji skupię się na jej mroczniejszych wizjach – settingach Rippers, Cthulhu by Gaslight i Deadlands, a także grze sieciowej Fallen London.
Niedziela, 14:00

Stary trik z amnezją.
Prowadzący: Marek „Planetourist” Golonka

Postaci tracące pamięć to stary dobry trik fabularny, pozwalający wplątać je w ciekawą intrygę lub przedstawić świat nowy dla graczy, ale nie bohaterów. Zapraszam do dyskusji o tej sztuczce i analizy kilku słynnych przykładów jej wykorzystania: Kronik Amberu, Planescape: Torment, KoTORa i innych.
RPG 2 – Sala 114 – Craag An
Piątek, 16:30

Chciałbym być MG, czyli kilka rad na początek.
Prowadzący: Daniel „Szary Grabarz” Chmielewski

Grasz już jakiś czas i myślisz o prowadzeniu, ale nie jesteś pewny czy dasz radę? Oferuję mniej więcej godzinę rozmowy o byciu MG: co, jak i dlaczego Uwaga! Jest to prelekcja dla początkujących MG
Piątek, 17:30

Lochy i inne podziemia
Prowadzący: Oglaf

Masz wrażenie, że wykorzystujesz tą samą jaskinie po raz dziesiąty. Twoi gracze sami zaczynają opisywać kryptę, do której wchodzą. A przy lochach się układają do snu. Czas na zmiany i to duże. Serdecznie zapraszam na 102 prelekcje o „Jaskiniach i innych podziemiach” wszystkich zainteresowanych tematyką podziemną na sesjach.
Piątek, 18:30

Jak grać w gry fabularne.
Prowadzący: skobel

Znasz kogoś, dla którego jedynym rozwinięciem skrótu RPG jest rodzaj granatnika? Zaproś go na tę prelekcję – omówimy możliwie prosto cały proces gry. Może zostanie fanem tej rozrywki. Znasz kogoś, kto gra kilka lat. Zaproś go. Ustalimy, jakie jego elementy gry spodobałyby się pozostałym graczom, a jakie patenty wypracowali inni. Może dzięki nim rozwinie się szybciej niż samemu. Znasz kogoś, kto przestał grać? Zaproś go – może przypomni sobie dlaczego go to bawiło i zadzwoni, by wziąć udział w nowej kampanii. Jesteś starym wyjadaczem? Przyjdź. Może Ty mi to wszystko opowiesz.
Piątek, 19:30

Bezkompromisowe Gry.
Prowadzący: skobel

Są RPGi, które znacie: poszukiwacze przygód na progu korytarza wiodącego do labiryntu… Są sesje, które znacie: grupka znajomych pochylona nad świeczką słucha narracji MG… Są gry, które znacie: karty postaci, kostki, znaczniki, ołówki…. Ale są też systemy, które nie kłamią. Systemy, nie udają czegoś, czym nie są. Tytuły łatwe do nauki i dostosowane do odbiorców. Gry Indie. Gry bez kompromisów. Gry, które zmieniają erpegowy światopogląd.
Piątek, 20:30

Oswajanie nieznanego- pomocna dłoń w konstruowaniu opisów.
Prowadzący: skobel

Każdy z nas urodził się do opowiadania historii. Każdy z Nas to potrafi. Są osoby, którym przychodzi to z naturalną swobodą, są osoby, które doszły do wprawy długotrwałą praktyką. Są i tacy, którzy w siebie wątpią, lub nie dowierzają mi, gdy mówię, że każdy potrafi. A ja powtórzę: Opisywać potrafi każdy. Czasami potrzebuje tylko pomocnej dłoni, by rozpocząć. Pod koniec prezentacji będziesz znał niezawodną metodę tworzenia opisów oraz wiedział, dlaczego panda jest lepszym MG niż koń.
Sobota, 10:30

MG w swoim żywiole.
Prowadzący: skobel

MG na sesji robi różne rzeczy. Głównie prowadzi. Ale, co tak naprawdę wtedy robi? Mówi. Opisuje. Rzuca kostkami, sprawdza statystyki, ścisza muzykę, sięga po cole i powtarza: „No dobra chłopaki, ale na następnej sesji to już gramy na całego, nie?” Wszystkie z nich są super! Wszystkie nich składają się na sesję. Tak, nawet „…ale następnym razem” Ale czy każda sesja wymaga wszystkich części, czy MG musi korzystać z całego kompletu czynności w tym samym zakresie? Nie może wybierać tylko tych, które lubi, lub w których celuje?
Sobota, 11:30

Trening czyni mistrza!
Prowadzący: Kosmit

By stać się mistrzem trzeba trenować. By stać się Mistrzem Gry wystarczy zacząć prowadzić. Ale czy to wszystko? Czy do bycia dobrym MG wystarczą pomysły, determinacja, ambicja i trochę szczęścia? Naszym zdaniem tak, jak w życiu nie obejdzie się bez treningu. Na tym spotkaniu przygotowaliśmy dla was zestaw ćwiczeń dla Mistrza Gry. Będziemy trenować narrację, przyciąganie uwagi słowem, budowanie klimatu i napięcia. Będziecie też mogli sprawdzić co innym się podoba w Waszym mistrzowaniu, a co uważają za wymagające dopracowania.
Sobota, 12:30

Dobra oferta – zwiększ kreatywność graczy
Prowadzący: Kosmit

Najbardziej zabawna, najbardziej dynamiczna, najbardziej praktyczna i pociągająca do działania prelekcja MasterMinda. Trudne zadanie? Dobrze… To, co Wam zaproponuję też nie będzie proste. Bycie spontanicznym i aktywnym graczem nie jest łatwe. Budowanie narracji i wydarzeń na sugestiach graczy i utrzymywanie na sobie uwagi nie jest łatwe. Nie jest, bo w wielu przypadkach nie pozwalamy, by była. W naszych głowach kłębią się tysiące pomysłów. Uwolnijmy je razem.
Sobota, 13:30

Fabryka Światów. Stwórz Swój System RPG- mechanika.
Prowadzący: Łukasz „Freeze” Ligmanowski

Blok poświęcony tworzeniu systemu RPG od podstaw. Najważniejsze rady i zasady, którymi powinien kierować się twórca systemu czy to profesjonalnego, czy domowego. Wiedza przydatna każdemu laikowi RPG. Ta część programu skupia się na turlaniu kości.
Sobota, 14:30

Ci źli, źli, źli gracze/Mistrzowie Gry!
Prowadzący: Bartosz „Nurgling” Czapnik

Przyjdź i posłuchaj, co robisz źle. Bo robisz źle. Serio. Nie wierzysz? Przyjdź!
Sobota, 16:30

Jak zrobić graczy w ciula
Prowadzący: Kosmit

Gracze łatwo są w stanie przejrzeć zamiary Mrocznego Złego? Nie potrafisz BNem zdobyć ich zaufania? W takim razie przyjdź na prelekcję i poznaj sposoby na to jak wyprowadzić graczy w pole.
Sobota, 17:30

Mity Cthulhu w ostatnich latach carskiej Rosji
Prowadzący: Jacek „Cooperator Veritatis”Radzymiński

Okultystyczne fascynacje dworu, Rasputin, horror na kolei transsyberyjskiej, jakuckie Innsmouth, groza wojny światowej i gotowi na wszystko rewolucjoniści – Rosja ostatniego cara z Wielkimi Przedwiecznymi w tle.
Sobota, 19:30

Pimp my Neuroshima.
Prowadzący: Anna „drBlonde” Chlebicka

Znudziło Ci się wymyślanie graczom bunkrów do odnalezienia i gangów do pokonania? Masz ochotę na coś nowego, ale bez zrywania z ulubionym systemem? Ta prelekcja jest dla Ciebie! Garść pomysłów jak urozmaicić grę i skąd czerpać inspirację w kampaniach postapokaliptycznych Stanów.
Sobota, 20:30

Brudny, Bury i Ponury
Prowadzący: Skobel

Prelekcja o tym jak wykorzystywać w przygodach negatywnych bohaterów żeby to oni nie wykorzystali nas. Jak sprawić, aby główny antagonista drużyny zaskoczył czymś starych wyjadaczy? Jak szybko stworzyć nieszablonowego przeciwnika? Szybko. Nieszablonowego. Przeciwnika! Drżyjcie.
Niedziela, 10:30

Archeologia wyobraźni, czyli jak odbudowywać krajobraz nieistniejących już miast.
Prowadzący: Adam „WTFApoc” Podlewski

Często na potrzeby stworzenia historii, sesji, bądź opowiadania, musimy wniknąć w miejsce, którego już nie ma, dzielnicę zniszczoną, bądź zmienioną. Jako historyk i mieszkaniec warszawskiego przedmieścia, chciałbym przedstawić kilka rad dla archeologów wyobraźni. A sam takowych rad posłucham.
Niedziela, 11:30

Znudzony gracz na sesji.
Prowadzący: Kosmit

Rozegrałeś scenariusz życia, jesteś wielce zadowolony ze swoich zdolności aktorskich i to jak udało Ci się doprowadzić przygodę do etapu, który planowałeś. Gracze są zadowoleni, ale… okazuje się, że na następną sesję już nie mogą przyjść. Na każdą kolejną zresztą też. Ta prelekcja pozwoli Ci poznać kilka sposobów na to jak rozpoznać znudzonego gracza i jak do niego trafić, aby z niecierpliwością wyczekiwał kolejnej sesji.
Niedziela, 12:30

Międysesja.
Prowadzący: Kosmit

Co robi postać gry komputerowej, kiedy przestajemy grać? Co robią postacie z filmu, kiedy wciśniemy pause? Co się dzieje w świecie książki, kiedy odkładamy ją na półce? Pewnie nic. Trwają w zawieszeniu pomiędzy jednym światem a drugim i czekają aż ludzki umysł ożywi ich świat. A jak to jest z erpegami? Skoro dzieją się w naszej wyobraźni to czy można jest tak po prostu wyłączyć? A może warto wykorzystać ten aspekt, aby wzbogacić swoje rpg? Co ciekawego można robić pomiędzy jedną sesją a drugą. Czym się zająć? Co wymyślić? Jakich narzędzi użyć? I najważniejsze pytanie: po co?
Niedziela, 13:30

Warsztaty walki (miecz + tarcza)- historia vs. współczesność.
Prowadzący: Verthani

„To ja go tnę!”- rzekł Wojtek po raz 46 w trakcie jednej sesji. Też tak masz? Może tak coś nowego? Może niech będzie realistyczne? Najwyższy czas uzupełnić swoją wiedzę z zakresu walki mieczem i tarczą, najwyższy czas wprowadzić w osłupienie Mistrza Gry fachowym opisem szermierczych wyczynów swojej postaci. Przyjdź i dowiedz się, czemu twój paladyn powinien przestać robić salta, a zacząć uniki.
RPG 3 – Sala 115 – Tir na Nog’th
Piątek, 17:30

Nerds VS Zombie.
Prowadzący: Przemysław „Ozyrys” Jach

Prelekcja nowo powstającego Indie RPG.
Piątek, 18:30

RPGowa zabawa literami, czyli o PBFRPG
Prowadzący: Jacek „Arf” Ulatowski

Lubisz RPGi ale nie wiesz co myśleć o tych w sieci? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z graniem i zastanawiasz się, od czego zacząć? Albo jesteś doświadczonym graczem, który chce coś przekazać innym? To punkt dla ciebie. Arf otwiera panel dyskusyjny dla wszystkich, których PBFRPG kręci.
Piątek, 19:30

Gindie: TSoY– Bez bogów, bez potworów. Tylko ludzie.
Prowadzący: Jacek „Darken” Gołębiowski

TSoY to system RPG, w którym to gracze wybierają, za co otrzymują punkty doświadczenia albo gdzie można jednym rzutem kości rozwiązać dowolną sytuację w grze. Poznaj świat, który prawie uległ zagładzie, bogowie nie odpowiadają na modły, zaś całe narody muszą stawić czoła zmianom.
Piątek, 20:30

Jak zniszczyć komuś życie, czyli porady dla początkujących Mistrzów Gry.
Prowadzący: Marcin „Lodowax” Gorzelany

Czujesz się nieswojo, kiedy ktoś prosi Cię o zrobienie własnej sesji? Boisz się, że nie podołasz? Może nie radzisz sobie z graczami? Czujesz, że Twoim graczom nie podobają się Twoje sesje? Nawet, jeśli odpowiedzią na każde z tych pytań jest „nie”, zawsze możesz się dowiedzieć czegoś nowego.
Sobota, 10:30

Świat sagi Gothic.
Prowadzący: Tomasz „Tomihar” Jędrczak

Grałeś w Grę Gothic i mile wspominasz czas spędzony przy tej grze? A może słyszałeś o niej, ale nie grałeś i chciałbyś się dowiedzieć, dlaczego była tak popularna swego czasu? Zapraszam na moją prelekcję, gdzie dowiesz się tego, a także wiele innych ciekawostek ze świata Gothic.
Sobota, 12:30

Rola kobiety w świecie fantasy, kontra realia średniowiecza.
Prowadzący: Verthandi

Przypomnij sobie kobiety z książek i gier osadzonych w pseudo średniowieczu. Awanturniczki, wojowniczki, złodziejki i czarodziejki. Kobiety, które śmiało mogą (i robią to!) konkurować z mężczyznami. Ba, wielokroć bywają lepsze. Jak to ma się do rzeczywistości średniowiecza, o którym ukuła się opinia, iż kobieta jest własnością swego męża? Przyjdź i posłuchaj.
Sobota, 13:30

Witamy w Żelaznych Królestwach!- Prezentacja świata Iron Kingdoms Full Metal Fantasy RPG.
Prowadzący: Patrycja “Dziczka” Woroniecka

Witajcie w świecie fantasy, gdzie para, elektryczność i magia współdziałają ze sobą, a wielkie roboty są podstawą nie tylko wojny, ale i ekonomii. Szukasz systemu steampunkowego innego niż wszystkie inne? Zanurz się w świecie Iron Kingdoms!
Sobota, 14:30

Życie w Immoren– Nacje w Iron Kingdoms Full Metal Fantasy RPG.
Prowadzący: Patrycja “Dziczka” Woroniecka

Kto, co, z kim i dlaczego? Poznajcie wyznania, strukturę i cechy charakterystyczne poszczególnych Królestw oraz stosunki między nimi.
Sobota, 15:30

Ahoj przygodo! Jak grać w Iron Kingdoms Full Metal Fantasy RPG – warsztaty
Prowadzący: Karol „Dzik” Olchowy

Poznaliście już świat Żelaznych Królestw? Czas na przygotowanie się do gry! Zaprezentujemy Wam podstawy mechaniki, pomysły na przygody oraz antagonistów, których mogą na swej drodze spotkać Bohaterowie.
Sobota, 16:30

Quentin- kuźnia pomysłów.
Prowadzący: Marek „Planetourist” Golonka

Quentin to najważniejszy polski konkurs na erpegowy scenariusz, a tegoroczna edycja była bardzo udana. Podczas prelekcji opowiem o najlepszych nadesłanych pracach, przedstawię ich mocne i słabe strony i wreszcie opowiem, jak wygląda przygotowywanie pracy na Quentina: sam jestem jednym z finalistów.
Sobota, 17:30

Gindie: RPG na imprezie.
Prowadzący: Jacek „Darken” Gołębiowski

Mariaż RPG oraz gier planszowych pozwala na nowe podejście do tematów. Np. z grami, które niedługo wydamy, możesz iść i zagrać w RPG na imprezie. W skrócie –prezentacja nowych gier.
Sobota, 18:30

Gindie: RPG bez kompromisów.
Prowadzący: Jacek „Darken” Gołębiowski

Systemy, które nie kłamią, nie udają czegoś, czym nie są. Tytuły łatwe do nauki i dostosowane do odbiorców. Gry bez kompromisów. Wydawnictwo Gindie zaprasza do zmiany waszego światopoglądu RPG.
Sobota, 19:30

Gindie: RPG IS DEAD.
Prowadzący: Jacek „Darken” Gołębiowski

Złote czasy minęły, ale przynajmniej mamy złotą jesień. Ogrom materiałów, masę podręczników. Nic tylko grać wśród opadających liści… Bzdura. Złoty wiek gier dopiero nadchodzi i będziesz jego świadkiem.
Sobota, 20:30

„Whose line is it anyway” w wersji RPG-owej.
Prowadzący: Hubert “Jankoś”Jankowski, Anna Howaniec

Konkurs narracyjny wzorowany na programie „Whose line is it anyway”.Poszczególne konkurencje będą rozgrywały się w realiach różnych systemów RPG. Zapraszamy!
Niedziela, 10:30

Gindie: Wydawanie to piekło
Prowadzący: Jacek „Darken” Gołębiewski

Pytanie tylko czy dla Ciebie? Wydanie gier jest coraz prostsze. Internet pozwala na zdobywanie wiedzy i komunikację z ludźmi, którzy mogą Ci pomóc. Coraz lepsze oprogramowania wspierają prace nad publikacjami. Wpadnij, jeżeli chcesz usłyszeć o błędach, grzechach, ale i sukcesach nowego wydawnictwa.
Niedziela, 11:30

Gindie: Prezentacja przetrwaliście Zagładę.
Prowadzący: Jacek „Darken” Gołębiowski

Przeżyliście, ale to nie koniec. Zapraszam do zagrania w grę, która zmieni twoje spojrzenie na RPG. Albo nie. W każdym bądź razie będziesz się dobrze bawić.
Niedziela, 12:30

Stacje numeryczne – ciekawostka, tajemnica, tło dla sesji.
Prowadzący: Krzysztof „Człowiek ze Złotą Gałką Oczną”Kubicki

Porozmawiamy o stacjach numerycznych, które intrygują ludzi od lat. Do czego służą ciągi cyfr i liter, które nadawane są regularnie na ogólnodostępnych częstotliwościach. Będzie trochę teorii (mniej lub bardziej szalonych) i trochę pomysłów dla MG.
Niedziela, 13:30

Iron Space- prezentacja systemu RPG.
Prowadzący: Arkadiusz Ciesielski

Iron Space to nowa, dynamiczna gra RPG w stylu Retro-SF. Przedstawię realia systemu oraz wymyśloną jego na potrzeby mechanikę. Przyjdź i dowiedz się jak i dlaczego cztery mocarstwa – naziści, sowieci, alianci i Japończycy – toczą ze sobą wojnę w kosmosie.
Literacki – Sala 226 – Salem
Piątek, 16:00

Co nam zrobiło pismo?
Prowadzący: Alicja Tempłowicz

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądał świat bez pisma? Umożliwiło ono utrwalanie myśli i przekazywanie informacji na szeroką skalę – to oczywiste. Dało nam książki. Ale jak zmieniło nas jako ludzi? Jak przeprogramowało nasze mózgi? Odpowiedź na to pytanie może okazać się niemal przerażająca.
Piątek, 17:00

Niechrześcijańskie korzenie Europy
Prowadzący: Witold Jabłoński

Powiada się o „chrześcijańskich korzeniach Europy” ignorując fakt, że religia ta przywędrowała na nasz kontynent z Azji Mniejszej. Greckie piękno, rzymskie prawo i celtycka magia – oto nasze prawdziwe kulturowe korzenie, o których opowiada Witold Jabłoński w swojej najnowszej powieści „Słowo i miecz”
Piątek, 18:00

Jednorożec – 2500 lat legendarnej istoty
Prowadzący: Szymon „Simon Zack” Żakiewicz

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o jednym z najbardziej rozpoznawalnych stworzeń fantastyki. W multimedialnej prelekcji opowiem Wam skąd się wzięły i gdzie ich szukać w książkach, filmach i współczesnej popkulturze.
Piątek, 19:00

XI Edycja Ekstremalnego Konkursu Pratchettowskiego
Prowadzący: Tomasz „Aquilion” Pruski

Po latach powraca najbardziej poroniony konkurs Świata Dysku w historii. Tym razem z nowymi, jeszcze gorszymi pytaniami, jeszcze bardziej pokręconymi zadaniami i tym samym starym, wrednym prowadzącym. Tu nie walczysz o punkty, tylko o jak najmniejszą ilość punktów ujemnych.
Piątek, 20:00

Literacka Groza Kwitnącej Wiśni
Prowadzący: Marek Grzywacz

Większość fanów horroru zetknęła się z przerażającymi, długowłosymi zjawami z kinowych straszaków z Japonii albo z tamtejszymi komiksami pełnymi potworów z mitologii i dziwacznej grozy. Jednak literatura horrorowa z Kraju Kwitnącej Wiśni jest u nas mało znana. Niniejsza prelekcja pozwoli wam odkryć, co rodzi się w wyobraźniach japońskich pisarzy – oferując informacje o początkach literatury grozy w formie zbiorów ludowych opowieści, o nawiązaniach do dorobków zachodnich pisarzy takich jak Lovecraft, o potworach dominujących na kartach powieści z Nipponu i o nowoczesnym horrorze japońskim. Bez pominięcia lokalnych dziwactw, takich jak książka opublikowana na… papierze toaletowym!
Piątek, 21:00

Body Horror w literaturze
Prowadzący: Marek Grzywacz

To już jest w tobie – jeszcze tego nie wiesz, ale niepowstrzymana siła zawładnęła twoim ciałem i, kawałek po kawałku, przebuduje je i zdeformuje, aż w cierpieniu przeistoczysz się w coś, co nigdy nie powinno zaistnieć… Horror cielesny to jeden z najważniejszych współczesnych podgatunków filmowej grozy, ale towarzyszy także literaturze grozy od jej zarania. W niniejszej prezentacji zdefiniujemy literacki body horror, prześledzimy jego historię, wskazując jego korzenie i najważniejsze przejawy, a także zastanowimy się nad tym, czy jest to tylko estetyka, czy odrębny gatunek twórczości – opierając się na przykładach ze światowej literatury grozy.
Sobota, 10:00

Świat Dysku Terry`ego Pratchetta
Prowadzący: dr Natalia Lemann

Świat Dysku Terry`ego Pratchetta – krzywe zwierciadło przechadzające się po gościńcu (i gryzące przechodniów po kostkach). Wszystko o Świecie Dysku opowie dr Natalia Lemann, wykładowca literatury na Uniwersytecie Łódzkim.
Sobota, 11:00

Uwolnić historię! – historia alternatywna i fantasy historyczna
Prowadzący: dr Natalia Lemann

O tym, dlaczego powinnyśmy czytać fantasy historyczną i historie alternatywne opowie dr Natalia Lemann, wykładowca literatury na Uniwersytecie Łódzkim.
Sobota, 12:00

Uwolnić historię! – warsztaty z twórczego pisania
Prowadzący: dr Natalia Lemann

Warsztaty z twórczego pisania w zakresie fantasy historycznej i historii alternatywnych poprowadzi dr Natalia Lemann, wykładowca literatury na Uniwersytecie Łódzkim.
Sobota, 14:00

Specyfika dziennikarstwa internetowego – spotkanie z redaktorką portalu Gildia.pl
Prowadzący: Anna „Hagath” Osiewała

Prelekcja będzie dotyczyła specyfiki dziennikarstwa internetowego. Przede wszystkim słuchacze zostaną zapoznani z aspektami prawnymi, społecznymi i kulturalnymi tej działalności na przykładzie różnych portali. Będzie się można również dowiedzieć, dla kogo ten zawód jest najlepszy i z czym się wiąże.
Sobota, 15:00

Spotkanie z Dariuszem Domagalskim
Prowadzący: Dariusz Domagalski

Spotkanie z gościem Kapitularza, autorem cyklu krzyżackiego i powieści „Vlad Dracula”.
Sobota, 16:00

Piraci z północy – prelekcja multimedialna
Prowadzący: Dariusz Domagalski

Na przełomie XIV i XV wieku na Morzu Batyckim działali Bracia Witalijscy – piraci, których historia jest o wiele barwniejsza i ciekawsza niż mdłych chłystków z Karaibów. Polowały na nich potężne floty Hanzy, Skandynawów i Zakonu krzyżackiego, a oni przez lata grali im na nosach. Opowieść o piratach średniowiecznych i ich charyzmatycznym przywódcy Klausie Storterberkerze.
Sobota, 17:00

Spotkanie z Markiem S. Huberathem
Prowadzący: Marek S. Huberath

Spotkanie z gościem Kapitularza autorem powieści „Gniazdo światów”, „Miasta pod skałą” czy „Portal zdobiony posągami”
Sobota, 18:00

Inspiracje do Portalu zdobionego posągami
Prowadzący: Marek S. Huberath

Autor „Portalu zdobionego posągami” opowie o inspiracjach prowadzących do jego powstania, o wykorzystanych źródłach oraz pokaże slajdy i przedstawi dzieła sztuki oraz niedostępne w innym miejscu materiały.
Sobota, 19:00

A co TY możesz zrobić dla Fandomu?
Prowadzący: Stanisław Mąderek

Staszek Mąderek opowie o produkcjach zrealizowanych w ramach konwentowych warsztatów oraz filmach stworzonych na zlecenie lub prośbę Znanych i Lubianych Twórców Fandomu.
Niedziela, 10:00

Szybki przegląd seriali fantastycznych
Prowadzący: Nina „Ktulu” Wilczyńska

Wycieczka po wybranych nowszych i starszych serialach fantasy i S-F. Uwaga- może zawierać subiektywną ocenę i spoilery.
Niedziela, 11:00

Spotkanie z Maciejem Żytowieckim
Prowadzący: Maciej Żytowiecki

Spotkanie z gościem Kapitularza, autorem powieści „Mój prywatny demon”
Niedziela, 12:00

Noir – brudno, mroczno i cynicznie
Prowadzący: Maciej Żytowiecki

Od noir sensibility, przez Hammetta, Chandlera oraz Gardner i Bogarta, aż po Scorsese, Tarantino, Scotta i Nolana. Twardy glina, cyniczny detektyw, bezwzględny morderca i na równi piękna, co niebezpieczna femme fatale. O źródłach czarnego kryminału w literaturze, romansu z nim kina oraz o powiązaniach gatunku z literaturą fantastyczną i horrorem – w prelekcji zatytułowanej „Noir – brudno, mroczno i cynicznie
Niedziela, 13:00

Komuniści byli źli, ale budowali fajne elektrownie
Prowadzący: Adam Podlewski WTFApoc

Budowane (lub odbudowywane) w szczęśliwie minionej epoce PRL-u miasto to przestrzeń magiczna, nieludzka, strasząca szkieletami niedokończonych budynków i ruinami nieczynnych zakładów przemysłowych. Soc-urbanizm to obiecująca stylistyka dla grafika, autora, mistrza gry.
Niedziela, 14:00

Konkurs Wiedzy o Heroes III of Might and Magic.
Prowadzący: Alex Biliński

Nikt nie ma wątpliwości, że trzecia część legendarnej serii HoMM jest najlepsza, ale czy znasz ją dostatecznie dobrze?
DDR – Sala 102 – Shibuya
Piątek, 19:00

Turniej Dance Dance Revolution
Prowadzący: Justyna „Grace” Grabowska (Tanzaku), Joanna „Asuka” Małoszczyk

Turniej popularnej gry Dance Dance Revolution czy Stepmanii. Utwory o różnym stopniu trudności i zaawansowania. Zgłoszenia solowe.
Sobota, 17:00

Turniej Ultrastar: Western Edition
Prowadzący: Justyna „Grace” Grabowska (Tanzaku), Joanna „Asuka” Małoszczyk

Turniej piosenki angielsko i polskojęzycznej. Znane i lubiane utwory nie tylko słyszane w radiu, ale również w bajkach naszego dzieciństwa. Zgłoszenia solowe.
Niedziela, 11:00

Turniej Ultrastar: Japanese Edition
Prowadzący: Justyna „Grace” Grabowska (Tanzaku), Joanna „Asuka” Małoszczyk

Turniej ultrastar przygotowany pod utwory azjatyckie, głównie z animacji japońskiej, ale również znajdą się piosenki znanych i lubianych zespołów z Kraju Wschodzącego Słończa czy Korei. Do turnieju przyjmowane są zgłoszenia solowe.
Manga 1 – Sala 127 – Akihabara
Piątek, 16:00

Ost Contest!
Prowadzący: Igor „Dulek” Siejkowski

Najdziwniejszy, ale i najciekawszy konkurs animcowych OST-ów jaki widział świat! Hmm… jakby Cie tu przekonać? Masz czasami dość nudnych konkursów, zbyt trudnych lub zbyt łatwych? Nie masz szczęścia w wybieraniu? To serdecznie zapraszam!
Piątek, 18:00

The Best of AMV!!
Prowadzący: Igor „Dulek” Siejkowski

Anime music video (AMV) – tworzone przez połączenie dowolnej muzyki z pociętymi i przerobionymi scenami z jednego lub więcej anime za pomocą specjalnych programów. Najlepsze AMV z sieci tylko na tym panelu. Więc przyjdź i zobacz co mam dla Ciebie!
Piątek, 20:00

Historia pewnego notatnika – wprowadzenie do uniwersum „Death Note”
Prowadzący: Szymon „Szymas” Cieśliński

Manga, anime, film, cosplay i wiele więcej w temacie „Death Note”. Prelekcja dla wszystkich, którzy szukają czegoś ciekawego do poczytania/obejrzenia, a także dla tych, którzy zetknęli się już z Notatnikiem Śmierci, ale nie do końca wiedzą, jak go używać.
Piątek, 21:00

Death Contest – konkurs z wiedzy o Death Note
Prowadzący: Szymon „Szymas” Cieśliński

Znasz uniwersum „Death Note” od podszewki? Wcinasz jabłka niczym Ryuk? Posiadasz opanowanie Neara i samozaparcie Mello? Light lub L to Twoje drugie imię? A może po prostu lubisz dobrze się bawić? Jeżeli na któreś z pytań odpowiedziałaś/eś twierdząco, zapraszam do udziału w moim konkursie!
Piątek, 22:00

Shingeki no Wiedzówka
Prowadzący: Weronika „Negi” Gawrońska (Tanzaku)

Wydaje ci się, że o tytanach wiesz wszystko? Że wnętrza murów nie mają przed tobą żadnych sekretów? A może to tylko pozory? Przyjdź i sprawdź swoją znajomość świata Shingeki no Kyojin!
Piątek, 23:00

Martwy charmander
Prowadzący: Marcin „Szopen” Tarka (Tanzaku)

Pokemony kojarzą się przede wszystkim z podobizną Pikachu, której duże oczy napawają poczuciem bezpieczeństwa i uruchamiają instynkt macierzyński. A co, jeśli okaże się, że Pokemony nie zawsze są bezpieczną bajką „na dobranoc” i można zastąpić nimi nadawany w telewizji horror?
Sobota, 10:00

Podróż pomiędzy światami według CLAMPa
Prowadzący: Anna „Irysek” Podlasek (Tanzaku)

Chcesz przeżyć niesamowitą przygodę? Wiedźma Wymiarów zabierze Cię w podróż. Nie musisz się obawiać, dziś będziesz w stanie podróżować płacąc jedynie swoim czasem – poznasz bowiem wszystkie odsłony świata wykreowanego przez grupę CLAMP. Oczywiście, jeżeli tylko zechcesz.
Sobota, 12:00

Another – zabójcza wiedzówka
Prowadzący: Weronika „Negi” Gawrońska (Tanzaku)

Lalki, klątwy i padający jak muchy uczniowie, kto tego nie lubi? Jeśli jesteś fanem popularnej serii Another i wydaje ci się, że o bohaterach wiesz więcej niż oni sami przyjdź i zobacz na co cię stać!
Sobota, 13:00

Mroczne stworzenia mitologii Japonii
Prowadzący: Anna „Irysek” Podlasek (Tanzaku)

Mitologia Japonii pełna jest magicznych i niezwykłych istot. Jedne z nich są przedstawiane jako te dobre, inne jako te złe. Na tym panelu będziecie mogli poznać mroczną stronę mitologii Japonii i stworzenia, których zdecydowanie nie chcielibyście zobaczyć pod swoim łóżkiem!
Sobota, 14:00

Manga i anime – jak zacząć przygodę swojego życia?
Prowadzący: Igor „Dulek” Siejkowski

Masz może ochotę poznać świat mangi i anime? Zawsze cię to interesowało, ale nie było okazji zacząć? Może po prostu nie wiesz jak zacząć, a raczej od czego? Przyjdź i rozpocznij swoją przygodę z mangą i anime! Garść podstawowych informacji, smaczków i ciekawostek. 🙂
Sobota, 15:00

Boleśnie realne przedstawienie świata w wydaniu Ai Yazawy
Prowadzący: Anna „Irysek” Podlasek (Tanzaku)

Słyszałeś kiedyś o Nanie? Wiesz, czym jest ParaKiss? W takim razie ten panel jest idealnie dla Ciebie! Porozmawiajmy o naszych ukochanych mangach i przede wszystkim, poznajmy ich autorkę – Ai Yazawę! Zapoznajmy się także z mniej znanymi pozycjami, które udało jej się stworzyć.
Sobota, 16:00

Anime Gag Contest
Prowadzący: Daria „Tosiek” Kmieciak (Tanzaku)

Wyobraź sobie, że jesteś koniem. Proste nie? To teraz jako koń zrób zakupy w supermarkecie! Jeżeli czujesz się na siłach wcielenia się w wylosowaną postać z mangi i anime, odegrania z góry narzuconej scenki, by publiczność zgadła, kim teraz jesteś, to ta gra dla Ciebie. (Uwaga! W czasie pierwszych minut tej atrakcji odbędzie się losowanie postaci do „Instant Cosplayu”. Zapraszamy!)
Sobota, 17:00

Instant Cosplay
Prowadzący: Daria „Tosiek” Kmieciak (Tanzaku)

Po co szykować cosplay wieki przed konwentem? Wszystkie najpotrzebniejsze materiały są na tym terenie! I ty możesz udowodnić, że dasz radę upodobnić się do wylosowanej postaci! Zrób coś z niczego i zadziw publiczność swoją pomysłowością!
Sobota, 18:00

Openingi i endingi
Prowadzący: Emil „Kyuusuke” Błachowicz (Tanzaku), Karolina „Roxiee” Waliłko (Tanzaku)

Typowa atrakcja jak na każdym konwencie, uczestnicy zgłaszają się w parach, wybierają numerek, słuchają utworu i zgadują serie, nazwę utworu i wykonawcę (każde za 1pkt).
Sobota, 20:00

Co to za anime ?
Prowadzący: Emil „Kyuusuke” Błachowicz (Tanzaku), Karolina „Roxiee” Waliłko (Tanzaku)

Uczestnicy zgłaszają się w parach. Następnie zostaje wybrany numerek i dana para wybiera czy chce pytanie łatwe za 1pkt czy trudne za 3pkt. Jest pokazywany screen z anime i muszą odgadnąć jakie to anime.
Sobota, 22:00

Zostań Królem Piratów: Wiedzówka One Piece
Prowadzący: Marcin „Szopen” Tarka (Tanzaku)

255 pytań zmasakrowania komórek mózgowych. Pytania od głupich i łatwych, po sprawiające problem nawet weteranom serii.
Niedziela, 10:00

Polski Fandom Mangi & Anime oczami zwykłego zjadacza chleba
Prowadzący: Tomasz „Tajner” Osiewalski

Skąd ten powszechny hejt? Dlaczego rozwijamy się wolniej od zachodu? Gdzie zdobywać nowe znajomości? Na panelu dokładne rozpatrzenie tych pytań oraz odpowiedzi na nie.
Niedziela, 12:00

Ashita
Prowadzący: Igor „Dulek” Siejkowski

Ashita (jap. „jutro”). Jak widzisz świat za kilkaset lat? Jak będę wyglądać miasta, a jak ludzie? Co będzie główną wartością naszego życia? Ciekawy? Zapraszam na panel o przyszłości ukazanej w anime PsychoPass i Shinsekai Yori! Przyjdź i przekonaj się jak dziwne może być nasze jutro.
Niedziela, 13:00

Taki inny komiks, czyli o Webtoonkach słów kilka
Prowadzący: Weronika „Negi” Gawrońska (Tanzaku)

Całkowicie pokolorowane strony, czy raczej długie pasy luźno ułożonych nad sobą kadrów? Pomimo nietypowej formy Webtoonek nie należy się bać! Chcesz spróbować czegoś nowego a nie wiesz jak się za to zabrać? Przyjdź i przekonaj się na własnej skórze, czy to dla ciebie!
Niedziela, 14:00

AMV – z czym to jeść ?
Prowadzący: Tomasz „Tajner” Osiewalski

Prelekcja dotycząca AMV (anime music video). Jak zacząć edytować? O czym warto pamiętać? Czego nie wiesz o AMV ? Odpowiem na wszystkie wasze pytania!
Manga 2 – Sala 101 – Aokigahara
Piątek, 16:30

Katawa Shoujo
Prowadzący: Łukasz „Seller” Głusek

Katawa Shoujo to zrobiona przez amatorów visual novelka. Wzbudziła ona pewne kontrowersje ze względu na swoją tematykę. Dlaczego warto się zagłębić w tę historię? Co ciekawego jest w tej „grze”? Dowiesz się właśnie na tej prelekcji.
Piątek, 17:30

Genderswap Time
Prowadzący: Karolina „Roxiee” Waliłko (Tanzaku)

Zastanawiało Cię kiedyś, jakby wyglądała Twoja ulubiona postać jako… przedstawiciel odmiennej płci? A może już widziałeś/aś takie cuda i masz ochotę stworzyć własną wersję? Przyjdź i spróbuj swoich sił w genderswappingu! Wylosuj bohatera lub bohaterkę, popuść wodze fantazji i do dzieła!
Piątek, 19:30

Krew, małe dziewczynki i zabójcze peruki [18+]
Prowadzący: Weronika „Negi” Gawrońska (Tanzaku)

Najpopularniejsze motywy w japońskim kinie grozy. Chcesz się dowiedzieć, co uznawane jest za straszne w Kraju Kwitnącej Wiśni (a nie masz specjalnej ochoty oglądać dziesiątek filmów)? Jeśli tak, to jest właśnie panel dla ciebie!
Piątek, 20:30

Ciemna strona Vocaloidów
Prowadzący: Weronika „Negi” Gawrońska (Tanzaku)

Wydaje ci się, że znana i lubiana Miku może być tylko uroczą dziewczynką uzbrojoną w por? Nic bardziej mylnego! Ten panel ma na celu pokazać wszystkim niedowiarkom, że nawet syntetyzator może być bohaterem horrorów.
Piątek, 21:30

Smok w pięciu smakach
Prowadzący: Ewa „Dan Cousland” Jarzyna (Tanzaku)

Smoki były, są i będą. Kształty zmienne, kolorowe łuski, ciekawe zdolności, symbolika, ach! Ile ciekawych rzeczy można wynieść z tego panelu! Poświęcony całkowicie zachodnim kreaturom.
Piątek, 22:30

Strach naszym bratem
Prowadzący: Ewa „Dan Cousland” Jarzyna (Tanzaku)

Strach towarzyszy nam od samego narodzenia, strach to podstawowe uczucie, strach to…no właśnie! Czym jest strach, skąd się wziął i czego się boimy – o tym na moim panelu!
Sobota, 10:30

Tworzenie mhrocznego cosplayu
Prowadzący: Sara „Rasti” Kucharska (Tanzaku)

Warsztaty polegające na uszyciu własnego strasznego przebrania.
Sobota, 13:30

Know-How: Pisanie fan-fiction i original fiction
Prowadzący: Marcin „Szopen” Tarka (Tanzaku)

Każdy chciałby wrzucić do Internetu coś od siebie. Niektórzy rysują, lub malują, inni grają i śpiewają, a ci, którzy nie mają aż tak widowiskowych talentów – piszą. Jednak jak pisać, żeby opowieść o naszym ulubionym animcu znalazła poklask i uwielbienie Internautów? Wszystkiego dowiecie się tutaj.
Sobota, 15:30

Konkurs wiedzy o legendach Dalekiego Wschodu
Prowadzący: Ewa „Dan Cousland” Jarzyna (Tanzaku)

Ile głów miał Yamata no Orochi? Gdzie mieszkał Watatsumi? Na czym grały oni piorunów? Te i inne pytania na mojej wiedzówce o mitologii Chin i Japonii!
Sobota, 16:30

Kraina kwitnącej wiśni
Prowadzący: Igor „Dulek” Siejkowski

Czy wiesz, o jakim Kraju mowa? Wiesz? Chcesz się dowiedzieć masy ciekawostek o tym kraju gdzie przyszłość łączy się z mitem? Tam gdzie technologia idzie w parzę z tradycją? Jeśli nie wiesz, o jakim kraju mowa, to koniecznie musisz się zjawić właśnie na tym panelu!
Sobota, 17:30

Legendy hangulem spisane
Prowadzący: Weronika „Negi” Gawrońska (Tanzaku)

Koreańskie mity, podania i legendy uliczne. Chcesz poszerzyć swoja wiedzę na tematu kultury kraju, który szturmem zdobywa polski fandom? A może chcesz posłuchać, o czym opowiadają sobie koreańskie nastolatki podczas wieczorów historii o duchach? Niezależnie od motywacji, jesteś mile widziany!
Sobota, 19:30

Odgrzewane kinem mity, czyli czy Sadako miała starszą siostrę
Prowadzący: Weronika „Negi” Gawrońska (Tanzaku)

Jesteś ciekawy, dlaczego azjatyckie duchy wyglądają tak samo? A może zastanawia cię, dlaczego ten mały chłopczyk w „Klatwie” miauczał? Wszystko to ma swoje źródła w… legendach. Zapraszamy wszystkich ciekawych wiedzy!
Sobota, 20:30

Nihao Bejing!
Prowadzący: Weronika „Negi” Gawrońska (Tanzaku)

Jakie tak naprawdę jest Tokio zastanawia się każdy fan kultury japońskiej, który nie miał szczęścia się tam znaleźć. A czy kiedykolwiek pomyślałeś o tym, jak tak naprawdę żyje się w innej azjatyckiej metropolii… W Pekinie? Dla wszystkich ciekawskich panel obowiązkowy!
Sobota, 22:30

Straszenie made in Korea [18+]
Prowadzący: Weronika „Negi” Gawrońska (Tanzaku)

Panel dla osób, które są zainteresowane koreańskim kinem grozy. Co jest klasykiem gatunku, co warto obejrzeć? Jaki koreański reżyser uczył się fachu w kraju nad Wisłą? Wszystkiego dowiecie się właśnie tutaj!
Niedziela, 10:30

Pokemon Gijinka
Prowadzący: Karolina „Roxiee” Waliłko (Tanzaku)

Gijinka oznacza w języku japońskim personifikację. Wielu artystów na całym świecie prześciga się w przedstawianiu w wersji ludzkiej 'nie-ludzkich’ bohaterów innych serii. Pokemony zaś stanowią istną kopalnię materiału do takich wyczynów. Może Ty też spróbujesz stworzyć 'człowieczego’ pokemona?
Niedziela, 12:30

Ja chcę być zombiakiem
Prowadzący: Sara „Rasti” Kucharska

Warsztaty polegające na nauce tworzenia strasznego make up’u krok po kroku.
LARP 1 – Sala Piwnica Liceum
Piątek, 18:00

Gubernator
Prowadzący: Adam „Forest” Rodakowski

Świat Fabryczny Moirae, gdzieś na obrzeżach galaktyki. Zwołano Możnych w celu ogłoszenia nowego Gubernatora. Każdy kandydat ma swoje ambicje, więc wybór nie będzie prosty. Może się również okazać, że nie tylko ludzie są zainteresowani władzą nad tą zapomnianą planetą…
Piątek, 21:00

Miecz, Krzyż, Chwała
Prowadzący: Piotr „Fidel” Katkowski, Michał „Leon” Leonowicz, Oskar Wiśniewski, OBL

Zamek Clarmont, roku pańskiego 1095. Papież Urban II zwołuje duchowieństwo i władze świeckie w celu debaty nad podjęciem wyprawy krzyżowej na Jerozolimę. Czy tym razem historia potoczy się inaczej? LARP w klimacie fantasy-historycznym. Limit graczy: 32 Stroje – wczesnośredniowieczne.
Sobota, 10:00

Szpital
Prowadzący: Przemysław „Ozyrys” Jach

Grupa ludzi budzi się na oddziale szpitalnym ze szczątkową pamięcią. Co tu robią? Na co chorują? Czemu nikt nie chce im nic wyjaśnić, i co to za krzyki za ścianą?
Sobota, 14:00

Wprowadzenie do larpów i gry aktorskiej
Prowadzący: Okashi Ookami

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czym są larpy i czy trudno wczuć się w inną osobę jest to doskonałe miejsce dla Was. Opowiemy Wam, co wypada a co nie na larpie i jak wyjść z każdej gry zadowolonym.
Sobota, 16:00

Jak zrobić, a przede wszystkim jak nie robić LARPA?
Prowadzący: Piotr „Fidel” Katkowski, Oskar Wiśniewski, OBL

Krótka prelekcja, na której OBL podzieli się z Wami skromnym doświadczeniem w tworzeniu LARPów. Powiemy Wam jak tworzymy i z czym to jemy. Poświęcimy też sporo czasu temu, co nam nie wyszło i jak nie powinno się zabierać do napisania LARPa.
Sobota, 17:30

Wojna Sztabów
Prowadzący: Piotr „Fidel” Katkowski, Michał „Leon” Leonowicz, Oskar Wiśniewski, OBL

W Paryżu przed chwilą doszło do wybuchu ładunku jądrowego. Pochodzenie bomby jest nieznane, szacuje się, że śmierć poniosło 2,4 miliona ludzi. Wojska zostały postawione w stan najwyższej gotowości.” Stroje – koszule/garnitury/marynarki Limit graczy: 30
Sobota, 20:30

LARP Starcraftowy – Obiekt Lambda
Prowadzący: Arkadiusz „Dragon_Warrior” Grzeszczak, Nina „Ktulu” Wilczyńska

Larp osadzony w realiach Starcrafta. Tajny ośrodek badawczy, przechowujący tajemniczego jeńca, przygotowuje się na wizytację dowództwa. Nietrudno się domyślić, że nagle coś zaczyna iść mocno nie tak.
Niedziela, 10:00

Warsztaty improwizacyjne
Prowadzący: Warsztaty improwizacyjne

Lubisz improwizacje? Chciałbyś poznać tę trudną sztukę? Zapraszamy na warsztaty.
Niedziela, 12:00

„A gdy kurz już opadł…” – 30 dni w postapokaliptycznym Poznaniu
Prowadzący: Jacek „Arf” Ulatowski

Przetrwanie apokalipsy to cud wsparty łutem szczęścia, ale jeśli myślisz, że najgorsze masz już za sobą to jesteś w błędzie. Czy zdołasz przetrwać 30 dni w postapokaliptycznym mieście? A może chcesz zrobić coś więcej? Sam zdecyduj, przed tobą morze możliwości i ocean problemów. Limit graczy: 20
LARP 2 – Sala 202 i 203
Sobota, 12:00

Dobry strój Larpowy
Prowadzący: Płaszcz i suknia

Na tej prelekcji powiemy, a przede wszystkim pokażemy przykłady strojów na larpy, które na długo zapadają w pamięć, w tym jak najlepszym sensie. Powiemy skąd zdobyć elementy stroju, jak je połączyć, jak sprawić by strój miał swój unikatowy styl podkreślający waszą postać, a jednocześnie by nadal pozostał na tyle uniwersalny by nie stawał się jednorazówką. Zdradzimy kilka trików i źródeł, oraz powiemy czego się wystrzegać. Będziecie mieli też okazję przetestować nasze rady w praktyce, przymierzając najfajniejsze stroje. A na koniec powiemy sobie jak ten wypasiony strój ma przeżyć cały dzień w wymagającym terenie i na wymagającym larpie.
Sobota, 14:00

Zróbmy Dużego Larpa…
Prowadzący: Płaszcz i suknia

Na tej prelekcji powiemy jak przygotować dobrego larpa terenowego. Jego organizacja znacząco różni się od sesji RPG czy larpa stacjonarnego, o czym wielu organizatorów wydaje się zapominać. Korzystając z przykładów wyjaśnimy jak skutecznie swoją wyobraźnie przenieść w teren.
Sobota, 15:00

Postać na dużego Larpa
Prowadzący: Płaszcz i suknia

Każdy z nas wie jak zrobić postać, prawda? Mamy pomysł i go spisujemy. A potem zaczyna ją się problemy. Postacie na larpy terenowe rządzą się zupełnie innymi prawami niż te na sesje czy nawet larpy stacjonarne. Na larpie terenowej spotkamy się z setką, dwoma, lub nawet trzema innych postaci. Jak sprawić by nasza postać dobrze wpasowała się w scenariusz i realia, a jednocześnie była niepowtarzalna? Sekrety, wrogowie, przyjaciele, osiągnięcia? Ile postaci ma być na papierze a ile – na grze?
Sobota, 16:00

LARP – AZYL
Prowadzący: Arkadiusz „Dragon_Warrior” Grzeszczak, Nina „Ktulu” Wilczyńska

Świata który znaliśmy już nie ma. Na opanowanym przez zombie globie nigdzie nie można czuć się bezpiecznie. Nie mając nic do stracenia niewielka grupa ludzi szuka schronienia przed epidemią. Znajdą upragnione ocalenie, czy śmierć? LARP luźno oparty na realiach serialu Walking Dead.
Naukowy – Sala 213 – Area 51
Piątek, 16:00

Nuke them all! Czyli fascynujący temat broni atomowej, zagłady nuklearnej i postapokalipsy
Prowadzący: Szymon ‘Simon Zack’ Żakiewicz

Czy wiecie, czym jest broń atomowa? Opowiem Wam jak powstawała i jak działa broń jądrowa, jak wyglądałaby osławiona III Wojna Światowa i świat po niej – garść wiedzy, historii oraz mnóstwo ciekawostek i informacji w multimedialnej prelekcji o najpotężniejszej broni wszechczasów.
Piątek, 18:00

Kongres futurologiczny Lema – fikcja, czy rzeczywistość?
Prowadzący: dr hab. Piotr Łukowski, prof. nadzw. UŁ

W swoim sławnym Kongresie futurologicznym, Lem przedstawił ciekawą wizję upadku cywilizacji, której cechą jest pozbawienie społeczeństwa nie tylko wolności, ale też wiedzy o realnym świecie. Totalnemu zniewoleniu ludzi towarzyszy poczucie powszechnego szczęścia i zadowolenia z tego wszystkiego, co faktycznie powinno każdego napawać odrazą. Dla lepszego zrozumienia wykładu wymagana jest znajomość książki Lema.
Piątek, 20:00

Hej ho! Na Konwent by się szło!
Prowadzący: Beata ‘Dragons_Mum’ Mróz

Słów kilka dla początkujących konwentowiczów. Kto jest kim na konwencie? Jak się odnaleźć, gdzie spać, co jeść i mamo, co to w ogóle jest konwent? Odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania okraszone kilkoma dobrymi radami, które pomogą przetrwać pierwszy konwent.
Piątek, 21:00

Łódź – miasto bajkowych kamienic
Prowadzący: Katarzyna ‘Kattika’ Zielińska

Motywy fantastyczne nie są najczęstszym motywem w architekturze, w Łodzi jednak powtarzają się one na wielu kamienicach. To miasto zaskakujących willi i pałaców z wizerunkami smoków, sów, maszkaronów i innych fantastycznych stworzeń. Czy jednak znamy ich historię?
Sobota, 10:00

Fantastyka w reklamie
Prowadzący: Agnieszka ‘F.’ Woś

Zwykły proszek, śnieżnobiałe zęby i podpaski ze skrzydełkami? Nie tym razem. Dziś na celowniku reklamy, w których grasują trolle i wampiry, zombie „wracają do życia”, a w automatach do wydawania napojów kryją się magiczne mikroświaty.
Sobota, 13:00

Europejskie uzbrojenie ochronne w średniowieczu
Prowadzący: Rafał ‘Lionorm’ Białkowski

Czyli wszystko to, co zwiększało szanse przeżycia wojaka od X do końca XVw. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad wagą zbroi płytowej i w co odziać swoją postać w RPG-u? Czy jako MG, interesowało Cię jak opisać trafienie strzały w kolczugę? A może po prostu interesuje Cię historia? Dobrze trafiłeś!
Sobota, 14:00

Magia ziół i zioła w magii
Prowadzący: Beata ‘Dragons_Mum’ Mróz

Czy z jemioły można otrzymać eliksir dający nadludzką siłę, a arcydzięgiel odpędzi demony? Do czego używano korzenia mandragory i ziela piołunu? Czy współczesne ziołolecznictwo czerpie z doświadczeń „czarownic”? Poznaj wiedzę starych babek w konfrontacji z filmową fikcją i nauką.
Sobota, 15:00

Fizyka- ją także da się pokochać (pokazy)
Prowadzący: Koło Naukowe Fizyków

Zapraszamy serdecznie na prelekcje prowadzoną przez członków Koła Naukowego Fizyków „Kot Schrodingera” Politechniki Łódzkiej. Jesteśmy grupą studentów, którzy dostrzegają te przyjemne strony Fizyki. Jeżeli macie ochotę spojrzeć na ten fascynujący świat tak jak my go widzimy, to koniecznie musicie nas zobaczyć. Na pewno nie będzie nudno jak na lekcji w szkole 
Sobota, 17:00

Szlakiem kamienia filozoficznego, czyli słów kilka o alchemii
Prowadzący: Beata ‘Dragons_Mum’ Mróz

Kamień filozofów – sposób na bogactwo i wieczne życie. Kim byli ludzie, którzy go poszukiwali i czym się zajmowali? Co odkryli przy okazji i jakie były tego konsekwencje? Posłuchaj o niezwykłej sztuce z pogranicza magii i nauki, która zabierze Cię na poszukiwanie wiecznego życia.
Sobota, 18:00

Konie – prawda i mity
Prowadzący: Magdalena ‘Tily’ Szybowska

Jeśli kiedykolwiek koń Twojej postaci cwałował przez godzinę uciekając przed pościgiem… przyjdź na prelekcję. W czasie tego krótkiego kursu postaram się objaśnić najważniejsze zagadnienia związane z końmi, tak żeby każdy miłośnik fantastyki świadomie operował końskim słownictwem.
Sobota, 20:00

Zmysłowe konkursidło mitologiczne
Prowadzący: Okashii Ookami

Konkurs
Sobota, 21:00

101 sposobów, w jakie zabijesz swojego nieprzyjaciela, czyli broń przyszłości
Prowadzący: Dobromił Załoga

Jest rok 2013,właśnie wchodzisz do sklepu z bronią. Patrzysz na wystawkę, a tam… broń palna??? Chwila a gdzie blastery, fazery i reszta tego nowoczesnego szajsu?!!!
Niedziela, 10:00

Kowalski! Jakieś inne opcje!
Prowadzący: Beata ‘Dragons_Mum’ Mróz

Druga edycja konkursu o najbardziej zakręconych komandosach na świecie. Jeszcze więcej pingwinów i jeszcze więcej Juliana. Przygotujcie się na jeszcze bardziej szczegółowe pytania, które dotyczyć będą także trzeciego sezonu serialu. Killer Pingwin Komando wzywa!
Niedziela, 12:00

Fizyka- ją także da się pokochać (pokazy)
Prowadzący: Koło Naukowe Fizyków

Zapraszamy serdecznie na prelekcje prowadzoną przez członków Koła Naukowego Fizyków „Kot Schrodingera” Politechniki Łódzkiej. Jesteśmy grupą studentów, którzy dostrzegają te przyjemne strony Fizyki. Jeżeli macie ochotę spojrzeć na ten fascynujący świat tak jak my go widzimy, to koniecznie musicie nas zobaczyć. Na pewno nie będzie nudno jak na lekcji w szkole 🙂
Niedziela, 14:00

Broń tchórzy, kobiet, Dornijczyków i …eunuchów?
Prowadzący: Magdalena ‘Maegi’ Laskowska

Czyli rzecz o truciznach w sadze „Pieśni Lodu i Ognia” George’a R. R. Martina. Rodzaje śmiertelnych specyfików, znani i potencjalni truciciele oraz ich ofiary. Słowem – podróż śladami trucizn od Przesmyku przez Cytadelę, gorące Dorne, Wolne Miasta aż po odległe krainy Essos.
Niedziela, 15:00

Odwieczna Wojna: LoL vs Dota – kto w końcu ma rację?
Prowadzący: Marcin ‘dragon99919’ Nowowiejski

League of Legends oraz Dota 2 – która gra lepsza? Każda społeczność broni swojej gry jak ojczyzny. Na tej prelekcji dowiemy się, która gra tak naprawdę była pierwsza, kto od kogo ściąga, oraz dowiemy się kilku ciekawostek, o których mało kto słyszał. Jesteś fanem którejś z gier? Zapraszam serdecznie!
Horror 1 – Sala 211 – Elm Street
Piątek, 16:00

Kiedy denny gniot staje się kultowy – czyli o filmach klasy B, które doczekały się ołtarzy.
Prowadzący: Rafał Tadeusz Wroński

Jak to się dzieje, że kiepskie efekty specjalne i tanie dialogi sprawiają, że nędzna, domowa produkcja, ma więcej fanów niż kinowy „hit”? Może pod pokładami wosku, ketchupu i niedorzecznych zwrotów akcji kryje się coś więcej? A może to tylko zwykła psychomanipulacja? Dowiedzcie się sami…
Piątek, 17:00

Zbrodnia po polsku
Prowadzący: Paweł Przygucki

Podczas wystąpienia zostaną przedstawione wybrane przypadki „głośnych” zabójstw, a także prawne aspekty ścigania sprawców zbrodni. Zostaną także wzmiankowane podstawowe taktyki i techniki śledcze.
Piątek, 18:00

Wprowadzenie do gry festiwalowej „Pandemia”
Prowadzący: Kapitularz

Zapoznanie z zasadami
Piątek, 19:00

„Blade, chude, spać nie może, mózgu się domaga”
Prowadzący: Błażej Piotr Smerdel

Wszystko (a przynajmniej bardzo dużo) o nieumarłych i ożywieńcach, ale nie zdążyłeś żyć wystarczająco długo, by się tego dowiedzieć (bo zjedli Ci mózg).
Piątek, 20:00

Współczesne kierunki rozwoju filmowej fantastyki grozy
Prowadzący: mgr Katarzyna Żakieta (Koło Krytyków Filmowych UŁ)

Prelekcja ma na celu skonstruowanie pewnego rodzaju mapy współczesnego horroru. Podczas wystąpienia zostaną przedstawione główne kierunki rozwoju fantastyki grozy ze szczególnym naciskiem na horrory hybrydalne – silnie parodiujące schematy gatunkowe oraz horrory nostalgiczne, które wykorzystują odniesienia do tradycji oraz folkloru określonych obszarów kulturowych. Słuchacze będą mogli zapoznać się z filmową grozą kręgu iberoamerykańskiego oraz azjatyckiego, a także przykładami z kinematografii skandynawskiej, angielskiej czy japońskiej. Ponadto, omówione zostanie zagadnienie horroru verite, czyli wykorzystanie estetyki paradokumentalnej, które stało się bardzo popularną praktyką. Będzie także okazja do wspólnego zastanowienia się, czy dzisiejsze horrory mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć i czymś przestraszyć.
Piątek, 21:00

Tarot – podstawy [18+]
Prowadzący: Aleksandra ‘Iszta’ Scibisz

Historia tarota. Rodzaje talii. Znaczeni kart. Podstawy podstaw. Tylko dla pełnoletnich uczestników.
Sobota, 10:00

Od „yogsothotherii” do „mitologii Cthulhu”. Historia lovecraftowskiej konwencji grozy
Prowadzący: Jacek ‘Cooperator Veritatis’ Radzymiński

H. P. Lovecraft zapewne bardzo byłby zdziwiony widząc w jaki sposób rozwinięto jego pomysły. Od momentu „porządkowania dziedzictwa” po pisarzu z Providence dochodziło do wtrętów, które w różny sposób wypaczały pierwotną wizję. Ile zostało Lovecrafta w Lovecraftcie?
Sobota, 11:00

Horrorowe ABC, czyli różnorodność kina grozy
Prowadzący: Klaudia ‘Elin’ Dink

Od zombie, przez seryjnych morderców, po nawiedzone domy, czyli wszystko, czego w horrorze się boimy. Przykłady filmów, których wstyd nie znać.
Sobota, 13:00

Creepypasta&Urban Legends
Prowadzący: Julia ‘Hiroshi’ Kiełkiewicz

Creepypasta – straszna historia, mająca wywołać u czytelnika ciarki. Zapraszamy ludzi o mocnych nerwach i miłośników miejskich legend.
Sobota, 14:00

Konkurs wiedzy o kinie grozy
Prowadzący: Klaudia ‘Elin’ Dink

Lubisz oglądać horrory? Znasz klasykę, śledzisz nowości? Chcesz sprawdzić, jak dużo o nich wiesz? W takim razie – przyjdź i przekonaj się! Konkurs nie tylko dla największych maniaków gatunku.
Sobota, 15:00

Straszne dobre czasy – czyli o lękach z naszego dzieciństwa.
Prowadzący: Rafał Tadeusz Wroński

Bałeś się potwora spod łóżka? Prześladował Cię duch staruszki? Chowałeś się pod kocem, gdy w telewizji leciał kolejny odcinek „Opowieści z krypty? A może lubisz opowiadać straszne historie? Przyjdź i podziel się nimi z innymi.
Sobota, 17:00

Straszne choroby, czyli jak Matka Natura chce nas zabić
Prowadzący: Anna ‘drBlonde’ Chlebicka

Od poczęcia aż do śmierci narażeni jesteśmy na awarię niezwykłej maszynerii, jaką jest nasze ciało. Na prelekcji opowiem o kilku najbardziej niebezpiecznych i przerażających chorobach, przy których schować się mogą najlepsze horrory. I wszystko oparte na faktach!!!
Sobota, 19:00

Przegląd najciekawszych horrorów krótkometrażowych
Prowadzący: Rafał Tadeusz Wroński

Przegląd najciekawszych horrorów krótkometrażowych ostatnich lat. Wszystkie prezentowane filmy zostały udostępnione na licencji publicznej.
Niedziela, 10:00

Kill it with fire! – jak sobie radzić nie tylko z apokalipsą zombie?
Prowadzący: Tomasz ‘Aquilion’ Pruski, Arkadiusz ‘Pasiasty’ Bednarski

Wszyscy wiedzą, co robić, jak trupy wstaną z grobów… ale jak sobie radzić, kiedy będą to smoki? Kosmici? Zainfekowane fretki? Kucyki z wścieklizną? Jakiej broni użyć, na co uważać i generalnie… JAK… TO… PRZETRWAĆ?
Niedziela, 11:00

Necronomicon dla opornych…
Prowadzący: Błażej Piotr Smerdel

… czyli jak domowym sposobem przyzwać sobie demona i mieć z nim niezły ubaw.
Niedziela, 12:00

Nie wszystko wampir, co się świeci – czyli o estetyce w horrorze.
Prowadzący: Rafał Tadeusz Wroński

Masz dość błyszczących wampirów i ekscesów Doriana Graya? Mdli Cię na myśl krwi o wyciekającej z kinowych ekranów? A może wręcz przeciwnie? Zapraszam w podróż krętymi ścieżkami kina i literatury grozy. Odkryjemy tajemnice, które sprawiają, że coraz więcej ludzi zakochuje się w horrorze… na zabój.
Niedziela, 14:00

Protagoniści i ich zabawne śmierci
Prowadzący: Błażej Piotr Smerdel

Jak ginie mięso armatnie w horrorach?
Niedziela, 15:00

Głupek czy bohater – czyli o logice postaci w horrorach
Prowadzący: Arkadiusz ‘Dragon_Warior’ Grzeszczak

Typowe zachowanie bohatera horrorów rzadko wydaje się nam rozsądne. Gdy jednak spojrzeć na całość z nieco większej perspektywy i odrzucić wszystko, co wiemy o klasycznych wampirach, zombie czy innych mackowatych bestiach, można się ową, na pozór samobójczą postawą, mocno zaskoczyć.
Horror 2 – Sala 212 – Innsmouth
Piątek, 16:30

Horror – historia powstania gatunku
Prowadzący: Rafał Świecki (Koło Krytyków Filmowych UŁ)

Zapraszam na podróż w czasie do początków istnienia fascynującego gatunku filmowego, jakim jest horror. Prześledzimy narodziny filmów grozy, poznamy gwiazdy kina niemego jak i początków kina dźwiękowego, zobaczymy jak radziły sobie największe wytwórnie filmowe, takie jak Universal i wreszcie ujrzymy warsztat filmowy pierwszych twórców, ciekawe rozwiązania i genialne kreacje aktorskie. Nic tylko usiąść wygodnie w fotelu i dać się porwać w podróż… ku “Historii Grozy”.
Piątek, 17:30

Potwory, psychole i macki przed monopolowym
Prowadzący: Kazimierz Kyrcz jr. i Dawid Kain

Podczas prelekcji opowiemy o obrazie/obrazach Polski i jej mieszkańców w opowiadaniach grozy rodzimych twórców. Będzie strasznie, a nawet straszniej.
Piątek, 18:30

Przepis na Apokalipsę według „groźnych” autorów.
Prowadzący: Kazimierz Kyrcz jr. i Dawid Kain

Strach przez śmiercią i końcem świata towarzyszy nam od zawsze. Czy wyrobnicy pióra potrafią go odpowiednio wykorzystać? Próba odpowiedzi na to i wiele innych pytań, połączona z konkursem. Przewidziano atrakcyjne nagrody, bynajmniej nie fundowane przez bankrutujący NFZ.
Piątek, 19:30

Panel literacki: inspiracje w pisaniu grozy
Prowadzący: Kazimierz Kyrcz jr., Dawid Kain, Stefan Darda, Michał Gacek

Kazimierz Kyrcz jr., Dawid Kain, Stefan Darda, Michał Gacek Jakie utwory – książki, filmy czy innego rodzaju utwory zrobiły największe wrażenie, co było inspiracją do tworzenia grozy?
Sobota, 10:30

Horror, strach i dzieci. Komunikat z badań
Prowadzący: mgr Agnieszka Barczyk, mgr Renata Nolbrzak (Koło Krytyków Filmowych UŁ)

W szóstym odcinku programu Ale Mądrale (TVP), poświęconym w znacznej części horrorowi i dziecięcym lękom, jeden z bohaterów – kilkuletni chłopiec – wyznaje na antenie, że kiedy jest niegrzeczny, rodzice straszą go szlabanem na kompa. Ta prosta wypowiedź dobrze wpisuje się w kontekst szeroko pojętych zmian społecznych, związanych z pojawianiem się nowych technologii (w końcu – jak zauważa prof. Jarosław Płuciennik – Śpimy ze smartfonami). Wraz z nimi zmieniają się również nasze lęki, w tym lęki dziecka. Słuchaczy zapraszamy na podróż do świata dziecięcych strachów – najpierw udamy się do krainy dziecięcej literatury i jej mrocznych sekretów, potem odwiedzimy jedną z łódzkich podstawówek, której wychowankowie zostali poddani naszym badaniom.
Sobota, 11:30

Uszyj sobie potwora
Prowadzący: Marta Michałowicz, Katarzyna Renik – Dzikie Żony

Warsztaty projektowania i szycia potworów poprzedzone krótką prelekcją, która wyjaśni dlaczego Dzikie Żony nie mają mężów? Dlaczego futro jest przerażające? W ile par oczu jesteś w stanie wpatrywać się jednocześnie? Czym jest potwór kanapowy? Prace uczestników oceni wszechwidzący Gustaw.
Sobota, 13:30

Psychologia Strachu
Prowadzący: Michał Gacek

W czasie wystąpienia przywołane zostaną wyniki klasycznych i współczesnych badań psychologicznych nad strachem. Omówione zostaną zarówno kontrowersyjne eksperymenty behawiorystów, jak i badania Freuda i innych psychoanalityków. Wnioski z badań zostaną odniesione do mniej lub bardziej udanych prób wzbudzenia strachu w książkach i filmach grozy.
Sobota, 14:30

Zapomniane opowieści grozy
Prowadzący: Michał Gacek

Temat spotkania będzie dotyczył książek grozy, które uległy zapomnieniu. Przypomniane zostaną opowieści niesamowite – klasyczne i współczesne, znane zwykle jedynie zagorzałym fanom literatury grozy. Podczas spotkania gości straszyć będą m.in. autorzy zagraniczni tacy, jak: Hans Ewers i Ambrose Bierce, oraz polscy pisarze uprawiający fantastykę grozy, m.in. Stefan Grabińśki i Ludwik Sztyrmer. Na koniec przywołane zostaną także teksty stosunkowo „młode”, lecz (nie)słusznie pomijane lub zapominane w horrorowym dyskursie.
Sobota, 15:30

Najciekawsze straszydła z naszego podwórka – wybór nieprzyzwoicie subiektywny
Prowadzący: Stefan Darda

Gość Kapitularza, Stefan Darda opowie o różnorodności i historiach związanych z polskimi demonami i upiorami, przedstawi najciekawsze, najbardziej niesamowite z nich a także te, które choć słabo znane, zasługują na poznanie.
Sobota, 16:30

Spotkanie ze Stefanem Dardą
Prowadzący: Stefan Darda

Spotkanie z gościem Kapitularza, autorem powieści „Dom na wyrębach” oraz „Czarny wygon: Słoneczna dolina”
Sobota, 17:30

Zombie survival
Prowadzący: Arkadiusz „Dragon_Warrior” Grzeszczak

Czy naprawdę uważasz, że filmy o żywych trupach przygotowały Cię do przetrwania w ich świecie? Zapraszamy na nasz krótki obóz szkoleniowy – zakończony certyfikatem uprawniającym do dowodzenia grupą do 12 osób w przypadku Zombieapokalipsy.
Sobota, 18:30

Absurd w japońskich filmach gore [18+]
Prowadzący: Mateusz Krzekotowski (Koło Krytyków Filmowych UŁ)

Od samego początku istnienia filmu gore jako zdefiniowanego gatunku, japońscy twórcy bardzo chętnie wykorzystywali jego stylistykę w swoich produkcjach – tworząc największy i najszybciej rozwijający się rynek tego typu kina na świecie. Jednak w miarę wzrostu zainteresowania obrazami splatter, rosła również potrzeba zaskoczenia widzów – często w dość charakterystyczny dla Japonii, absurdalny sposób. Od klasycznego gore, poprzez torture porn, aż po splatstick – prelekcja stanowi omówienie najdziwniejszych pomysłów japońskich twórców splatter. Nie zabraknie opowieści o morderczym penisie siejącym spustoszenie w centrum Tokio, fekalnych zombie czy lekarzu-transwestycie katującym swoich pacjentów.
Sobota, 19:30

Ukochani zmarli – wampir, upiór w literaturze, filmie, komiksie Konkurs
Prowadzący: Ola i Sławek Graczyk

Życie to dziwka, a potem się nie umiera! Zapraszamy drużyny do udziału w konkursie o wampirach, upiorach i innych przerażających nieumarłych istotach, których postępki tak lubicie śledzić na ekranie, kartkach książek czy komiksów.
Science-Fiction – Sala 201 – Nostromo
Piątek, 17:00

Posthumanizm – wciąż jeszcze fikcja?
Prowadzący: Piotr Kaźmierczak

Wykład, w którym zestawimy najnowsze doniesienia dotyczące modyfikacji ludzkiego organizmu z wyobrażeniami fantastów.
Piątek, 18:00

Z cyklu fakty i mity: Sztuki walki w filmach i w rzeczywistości
Prowadzący: Okashii Ookami

Chyba każdy od dzieciństwa marzył, aby mieć czarny pas w Karate. Bardzo niewielu jednak się to udaje. Prelekcja przedstawia różnice między tym, co oglądamy na ekranach kin a tym, co prezentują mistrzowie walk.
Piątek, 20:00

Infinity – gdzie manga łączy się z SF
Prowadzący: Okashii Ookami

Prezentacja świata, fluffu i opowieści żywcem wyjęte z figurkowej gry bitewnej – Infinity. Doskonały punkt programu by zacząć swoją przygodę z nowymi grami skirmishowymi.
Piątek, 22:00

Prezentacja gry bitewnej: Infinity
Prowadzący: Okashii Ookami

Prezentacja i nauka gry w figurkową grę bitewną gdzie manga i SF są jednością – Infinity!
Sobota, 10:00

Gry wideo, o których nie słyszeliście, a powinniście
Prowadzący: Arkadiusz ”Pasiasty/Szop” Bednarski

Na temat gier, o których praktycznie nikt nie słyszał, ale powinien. O Dwarf Fortress tworzonej od 10lat, najlepszej grze przygodowej nieznanej w Polsce, Supreme Commander ojcu każdego dzisiejszego RTS i wiele więcej.
Sobota, 11:00

Pokaz fanfilmów maści wszelakiej
Prowadzący: Okashii Ookami

Na pewno zobaczymy coś z Batmana, Fallout też gdzieś tam będzie. A zresztą… Przyjdź i sam zobacz.
Sobota, 12:00

Pokaz animacji komputerowych
Prowadzący: Okashii Ookami

Pokaz animacji komputerowej od Bagińskiego po najmniej znanych autorów z Syrii.
Sobota, 13:00

Historia Systemu Koreliańskiego
Prowadzący: Patryk ”Roan” Mikołajczyk

Byłeś kiedyś na Korelii? Nie? To znaczy, że nie jesteś prawdziwym gwiezdnym podróżnikiem. To jedna z najsławniejszych planet w odległej galaktyce! Potworne zaniechanie, wstydź się. W ramach pokuty przylatuj na prelekcję i doedukuj się.
Sobota, 14:00

Punkt przełomu w historii odległej galaktyki – Wojny Klonów
Prowadzący: Patryk ”Roan” Mikołajczyk

Wojny Klonów kluczowym momentem całego uniwersum? Czemu? Bo taka obecnie moda w SW? Nie. Po prostu ten konflikt naprawdę zmienił wszystko w odległej galaktyce. Niemal na każdym polu. Nie rozumiesz? Nie wierzysz? Nie zgadzasz się? Przyjdź, dowiedz się, przekonaj, polemizuj.
Sobota, 16:00

Jak poznałem Wasze Gwiezdne Wojny
Prowadzący: Dominik ”Vykk” Pańczyk

O spaczeniach hardcore’owego fana słów kilka względem młodego pokolenia fanów. O tym, kto i dlaczego czuje Gwiezdne Wojny lepiej, oraz o innych liniach demarkacyjnych.
Sobota, 17:00

Star Wars-expanded out-verse
Prowadzący: Dominik ”Vykk” Pańczyk

Konkurs dla fanów Star Wars doszukujących się wszędzie nawiązań.
Sobota, 18:00

Kalambury Star Wars – wersja lajt
Prowadzący: Michał „Thorin” Tartanus

Uważasz, że wiesz wszystko o Gwiezdnych Wojnach? Wydaje Ci się, że nie ma dla ciebie obcego terminu? To spróbuj to przekazać drużynie bez użycia słów.
Sobota, 19:00

Kalambury Star Wars – wersja hard
Prowadzący: Michał „Thorin” Tartanus

Uważasz, że wiesz wszystko o Gwiezdnych Wojnach? Wydaje Ci się, że nie ma dla ciebie obcego terminu? To spróbuj to przekazać drużynie bez użycia słów. Teraz dopiero zaczniemy zabawę.
Sobota, 20:00

Konkurs filmowy Star Wars
Prowadzący: Michał „Thorin” Tartanus

Więc mówisz że oglądałeś Gwiezdne Wojny? Hmm… ciekawe czy wystarczającą ilość razy. Sprawdź swoją wiedzę o filmach.
Sobota, 21:00

Family Guy Unleashed
Prowadzący: Tomasz „Aquilion” Pruski

Witamy w Quahog! Odpowiedz na kilka pytań, odwal parę głupot, rozwal Clevelandowi dom i voila! Wygrałeś!
Niedziela, 10:00

Star Wars: Knights of the Old Republic – korzenie i dziedzictwo
Prowadzący: Łukasz „MistrzSeller” Glusek

Chcesz dowiedzieć się więcej o grach z serii Knights of the Old Republic? Zastanawia Cię, gdzie indziej pojawiały się nawiązania i różne wątki związane z tymi grami? Wszystko to właśnie na tej prelekcji.
Niedziela, 11:00

Ciekawe seriale space opera
Prowadzący: Łukasz „MistrzSeller” Glusek

Dzielny kapitan i jego wierna załoga odbywają wędrówkę pełną przygód. Jakie seriale wpisują się w ten nurt? Jakie są seriale nieco lżejsze od poważnych Babylon 5 czy Battlestar Galactica? Dowiesz się na tej prelekcji, która jest subiektywnym przeglądem wartych obejrzenia pozycji.
Niedziela, 12:00

Imperium, a sprawa sithyjska
Prowadzący: Krystian ”Smok” Śmietański

Sithowie. Doprowadzili do powstania Imperium, ale czy byli potrzebni do rządzenia nim? A może byłoby lepiej, gdyby Imperium kierowały istoty z niską ilością midichlorianów? Weź udział w odwiecznej dyskusji, pokaż swoją niechęć dla archaicznej religii bądź wyraź swój niepokój brakiem wiary u innych.
Niedziela, 13:00

Technologia w SW i ME, a ta ziemska
Prowadzący: Michał ”Milka” Milczarek

Czyli kilka słów o tym jak działała komunikacja, transport i inne pokojowe urządzenia w uniwersach Gwiezdnych Wojen oraz Mass Effecta. To wszystko porównamy z obecną technologią naszej cywilizacji oraz pogdybamy jak będzie za 5, 50 lub 500 lat.
Niedziela, 14:00

Broń w SW i ME, a ta ziemska
Prowadzący: Michał ”Milka” Milczarek

Czyli kilka słów o tym jak działała broń, pancerze i tym podobne w uniwersach Gwiezdnych wojen oraz Mass Effecta. To wszystko porównamy z obecną technologią naszej cywilizacji oraz pogdybamy jak będzie za 5, 50 lub 500 lat.
Blok Dziecięcy – Sala 132
Piątek, 16:00

Być jak Superman!
Prowadzący: Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin “Kluczyk”, Basia Pietraszkiewicz, Maja Małecka

Kiedy obok Smok zagarnia coraz większe połacie dywanu, potrzebni są prawdziwi bohaterowie! Zorro w jego czarnej masce i pelerynie, Power Rangersi, a może ktoś zupełnie nowy i oryginalny, kogo świat ujrzy po raz pierwszy dopiero na Kapitularzu? Wszystko zależy od Waszej inwencji! W planach tworzenie elementów strojów, przez karbowane kryzy i niesamowite maski, po ozdobną biżuterię z koralików.
Piątek, 16:00

Wróżbita prawdę ci powie
Prowadzący: Szymon Dakowicz

Tajemnicza postać, pobrzękująca kośćmi i starymi monetami, z których każda ma moc ukazania fragmentu okrytej mgłą przyszłości… W tym roku pojawiła się także u nas, w Łodzi! Zagraj z losem i dowiedz się, co czeka Cię jutro, pojutrze, a może nawet za kilka lat?
Piątek, 16:00

Jak wytresować karto-smoka?
Prowadzący: Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin “Kluczyk”, Basia Pietraszkiewicz, Maja Małecka

Co to za konwent bez prawdziwego Smoka? No dobra, może bardziej tekturowego. W ruch pójdą kartony, nożyczki, papiery kolorowe i klej. W planach tworzenie długiej na całą salę, łuskowatej bestii. Zapraszamy wszystkie dzieci, od najmłodszych po ciut starsze!
Piątek, 16:00

Zagadki nie z tego świata
Prowadzący: Aleksandra “Badziew” Ziomek

Duchy chyba tak już mają, że nigdy nie mówią wprost. A ten nasz, kapitularzowy… aż sypie zagadkami jak z rękawa. Czy masz ochotę dowiedzieć się, co przygotował dla tych, którzy rozwiążą jego zadania?
Piątek, 18:00

Przeczytam ci bajkę…
Prowadzący: Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin “Kluczyk”

Kiedy słońce przesuwa się coraz niżej na nieboskłonie, a cienie się wydłużają… nie ma to jak usiąść, wsłuchać się w aksamitny głos, i przenieść w świat księżniczek, rycerzy, smoków, biednych szewczyków i bogatych kupców. Gdzie dziś zaprowadzi Cię wyobraźnia?
Sobota, 10:00

Szyjemy kocie uszka! Warsztaty dla najmłodszych
Prowadzący: Adrianna “Mamba” Glinka

Warsztaty dla najmłodszych entuzjastów japońskiej popkultury. Niech słodkości stanie się zadość! Uszyj własne neko-no mimi i z dumą roztaczaj wokół swoją kawaii aurę. Aby poczuć się kociakiem w pełni, zapraszamy również na malowanie twarzy. Mile widziana obecność opiekunów.
Sobota, 12:00

Narysuj to, co usłyszysz
Prowadzący: Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin “Kluczyk”

A teraz zamknij oczy, i wsłuchaj się w głos… czy widzisz ten piękny las, pachnący igliwiem, z prześwitami słońca pomiędzy liśćmi starego, mądrego dębu? A może właśnie spotkałeś krasnoludka? A teraz otwórz oczy, kredki w dłoń, i narysuj wszystko, co tylko pokazała ci twoja nieokiełznana wyobraźnia! Dla młodszych dzieci przewidziane elementy do układania obrazków.
Sobota, 13:00

Zabawa z origami
Prowadzący: Leszek Cyfer

Poskładaj kolorowe figurki z papieru. To takie proste!
Sobota, 14:00

Turniej a’la Angry Birds
Prowadzący: Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin “Kluczyk”, Basia Pietraszkiewicz, Maja Małecka

Ptaki mają problem… Świnie znów planują ukraść ich drogocenne jaja, a wszystko to dzieje się dokładnie tu, na Kapitularzu! Czy pomożesz Bombie, Czerwonemu i reszcie ekipy pokonać Króla Świń oraz raz na zawsze wygnać go z Łodzi, rozwalając jego kartonowy zamek? Zagraj w swoją ulubioną grę na żywo, strzelając prawdziwymi Ptakami z prawdziwej procy, w prawdziwy zamek! Dla najskuteczniejszego i najodważniejszego pogromcy Świń przewidziano nagrodę.
Sobota, 16:00

Zrób Bombę sam!
Prowadzący: Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin “Kluczyk”, Basia Pietraszkiewicz, Maja Małecka

Uff, wszystkie Świnie zostały już dawno wygnane z terenu Kapitularza, teraz czas zająć się Ptakami. Może zabierzecie je ze sobą do domu? Zrób sam Bombę, Chucka, Niebieskich, czy Halla… a może nawet Czerwonego, ich dowódcę? A jeśli chcesz zabrać je wszystkie? Teraz każdy jest w zasięgu ręki… wystarczy tylko chwycić za baloniki, klej i do roboty!
Sobota, 18:00

Przeczytam ci bajkę…
Prowadzący: Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin “Kluczyk”

Kiedy słońce przesuwa się coraz niżej na nieboskłonie, a cienie się wydłużają… nie ma to jak usiąść, wsłuchać się w aksamitny głos, i przenieść się w świat księżniczek, rycerzy, smoków, biednych szewczyków i bogatych kupców. Gdzie dziś zaprowadzi Cię wyobraźnia?
Niedziela, 10:00

Sklej fantastyczny model z papieru
Prowadzący: Leszek Cyfer

Skleisz model z papieru i będziesz mógł go zabrać, żeby pochwalić się przed rówieśnikami. Wkrocz w fantastyczny świat modeli papierowych – naucz się je sklejać, a zdobędziesz niedostępne dla twoich rówieśników figurki, modele statków kosmicznych czy pojazdów z ulubionych filmów i gier.
Niedziela, 11:00

Narysuj to, co usłyszysz
Prowadzący: Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin “Kluczyk”

A teraz zamknij oczy, i wsłuchaj się w głos… czy widzisz ten piękny las, pachnący igliwiem, z prześwitami słońca pomiędzy liśćmi starego, mądrego dębu? A może właśnie spotkałeś krasnoludka? A teraz otwórz oczy, kredki w dłoń, i narysuj wszystko, co tylko pokazała ci Twoja nieokiełznana wyobraźnia! Dla młodszych dzieci przewidziane elementy do układania obrazków.
Niedziela, 12:00

Pomaluj figurkę
Prowadzący: Leszek Cyfer

Pomaluj figurkę kościotrupa. Będziesz mógł zabrać ją później ze sobą – by mieć czym straszyć rówieśników :). Naucz się z łatwością malować budzące podziw figurki. To zaskakująco proste i zabawne hobby przynosi mnóstwo radości.
Niedziela, 13:00

Wejdźmy do starej szafy… przygotowanie do larpa w konwencji “Opowieści z Narni”
Prowadzący: Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin “Kluczyk”, Basia Pietraszkiewicz, Maja Małecka

Uchyl drzwi starej szafy i znajdź się w zimowej krainie. Wciel się w Piotra, Łucję, lub zostań magicznym faunem. A może chciałbyś być samym Aslanem? Dodatkowo pomóż nam zbudować przepiękny, zimowy zamek, obsypany śniegiem i skuty lodem, a także przygotować się do ostatecznej bitwy z Białą Królową.
Niedziela, 14:30

Dawno, dawno temu w Zimowej Krainie – larp w konwencji “Opowieści z Narnii”
Prowadzący: Michał “Novacheck” Nowak

Zła Biała Królowa opanowała Magiczną Krainę, zamieniając mieszkańców w lodowe posągi. Odszukajmy je wszystkie, znajdźmy sposób by odczarować przyjaciół Aslana, a potem… razem z Piotrem, Zuzanną, Edmundem i Łucją wyruszmy na ostateczną bitwę z Białą Królową. Cel: raz na zawsze wygnać ją z Magicznej Krainy!
Aula
Piątek, 17:00

Uroczyste otwarcie Kapitularza
Prowadzący: ŁKMF Kapituła

Piątek, 18:00

Pokaz walki długim mieczem
Prowadzący: Mordschlag

Zjednoczeni chęcią odtworzenia Dawny Europejskich Sztuk Walki, staramy się doprowadzić do ich zmartwychwstania i wierzymy, że nasze starania pozwolą nam odzyskać utracone dziedzictwo. Praktykujemy sztukę walki bronią białą, z naciskiem na długi miecz, w oparciu o niemieckie traktaty szermiercze. Jeśli chcesz zobaczyć jak naprawdę wyglądała walka mieczem to zapraszamy.
Sobota, 13:00

Zakończenie gry festiwalowej „Pandemia”
Prowadzący: ŁKMF Kapituła

Sobota, 14:00

Wielki Konkurs Strojów
Prowadzący: Justyna „Grace” Grabowska

Sobota, 18:00

Rock and Read Festival
Prowadzący: Jakub Ćwiek

Druga edycja Rock & Read Festival, największej i najgłośniejszej literackiej trasy promocyjnej w kraju, zawita na Kapitularz. Jakub Ćwiek, jeden z najbardziej popularnych i przebojowych pisarzy młodego pokolenia, wraz z załogą swojego rockowego konwoju zaprasza na pełne atrakcji spotkanie. Łódź jest jednym z 32 przystanków na trasie będącej połączeniem dwóch pasji – miłości do literatury i muzyki rockowej. Trasa promuje najnowszy zbiór opowiadań Jakuba Ćwieka – „Chłopcy 2” oraz grę karcianą na podstawie bestsellerowego cyklu „Kłamca”. Oprócz spotkania autorskiego w planach moc dodatkowych atrakcji, w tym udział gościa-niespodzianki oraz koncert rockowy. Zapraszamy wszystkich, którzy czytają, piszą, śpiewają lub po prostu chcieliby dobrze się bawić w fantastycznym towarzystwie.
Niedziela, 11:00

Pokaz walki długim mieczem
Prowadzący: Mordschlag

Zjednoczeni chęcią odtworzenia Dawny Europejskich Sztuk Walki, staramy się doprowadzić do ich zmartwychwstania i wierzymy, że nasze starania pozwolą nam odzyskać utracone dziedzictwo. Praktykujemy sztukę walki bronią białą, z naciskiem na długi miecz, w oparciu o niemieckie traktaty szermiercze. Jeśli chcesz zobaczyć jak naprawdę wyglądała walka mieczem to zapraszamy.
Inne
Piątek, 17:00

Eliminacje do Mistrzostw Polski Carcassonne
Prowadzący: Wydawnictwo Bard

16 turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski w grze planszowej Carcassonne.
Sobota, 11:00

Pokaz i otwarta lekcja capoeiry
Sala: Plac przed szkołą
Prowadzący: Capoeira Academia

Instruktorzy ze szkoły Capoeira Academia przeprowadzą pokaz i otwartą lekcję tej widowiskowej sztuki walki.
Sobota, 12:00

Turniej X-wing
Sala: Korytarz na 2 piętrze
Prowadzący: Klub Marauder

Turniej X-wing dynamicznej gry bitewnej zaprojektowanej przez Fantasy Flight Games symulującej walkę pomiędzy myśliwcami Rebelii i Imperium w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Turniej prowadzony przez Łódzki Klub Gier Bitewnyvh Marauder we współpracy z Łódzkim Fanklubem Star Wars. Trzy pierwsze miejsca są nagrodzone bonami zniżkowymi.
Sobota, 13:00

Mistrzostwa Polski Carcassonne
Sala: Carcassonne
Prowadzący: Wydawnictwo Bard

Finały III Mistrzostw Polski w grze planszowej Carcassonne.
Sobota, 16:00

Pokaz i otwarta lekcja capoeiry
Sala: Plac przed szkołą
Prowadzący: Capoeira Academia

Instruktorzy ze szkoły Capoeira Academia przeprowadzą pokaz i otwartą lekcję tej widowiskowej sztuki walki.
Niedziela, 10:00

Turniej Infinity
Sala: Korytarz na 2 piętrze
Prowadzący: Klub Marauder

Turniej Infinity – gry skirmishowej zaprojektowanej przez Corvus Belli rozgrywającej się w roku 2180. Ludzkość (a właściwie jej rozliczne frakcje) toczą walkę o przetrwanie z obcymi kontrolowanymi przez sztuczną inteligencję. Turniej prowadzony przez Łódzki Klub Gier Bitewnych Marauder we współpracy z Zoną 13. Trzy pierwsze miejsca są nagrodzone bonami zniżkowymi. Turniej odbędzie się jedynie w sytuacji gdy przed jego terminem zgłoszonych będzie przynajmniej 4 graczy
Niedziela, 11:00

AleRobot

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
rutkajutka
Rutka i Jutka – dzieciństwo w getcie w Domu Literatury
Spotkanie z Wojciechem Kassem
Kapitularz 2019

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*