Johanna-Josefina Alanko – Eternal time is born today w Fabryce Sztuki (foto)

Festiwal Retroperspektywy to nie tylko spektakle teatralne i warsztaty, ale również m.in. wystawa. Do 29 sierpnia w Fabryce Sztuki można oglądać ekspozycję obrazów i ceramiki Johanny-Josefiny Alanko. Projekt “World eggs” jest kolekcją setek miniaturowych ceramicznych jaj – glazurowanych w wysokich temperaturach – ok 1050 ° -1250 ° C w celu uzyskania ostatecznego wyglądu . Prace ceramiczne nawiązują do obrazów Alanko poprzez badawcze podejście do materiałów takich jak silikon, drewno oraz farba akrylowa.

Eternal time is born today to wystawa o czasie – o teraźniejszości, chwilach i momentach w procesie malowania. Powierzchnie wyrastające powoli z płótna, przeistaczające obraz w postać niemalże rzeźby.

Kolekcja ceramiki World Eggs jest podróżą w czasie – przyprowadzającą do teraźniejszości elementy historii. Jaja nawiązują nazwą do Fińskiej narodowej mitologii „Kalevala” napisanej przez Eliasa L ö nnrot w 19 wieku. Na początku dzieła „Kalevala” ptak ”Sotka” (eng. Aythya) składa siedem jaj na kolanie czarownicy zwanej Ilmatar, które następnie pękają i z których rodzi się nasz świat. Projekt Alanko przedstawia nowoczesną interpretację „Kalevala”, w której jaja przedstawiają narodziny nowego i lepszego świata w chwiejnym czasie w którym żyjemy.

Johanna-Josefina Alanko jest artystką, pracującą w Finlandii i Polsce. Ukończyła 2018 roku Akademię Sztuk Pięknych w Kankaanpää a także studiowała architekturę oraz design w Universidad Europea w Madrycie w 2016 r. Alanko pracuje od 4 lat w Łodzi, natomiast realizuje wystawy w wielu krajach europy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *