wystawa_096Do 26 lutego w Ośrodku Propagandy Sztuki można podziwiać monumentalną wystawę malarstwa Juliusza Narzyńskiego pt. Księga obrazów.

Na całość ekspozycji składają się obrazy olejne i prace na papierze powstałe w latach 1963-2011. To pierwsza w takiej skali retrospektywa artysty, do której wybór prac dokonywał również sam autor.

Przyglądając się wystawie da się zauważyć zarówno rozwój artystyczny, jak i ciągłą fascynację nadrealizmem u Narzyńskiego. Jego prace pełne są barw i symboli, kolorowych pejzaży, zniekształcanych, aharmonijnych, budujących fantazyjną rzeczywistość.

– W gruncie rzeczy można by było (moją sztukę) sprowadzić do tego, że to mocowanie się ze światem jest w istocie mocowaniem sie z samym sobą – mówi o swoich pracach Narzyński. – Moja obrona jest ucieczką od rzeczywistości, od tego, co jednowymiarowe bez względu na koszta, jakie człowiek ponosi. Jest odrzuceniem wszelkich teorii w imię tego, co trwa, co pozostaje poza barierami czasu, co także niezniszczalne i wieczne. Coraz częściej dochodzę do wniosku, że sztuka właśnie musi stać się posłaniem.

joomplu:30891

Juliusz Narzyński. – urodził się w Warszawie w 1934 r. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych – dyplom w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego w 1959 roku. Od 1973 r. kierował pracownią malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP im. Wł. Strzemińskiego). Był m.in. laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida (1969), a także stypendystą Rządu Holenderskiego (1970). Prof. Narzyński uczestniczył w ponad dwustu wystawach krajowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych w Polsce oraz poza jej granicami.

Zobacz także:

Aleksandra Mańczak. Kody natury (foto)

Andrzej Marian Bartczak – Maluję, więc jestem (foto)

Obecność. Andrzej Rajch. Lidia Choczaj (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_6541
Symultanizm form w Galerii Re:Medium (foto)
Album Polski Street Art zapremierował w Łodzi
komis2222
XXII MFKiG w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*