Już 17 listopada o godzinie 19.00 na scenie Monopolis odbędzie się premiera i wernisaż dziesiątej edycji Kalendarza Virako. To wydarzenie towarzyszące projektowi na stałe wpisało się w kalendarium łódzkich imprez kulturalnych. Jego wyjątkowość potwierdzają goście, którzy i tym razem chcą swoją obecnością wesprzeć tę piękną i szczytną inicjatywę. Całkowity dochód ze sprzedaży licytacji i sprzedaży Kalendarza przekazany zostanie w tym roku Fundacji „Dom w Łodzi”.

Za sukcesem projektu stoją ludzie  

Pomysłodawcą Kalendarza jest Krzysztof Witkowski – Prezes Zarządu Virako, Inwestor Monopolis. Główną ideą, zainicjowanego przez niego w 2009 r. projektu, jest połączenie sztuki z celem charytatywnym. Kalendarz wyróżnia się najwyższymi walorami artystycznymi i pozostawia artystom całkowitą swobodę kreacji. Jest to produkt unikatowy, zarówno ze względu na limitowany, bardzo niski nakład, jak również najwyższą jakość i wybitnych twórców, będących autorami poszczególnych edycji. Bez wątpienia są oni gwarancją powodzenia  tego niezwykłego przedsięwzięcia. Z Virako współpracowała plejada wybitnych artystów, w tym m.in.: Janusz Kaniewski, nieżyjący już światowej sławy designer, współtwórca takich samochodów jak Ferrari California, Lancia Delta czy Honda Civic, Chris Niedenthal, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, autor fotografii – ikony polskiej historii – „Czas Apokalipsy”, laureat nagrody World Press Photo w 1986 r. za portret sekretarza generalnego węgierskiego KC Jánosa  Kádára, który trafił na okładkę „Time’a” a także Jodi Bieber, Ryszard Horowitz, Andrzej Pągowski, Arkadiusz Branicki, Izabela Urbaniak oraz Sebastian Ćwik.

 

Kalendarz Virako 2023

 

Do tegorocznej edycji kalendarza Krzysztof Witkowski zaprosił Michała Batorego, polskiego grafika
– plakacistę, na stałe mieszkającego w Paryżu. Tym razem artysta wystąpił w nowej dla siebie roli – fotografa. – To jest zabawne, bo nigdy w życiu nie robiłem sesji z modelkami i statystami. Debiutuję jako reporter, autor reportażu z wymyśloną fabułą i wykreowanymi sytuacjami – podkreśla Michał Batory.

 

Zgodnie z wizją artystyczną, na zdjęciach uchwycona zostanie brazylijska kultura w zestawieniu z łódzką rzeczywistością.  W sesji, która trwała 3 dni, blisko 30 statystów wspierało na planie 2 modeli z Brazylii i 4 modelki z Kolumbii, USA i Polski. Na planie zdjęciowym, królowały pióra, kostiumy tancerek samby, niecodzienne nakrycia głowy i oczywiście gorący klimat. Co warto podkreślić w zdjęcia zaangażowana była wielka „rodzina” Monopolis, czyli: Anna Rubaj, Michał i Kamila Przybysz oraz Francesco  Mameli. Ekipa pracowała głownie w Monopolis, ale w Kalendarzu Virako pojawią się także miejskie lokacje: Księży Młyn i okolice Parku Źródliska. Nie mogło zabraknąć też zabytkowego tramwaju z początku lat 60tych.

 

Premiera w gorącym klimacie!

Co wyniknie z połączenia brazylijskiego temperamentu ze „Spirit of Łódź”? O tym przekonamy się już
w czwartek 17 listopada o godz. 19.00 w Monopolis (Scena Monopolis). Wtedy bowiem po raz pierwszy zobaczymy finalny efekt sesji zdjęciowej autorstwa Michała Batorego. Oprócz artysty, w wydarzeniu weźmie również udział autor jednej z poprzednich edycji Kalendarza Virako – Andrzej Pągowski, artysta grafik, autor około tysiąca plakatów zapowiadających sztuki teatralne, filmy, festiwale sztuk oraz konkursy piosenek. Wydarzenie poprowadzą Krzysztof Witkowski i Krystyna Sokołowska, Miss Polonia 2022. Organizatorzy zadbali o to, żeby oprawa wydarzenia współgrała z koncepcją kalendarza – atmosfera będzie zatem gorąca.

Bardzo ważnym i emocjonującym punktem wydarzenia będzie licytacja Kalendarza Nr 1 i trzech fotografii Michała Batorego. Całkowity dochód z licytacji i sprzedaży przeznaczony zostanie na wsparcie Fundacji „Dom w Łodzi” – której misją jest prowadzenie Domu Dziecka dla Dzieci Chorych. To pierwszy (i nadal jedyny w Polsce) dom dziecka, w którym miłość i specjalistyczną opiekę medyczną znalazły ciężko chore, niepełnosprawne i porzucone dzieci.

 

***

 

O Virako:

Virako jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą deweloperską, inwestującą w budowę kompleksów biurowych. Spółka działa od 2001 roku. Jedną z inwestycji Virako było Centrum Biznesowe Faktoria
w Łodzi. Dawne budynki Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku zostały przebudowane na nowoczesny, wielofunkcyjny biurowiec oferujący klimatyczne lofty biurowe. Inwestycja została wyróżniona w konkursie Wnętrze Roku 2004 w kategorii realizacji budujących tożsamość Łodzi.
 Kolejne przedsięwzięcie – nowoczesny kompleks biurowy Forum 76 Business Centre – to pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A. Inwestycja dwukrotnie zdobyła tytuł Biurowca Roku 2012 i 2014 w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards. Flagową inwestycją Virako jest Monopolis. Kompleks biurowy w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego z 1902 roku, trzeci co do wielkości zabytkowy zespół fabryczny w Łodzi (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego). MONOPOLIS został zdobywcą prestiżowej nagrody w międzynarodowym konkursie MIPIM Awards 2020 w Cannes, uznawanej za „architektonicznego Oskara”. MONOPOLIS nominowany był w kategorii „mixed-use development” jako jedyny projekt z Europy.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
umiarkowanie_8
Edyta Morawska. Sztuka krzepi
219 Aukcja Dzieł Sztuki
Luminescencje w Galerii Re:Medium

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*