Kalman Kaleka – spotkanie promocyjne

W poniedziałek, 25 lutego o godz. 18 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się spotkanie promocyjne książki Kalman Kaleka Jehudy Elberga.

Jehuda Elberg jest jednym z najbardziej cenionych pisarzy żydowskich, tworzących parnas literatury jidysz. Urodził się w 1912 roku w Zgierzu. W tym mieście się wychował i odebrał wszechstronne wykształcenie. Swoją pierwszą pracę zawodową wykonywał w Łodzi, zdobywając jednocześnie pierwsze szlify literackie. Jednym z jego kuzynów był Isaac Bashevis Singer, który w 1978 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Elberg w swojej powieści, którą po 15 latach od śmierci autora wydało jego rodzinne miasto, przedstawił barwne postacie, które tworzyły niepozbawioną antagonizmów wspólnotę. Bohaterami są zarówno rabini, zwykli Żydzi, nie-Żydzi, politycy oraz drobni przedsiębiorcy. Jehuda Elberg chciał w tej powieści zawrzeć obraz polsko-żydowskiego społeczeństwa, którego tożsamość zniszczyła na zawsze niemiecka inwazja. Losy Kalmana przypominają, że ludzka mądrość rzadko pozwala dostrzec prawdę, która jest przed naszymi oczami, że wydarzenia, które widzimy, opowiadają inną historię niż ta, w którą wierzymy.

W spotkaniu promocyjnym wezmą udział: Maciek Rubacha – przedstawiciel Muzeum Miasta Zgierza (koordynator projektu wydawniczego), Katarzyna Wojcieszek – tłumaczka i inicjatorka wydania powieści, Renata Jagodzińska – redaktorka dbająca o literacką i językową jakość tłumaczenia.

Powieść została wydana przez Muzeum Miasta Zgierza dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *