liber10 marca o godz. 17 w Galerii Bałuckiej rozpocznie się wernisaż wystawy Joanny Apanowicz – Liber non scriptum. Ekspozycję będzie można oglądać do 19 kwietnia br.

Liber non scriptum, to książka bez słów, której język czerpie z systemu geometrii. Jednak podobnie jak w mowie i piśmie, znaczącą rolę odgrywa w niej to, co jednostkowe – wrażliwość i inwencja Joanny Apanowicz. Na ten cykl, będący podstawą doktoratu artystki, składa się dwanaście tomów książki artystycznej łączącej w sobie wysokiej próby ceramikę, wrażliwość graficzną i klarowność myślenia awangardowych abstrakcjonistów. Delikatna porcelanowa matryca zajmująca środkową część tomu – tryptyku i flankujące ją dwie grupy odbitek – stron wykonanych na papierze oraz na japońskiej bibule oparte są o formę kwadratu. (…) W Liber non scriptum znalazły się łagodne kompozycje o niejasności i dramatyczne o gwałtownym przerwaniu, odnaleźć można tomy rozedrgane i spokojne, pogodne i melancholijne. (…) Napięcie pomiędzy dyscypliną formalną widoczną w konsekwencji i precyzji Joanny Apanowicz a szacunkiem dla materii i ograniczeń techniki są fascynującym wątkiem Liber non scriptum, jak i pozostałych prezentowanych na wystawie prac. Może najwyraźniej można je śledzić w Porcelanokruchach, filigranowych formach rzeźbiarskich. Ich kształt wydaje się hołdem dla właściwości cienkich porcelanowych płatków do wyginania się. Forma osiągnięta przez artystkę zachowuje naturalność, sprawia wrażenie rośliny, która rozwija się zgodnie z sobie tylko znanymi prawami. (…) O czułości dotyku łączącego artystkę z jej wytworami świadczą także prezentowane reliefy. JakLiber non scriptum oparte są o formę kwadratu, składają się jednak z elementów wyraźnie organicznych, a dzięki łagodnemu światłocieniowi mają kameralny, wręcz intymny charakter – Anna N. Nawrot, fragmenty tekstu do folderu wystawy.

Joanna Apanowicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom obroniła w Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Hungera i Pracowni Grafiki Reklamowej prof. Bogusława Balickiego. Od początku lat 90. zajmuje się grafiką projektową. W latach 2005-2006 współpracowała z łódzką ASP w Pracowni Grafiki Komputerowej. Od 2006 roku tworzy ceramikę oraz książki artystyczne. Artystka zaprezentuje w Galerii Bałuckiej miniatury ceramiczne oraz książki artystyczne.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
takipejzaz
Taki pejzaż w Galerii Bałuckiej
Nowy cykl on-line w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi –
Niepodległa.kom – 100 lat polskiego komiksu – nowy projekt realizowany przez EC1

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*