MiM1Tuż po świętach, 27 grudnia 2014 r., Teatr Lalek Arlekin w Łodzi będzie obchodził jubileusz 66-lecia swego istnienia. Podczas gali nastąpi uroczyste nadanie instytucji imienia Henryka Ryla (na mocy Uchwały Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 7 maja 2014 r.), wręczenie medali i odznaczeń zasłużonym pracownikom oraz podsumowanie działań związanych z rewitalizacją siedziby teatru.

Imprezie towarzyszyć będą dwa wydarzenia artystycznie – premiera spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Waldemara Wolańskiego oraz otwarcie „Galerii A” – nowego miejsca na mapie Łodzi, dedykowanego prezentacjom artystycznym.

Do realizacji „Mistrza i Małgorzaty” przymierzało się wielu twórców światowego kina i teatru. Na przestrzeni prawie 40 lat (1971-2009) w polskich  teatrach wystawiono 26 spektakli teatralnych na motywach powieści Bułhakowa. Pierwszym z nich był monodram w adaptacji, reżyserii i wykonaniu Danuty Michałowskiej z 1971r. pt. „Czarna magia oraz jak ją zdemaskowano”, a miejscem premiery uczyniono Estradę Krakowską.

Adaptacja Waldemara Wolańskiego ze scenografią Joanny Hrk została po raz pierwszy wystawiona w Krakowskiej Grotesce w 2008r. i była pierwszą realizacją powieści  w technice lalkowej. Warto nadmienić, że reżyser ma na swoim koncie przeniesienie na sceny lalkowe kilku innych wielkich dzieł literackich.

Arlekinowska wersja „Mistrza i Małgorzaty” jest z pewnością adaptacją wybiórczą, gdyż nie sposób podczas jednego spektaklu poruszyć wszystkich wątków tak obszernego dzieła. Głównymi animatorami są tu członkowie świty Wolanda, wspierający miłość tytułowych bohaterów, a narratorem jest wpędzony w szaleństwo, uwikłany w tragikomiczny splot wydarzeń, poeta Iwan Bezdomny. Adaptacja to poruszająca historia nieszczęśliwej miłości Małgorzaty, opowieść o ludziach, którzy są w stanie kochać wbrew wszystkim i wszystkiemu.

Wydarzeniem otwierającym „Galerię A” w Teatrze Arlekin będzie wystawa pt. „Ulica Lalek” autorstwa Małgorzaty Maćkowiak. Krakowska artystka zajmuje się malarstwem monumentalnym i sztalugowym, rzeźbą, rysunkiem, ilustracją, w tym przeznaczoną dla odbiorcy dziecięcego. W Arlekinie zostaną zaprezentowane ręcznie wykonane lalki artystyczne z ceramicznymi głowami, dłońmi i stopami oraz obrazy. Niektóre lalki można odnaleźć zarówno na obrazie, jak i wersji  trójwymiarowej postaci. Lalki Maćkowiak opowiadają swoją historię, w której odczytaniu pomaga aranżacja przedmiotów wokół. To małe światy skondensowanej wyobraźni, do których wpuszcza nas autorka.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
boeing
Boeing, Boeing w Teatrze Powszechnym
The Kołczers w Niebostanie
jahns
Krzysztof Jahns Stand-up w KIJu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*