0905212_034Deficyt spotkań ze znanymi, zagranicznymi pisarzami w Łodzi jest widoczny. Na spotkaniu z Jonathanem Carrollem Śródmiejskie Forum Kultury – Dom Literatury pękało w szwach. Nie zabrakło także przedstawicieli wszystkich znaczących łódzkich mediów.

Jonathana Carrolla praktycznie nie ma sensu przedstawiać. To jeden z najpopularniejszych w Polsce pisarzy amerykańskich od pewnego już czasu mieszkający w Wiedniu. Twórca magicznych światów przelanych na karty książek. Autor bestsellerów: Kraina Chichów, Dziecko na niebie, Śpiąc w płomieniu czy Zakochany duch.

Apogeum jego popularności w naszym kraju przypadło na początek XXI wieku. Wtedy Carrolla czytał praktycznie każdy. Pisarz po kilku latach milczenia powrócił ze zbiorem opowiadań pt. Kobieta, która wyszła za chmurę. Teksty zawarte w tej publikacji łączą w sobie elementy grozy i fantastyki. Carroll drąży niepokojące go kwestie utraty zaufania między najbliższymi sobie ludźmi, skrywanych głęboko tajemnic, które po latach nawiedzają bohaterów, czy samotności przeżywanej i przezwyciężanej – nie zawsze tak, jak by się chciało.

Pisarz do Łodzi przyjechał w dniu spotkania około godz. 16. Godzinę przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy spotkał się z lokalnymi mediami. Gdy tylko sala przy Roosevelta 17 zapełniła się, rozpoczęło się niekończące podpisywanie przez Jonathana Carrolla książek zakupionych przez fanów.

Podczas ponad godzinnego spotkania, w którym wziął udział także tłumacz książki Jacek Wietecki, pisarz odpowiadał na szereg pytań zarówno prowadzącej, Katarzyny Knapik-Gawin, jak i przybyłej publiczności. Opowiadał o warsztacie pisarskim, jak i wspominał wiele anegdot, nie tylko ze świata literatury. Wyjaśnił dlaczego tak bardzo lubi bulteriery i co z ekranizacjami jego książek (jego wymarzonym reżyserem jest twórca m. in. Amelii Jean-Pierre Jeunet). Z Łodzią natomiast kojarzył mu się film Andrzeja Wajdy.

Spotkanie w ŚFK zapoczątkowało niewielkie tournee pisarza po Polsce. Ze swoimi wielbicielami spotka się jeszcze w Krakowie i Warszawie. Cieszy, że wreszcie w naszym mieście pojawiło się prawdziwie wielkie literackie nazwisko. Od siebie, jako bądź co bądź pomysłodawcy spotkania, mogę dodać, że nie ostatnie.

Zobacz także:

Spotkanie z Renatą Jabłońską (foto)

VI Festiwal Puls Literatury – Prolog

Spotkanie z Justyną Bargielską w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_4992
Narodowe Czytanie Fredry w Łodzi (foto)
Bogumiła Jęcek w Łódzkim Domu Kultury (foto)
IMG_4616
Urodziny Tuwima 2014 (foto)
1 Komentarz
  • Mariusz G
    10 maja 2012 at 18:50

    Bulteriery nie bulldogi 😉

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*