_2180088Tuż po przedpremierach i premierze oficjalnej przyszła kolej i na tę prasową. 16  listopada 2014 r. w Teatrze Studyjnym swój spektakl dyplomowy zaprezentował IV rok Wydziału Aktorskiego PWSFTiTV.  Sztuka Jungle People opatrzona została podtytułem: baśń ekologiczna inspirowana Kiplingiem. Motyw Księgi dżungli został mocno przetworzony przez reżysera, Pawła Świątka.

Pojawiły się odważnie wykreowane postaci, tożsame z odpowiednikami z książki chyba tylko poprzez imię. Ich perypetie również odbiegały od tych, przedstawionych na kartach utworu. Problematyka jest na wskroś nowoczesna: to rozważania nad tym, co jest naturalne, a co tworem sztucznym, czy możliwa jest symbioza między cywilizacją, a światem natury, czy ten ostatni, ze swoimi bezwzględnymi prawami nie jest przypadkiem podobny do kapitalizmu? Jednak ani personifikowana Dżungla (w tej roli świetna Maria Szafirska), ani Mowgli czy też Małpy nie odpowiadają na te pytania, spektakl kończy się pozostawiając widza bez konkluzji na ten temat. Punkt ciężkości nie spoczywa tu bowiem na fabule, a na wykonaniu.

Aktorzy ze swobodą poruszają się po scenie, prezentują szeroki wachlarz sytuacji, od peroracji na tematy egzystencjalne wygłaszanych w uniesieniach, po małpie figle, dzikie, zabawne, wulgarne. Oprócz wcześniej wspomnianej Marii Szafirskiej uwagę przykuwa Mateusz Rzeźniczak jako Mowgli, i to nie tylko dlatego, że jego kostium odbiega kolorystycznie od zunifikowanej reszty. Prezentuje on dobry wokal (plusem spektaklu jest „muzyka na żywo”, czyli partie wokalne aktorów) oraz wielką swadę sceniczną. Całość dopełnia futurystyczna scenografia i finezyjne kostiumy, rzeczywistość dżungli jest umowna, bardzo odrealniona.

joomplu:82703

Jungle People to interpretacja Księgi dżungli dla dorosłych, bardzo uwspółcześniona. Spektaklem tym studenci pokazali, że są gotowi, by stanąć przed publicznością teatralną. Pozostaje jednak lekki niedosyt, trwające niecałą godzinę przedstawienie obfitowało w momenty wywołujące niewymuszony śmiech, aż chce się więcej.

Jungle People
reżyseria: Paweł Świątek
scenografia: Karolina Mazur
tekst: Mateusz Pakuła
obsada: Adrian Budakow, Miłosz Karbownik, Karolina Krawczyńska, Damian Kret, Sylwia Madejska, Paulina Nadel, Mateusz Rzeźniczak, Maria Szafirska i Jędrek Wielecki

/fot. Mikołaj Zacharow/Szkoła Filmowa w Łodzi

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
24082012_027
Szpera 42 w Teatrze Szwalnia (foto)
love
31 FST: Love & Information – recenzja
brzydal
Brzydal w Teatrze Szwalnia – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*