okladkazditJubileuszowy kalendarz to 12 unikalnych fotografii przedwojennej Łodzi pochodzących z archiwalnych zasobów ZWIK. Stworzono z nich tak zwane refotografie, czyli w historyczne zdjęcia wkomponowano współczesne elementy. I tak na kartach kalendarza  zobaczyć można postaci obecnych pracowników ZWIK razem z  przedwojennymi budowniczymi kanałów. Rozpoznanie na zdjęciach przedwojennych fragmentów miasta ułatwiają współczesne elementy takie jak murale, pojazdy komunikacji miejskiej. Zdjęcia do jubileuszowego wydawnictwa dobrano tak,  aby pokazać nie tylko ogromną skalę  prac przy budowie wodociągu, kanalizacji i regulacji łódzkich rzek, ale przede wszystkim żeby ukazać ciekawe, klimatyczne zakątki Łodzi lat 20. 30. XX wieku.

Jubileuszowy kalendarz  ma oprawę graficzną zgodną z ówczesną epoką. Na kartach umieszczono elementy  graficzne zaczerpnięte ze stylów: art deco i modernizmu. Ich rozkwit w naszym mieście przypadł dokładnie na lata budowy wodociągów i kanalizacji.  Modernistyczną bryłę ma między innymi przedwojenna siedziba Wodociągów wzniesiona przy ulicy Narutowicza 65.

Kolekcję unikalnych zdjęć  z kalendarza będzie można zobaczyć na  stronie internetowej ZWIK, będzie też można pobrać w formie tapety na monitor komputera. Jubileuszowe wydawnictwo będzie też można wygrać  w konkursach  organizowanych na facebookowych profilach: Łodzi  i Łódzkiej Wody Najlepszej.

czerwiecpazdziernik

Łódzkie Wodociągi powstały w 1925 roku. Łódź była wówczas jedynym w Europie tak dużym (600-tysięcznym) miastem całkowicie pozbawionym  kanalizacji i wodociągów. Nieczystości komunalne i przemysłowe płynęły rynsztokami i lokalnymi rzekami. Z powodu zakażenia wody pitnej  w studniach co rusz w mieście wybuchy epidemie. Łódź była w czołówce polskich miast pod względem wskaźników  śmiertelności wśród mieszkańców.  Dopiero rozpoczęte w 1925 roku, a zakończone po II wojnie światowej inwestycje doprowadziły do ucywilizowania miasta. Kanalizację i wodociągi wykonano według projektu inżyniera Williama Heerleina Lindleya. Pracami budowlanymi kierował współpracownik Lindleya – inżynier Stefan Skrzywan.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Obraz_005
Relacje: First We Took Berlin – Między Ziemią A Niebem
DSCF3896
To lubię… w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym (foto)
IMG_6246
3 strony medalu w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*