jomhaszW ramach cyklu pokazów pofestiwalowych organizowanych przez Warsaw Jewish Film Festival pod patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, 15 kwietnia o godz. 17. w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się pokaz trzech filmów. Wstęp jest bezpłatny.

1. Brzostek: historia pewnego powrotu / A Town Called Brzostek,
reż. Simon Target, Australia/Polska 2014, 45’, dok.
Mimo że 85% mieszkających na świecie Żydów pochodzi z Polski większość z nich nie postrzega jej pozytywnie. Prof. J.Webber wraca do miejscowości Brzostek i zaprasza Żydów związanych z miasteczkiem aby zweryfikowali poglądy dotyczące kraju, który był domem ich przodków. W filmie głos zabierają m.in.: Anne Applebaum, Prof. Norman Davis i rabin Michael Schudrich.

2. Samuel / Samuel, reż. Jan Kidawa-Błoński, Polska 2013, 78’, dok.
Film o niezwykłych losach Samuela Willenberga, więźnia i uczestnika buntu w Treblince, uczestnika powstania warszawskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, a także rzeźbiarza i malarza. Jest on autorem serii 15 rzeźb przedstawiających ludzi i sceny z obozu natychmiastowej zagłady. Willenberg wspomina spędzone w Częstochowie dzieciństwo, burzliwe lata wojenne i współczesny Tel Awiw.

3. OCALENI, reż.: Joanna Król i Karolina Dzięciołowska, PL, 2012, 56’, dł. dok.
Wolontariuszki MHŻP Jadwiga Rytlowa i Janina Goldhar zbierają w Izraelu relacje Ocalałych z Holokaustu. Obrazy współczesnego Izraela przenikają się z archiwalnymi fotografiami. Ocaleni z Zagłady odpowiadają na pytania tych, którzy współdzielą ich doświadczenie. Film powstał w ramach muzealnego projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie pamięci”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kino_wolnosc
Inauguracja Kina Wolności
letni
Letni Kinematograf Rozrywkowy 2016
sputnik2015
Sputnik nad Łodzią w Kinie Charlie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*