JUDE – WRONG. Koncert w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur

W najbliższy wtorek, 11 września, w Fabryce Sztuki zagra łódzka legenda industrialu – grupa Jude. Zespół, który ostatni raz grał w rodzinnym mieście 14 lat temu, pojawi się na scenie w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Grupa Jude narodziła się w Łodzi i jest z tym miastem silnie związana. Jej nazwa wzięła się ze ścian łódzkich budynków, które w połowie lat 80. były gęsto pokryte słowem „Jude”. Za taki stan rzeczy byli odpowiedzialni kibole, którzy słowo „Jude” traktowali, jako najgorszą obelgę wobec kibiców przeciwnej drużyny. Nazwa zespołu ma jednak głębsze znaczenie. Łódź, do czasu II wojny światowej, była zamieszkiwana przez Polaków, Żydów i Niemców. To właśnie tutaj, przed wojną istniało jedno z największych na świecie skupisk żydowskich – getto, które zostało zlikwidowane dopiero 1944 roku.

Zespół Jude, od początku działalności był kojarzony z kontrkulturą. Muzycy grupy, działając w obszarze punk/industrial, nigdy nie kryli swojej niechęci wobec show-biznesu. Nigdy też nie funkcjonowali zgodnie z modelem typowym dla większości alternatywnych bandów. Ich muzyka to odzwierciedlenie industrialnego charakteru Łodzi. Z buntowniczym nastawieniem, zespół działa nieprzerwanie od 1993 roku. Obecnie grupę tworzą: Wiktor Skok, Michał Fryc, Jacek Walczak i Michał Wojewoda.

Twórczość Jude to bunt wobec wszystkiego. Koncert w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur będzie nawiązywał do kultury buntu – zarówno w odniesieniu do protestów studentów z marca 1968 roku, jak i buntu rozumianego bardziej ogólnie, jako kontra wobec ideologicznego terroru. Występ będzie miał charakter performance’u. Muzyce będą towarzyszyły efekty wizualne i symbole graficzne.

Jude zagra we wtorek, 11 września w Fabryce Sztuki. Początek występu o godzinie 21. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, po wcześniejszej rezerwacji biletu. Szczegółowe informacje dotyczące wejściówek, można znaleźć na stronie: www.4kultury.pl/bilety-rezerwacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *