Każdy w Łodzi skwerek zna Staś – wróbelek

Stas_Wrobelek_okladka1Ośrodek Kultury Górna wydał przygodową książkę o Łodzi dla dzieci i….dorosłych.

„Każdy w Łodzi skwerek zna Staś – wróbelek” to książeczka dla dzieci o wybranych motywach z historii Łodzi, opowiedziana przez miejskiego wróbla Stasia. Książka skierowana jest przede wszystkim do dzieci, a dzięki nim również dorośli czytelnicy mają szansę poznać kilka historycznych ciekawostek.

„Pomysł na książkę zawdzięczamy…. Warszawie” – tłumaczy Agata Dawidowicz, pomysłodawczyni przedsięwzięcia. „Odwiedzając w grudniu zeszłego roku jedną ze stołecznych księgarni, zobaczyłam na półce serię książeczek dla dzieci o tym mieście. I wtedy wyobraziło się to, co dziś mamy w rękach”. Mateusz Sidor – dyrektor Ośrodka Kultury Górna – dodaje: „Napisaliśmy, narysowaliśmy i wydaliśmy przygodową książkę dla najmłodszych. Nie kreujemy legendy, zwyczajnie wszystkie wydarzenia prawdopodobnie miały miejsce. Bo każdy mieszkaniec odkrywa Łódź dla siebie i tylko tak może o nim opowiedzieć innym. My opowiedzieliśmy o mieście, które żyje codziennością, ale którego bajkowość ukryta jest w samych jego mieszkańcach”.

Łódź to miasto bez legendy. Opowiedzieć o nim to snuć historie o fabrykanckich fortunach i codziennym trudzie włókniarzy. W łódzkim micie nie ma rycerzy, bazyliszka czy karety z piernika. Bohater Łodzi to przedsiębiorca i robotnik, którzy dążą do zysków, choć jednych były to dywidendy, dla innych zyskiem było godne życie. Łódź nie jest bajkowa i nie jest romantyczna. Ale my postanowiliśmy opowiedzieć o nim naszym najmłodszym obywatelom. I, niczym pomysłowi łódzcy przedsiębiorcy i rzemieślnicy, odnaleźliśmy w Łodzi niezagospodarowane złoże. Jest nim historia miasta bez etykietującej ściągi, za to z fantastycznymi, ale prawdziwymi wydarzeniami. Miasto, którego każdy może być dziejopisem, bo to ludzka codzienność maluje jego pejzaż. Wróbelek Staś to nasz bajkowy łodzianin, którego wypatrzyliśmy w listowiu łódzkich parków i na dachu naszego Ośrodka. Staś to potomek pokoleń wróbli, które przez lata towarzyszyły miejskim wydarzeniom i zmianom, czasami stając się ich mimowolnymi uczestnikami. Prababcia Lucyna widziała jak powstają łódzkie gazety, pradziadek Stanisław o mało nie przypłacił własnymi piórami przejazdu pierwszego w mieście tramwaju. To mali bohaterowie historii miasta, tak jak jej częścią jest każdy, mały czy duży łodzianin.

Publikacja powstała przy dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w Warszawie i dzięki temu jest dostępna jest za bezpłatnie. Chętnych zapraszamy do Ośrodka Kultury Górna przy ul. Siedleckiej 1 od poniedziałku do piątku w godz. 9-18. Do rozdania przygotowanych jest 1200 egzemplarzy książki. Zachęcamy również instytucje – szkoły, przedszkola, świetlice, organizacje pozarządowe – do zgłaszania się po bezpłatne egzemplarze. Dla wszystkich pozostałych dostępna jest również wersja on-line publikacji na stronie: staswrobelek.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *