glowne5

Niemal pointylistyczne płótna Jolanty Johnsson są wynikiem poszukiwań głębi barwy, kolorystycznych połączeń i kontrastów, leżacych w kręgu jej artystycznych zainteresowań.

Tematem większości obrazów Jolanty Johnsson są kobieta i mężczyzna. Są blisko siebie. Prostokąt obrazu wyznacza i ogranicza ich wspólną przestrzeń. Przestrzeni jest tyle, ile na obrazie. Muszą się zmieścić. Skuleni przylegają do siebie. Razem są jednością, jedna forma tworząca podwójny znak.

Ona jest wysmukła, zarysowana miękkim konturem, on jest szeroki w ramionach, większy, kanciasty. Pomimo uproszczeń figury na obrazie są bogate w środki wyrazu. Mówią ręce – dłoń giętka, ułożona na wiele sposobów, potem wyciągnięte ramię, linia prowadząca w głąb ciała lub ręce skulone, przylegające do ciała, podpierające głowę.

Jej uogólnione, bliskie abstrakcji pejzaże charakteryzują wysmakowaną kolorystyką i fakturą. Bogactwo impulsów i wrażeń płynących przede wszystkim z natury artystka ujmuje w kompozycje uporządkowane i harmonijne.

DSC_7489

W swym credo sama tłumaczy ten dualizm następująco: „Kiedy patrzę na naturę szeroko otwartymi oczyma, oszałamia mnie bogactwo i różnorodność doznań, jestem bezradna. Kiedy spoglądam spod powiek na naturę, widzę wyraźniej konstrukcję fragmentów, na które patrzę, wtedy mam odwagę malować. Maluję, by zatrzymać piekno” (kat. Jolanta Johnsson. Malarstwo widziane spod powiek, Galeria van Golik, Warszawa 2010).

W trakcie pracy nad obrazami, w każdym następnym artystka próbuje wyrazić to czego nie wyraziła w poprzednim. Tworzenie obrazu jest procesem przelewania uczuć na płótno, podlegającym zmianom, nastrojom, sytuacjom, ale treścią pozostaje kobieta lub kobieta i mężczyzna.

Wystawa będzie czynna do 30.03.2013
Galeria ZPAP „Na piętrze” (ul. Piotrkowska 86)

Źródła: LINK, LINK

***

Jolanta Johnsson (ur. 1955) – studiowała od 1984 na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów Haliny Chrostowskiej i Rafała Strenta (grafika) oraz Jerzego Tchórzewskiego (malarstwo). Dyplom pod kierunkiem Rafała Strenta obroniła w 1990. Od 1988 prezentowała wystawy indywidualne, zaś już od 1985 wielokrotnie uczestniczyła w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Domeną artystki jest malarstwo, zajmuje się też rysunkiem i grafiką. Jej uogólnione, bliskie abstrakcji pejzaże charakteryzują wysmakowaną kolorystyką i fakturą.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
grzegorz_strumyk_-_oderwane_20120914_1420146303
Grzegorz Strumyk – Oderwane (foto)
IMG_8887
Obrazy i malowidła w Galerii ZPAP Na Piętrze (foto)
DSC_6615
„3 / Trzy / Tři” w Galerii Kobro ASP w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*