Jonaszki na Festiwalu Off-Północna

Teatr Muzyczny w Łodzi powołuje do życia Jonaszka. Zaprojektowana przez studentów łódzkiej ASP statuetka, od przyszłego roku będzie wręczana jako nagroda najlepszym wykonawcom piosenki aktorskiej w ramach Festiwalu OFF-Północna. Jak będzie wyglądać? Przekonamy się w lutym, kiedy rozstrzygnięty zostanie ogłoszony właśnie konkurs na projekt statuetki. Wcześniej, bo w styczniu, ruszy nabór do ogólnopolskiego konkursu wokalnego.

– Jonaszek zawdzięcza swoją nazwę artyście, którego postać stała się dla wielu pokoleń synonimem poezji śpiewanej. Za zgodą jego spadkobierców, organizowany przez nas ogólnopolski konkurs piosenki aktorskiej od teraz nosi imię Jonasza Kofty – wyjaśnia Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. – Chcemy, żeby ta nagroda stała się w krótkim czasie rozpoznawalnym symbolem muzycznej Łodzi, a sam Jonaszek przedmiotem pożądania najzdolniejszych śpiewających aktorów w Polsce – dodaje.

O kształcie statuetki zdecyduje ogłoszony właśnie konkurs, do którego zaproszeni zostali studenci i doktoranci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Organizatorzy nie narzucili żadnych ograniczeń związanych z techniką wykonania projektu, na zgłoszenia czekają do 8 lutego, a autor zwycięskiej pracy otrzyma nagrodę w wysokości 3 000 złotych.
Tymczasem już teraz ogłoszono konkurs wokalny, w którym Jonaszki będą przyznawane. O statuetkę i nagrodę główną w wysokości 3000 złotych powalczą artyści z całej Polski.

– W zeszłym roku, w pierwszej edycji konkursu mieliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń. W drugim etapie o uznanie jury walczyło szesnastu wykonawców i grup wokalnych – przypomina Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny Festiwalu OFF-Północna, pomysłodawca konkursu. – Fantastyczny odzew ze strony artystów z całego kraju spowodował, że chcemy rozwijać konkurs. Wierzymy, że duch nowego patrona imprezy pomoże nam nabrać rozpędu.

Na mailowe zgłoszenia będzie czas od 4 stycznia do 31 marca 2019 r. Szczegółowe informacje znajdą się w regulaminie na stronie www.offpolnocna.com, ale już teraz wiadomo, że uczestnicy będą musieli zaprezentować dwa utwory: w tym jedną piosenkę autorstwa Jonasza Kofty. Zwycięzcy wystąpią w czasie finałowego koncertu Festiwalu Off-Północna, w ramach którego organizowany jest Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty.

Sam festiwal, którego trzecia edycja odbędzie się w dniach 23-28 kwietnia 2019 roku to pierwszy w Łodzi przegląd małych form dramatyczno-muzycznych. Wydarzeniem tym Teatr Muzyczny rozbudowuje swój repertuar o niezależne i niezwykle różnorodne produkcje w wykonaniu grup z całej Polski. W programie przyszłorocznej edycji znajdą się między innymi: Kochanie, zabiłam nasze koty według powieści Doroty Masłowskiej w reżyserii Rafała Dziwisza czy Tam, gdzie wzrok nie sięga, ukraińskiego teatru NAVPAKY z Gdańska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *