Jarosław Marek Rymkiewicz z Nagrodą Tuwima (foto)

IMG_5902Jarosław Marek Rymkiewicz otrzymał Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. Z nami IX Festiwalu Puls Literatury, który w tym roku trwał aż jedenaście dni. Jego organizatorami były Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź.

Ostatni dzień rozpoczął się od spotkania z Hanną Krall – laureatką zeszłorocznej nagrody Tuwima, Wojciechem Tochmanem i Mariuszem Szczygłem w ramach wspólnego projektu Pulsu i Małej Literackiej.

Potem nastał czas na główne rozstrzygnięcia. Gala rozpoczęła się wspomnieniem o Zdzisławie Jaskule, poecie, dyrektorze artystycznym festiwalu, dyrektorze Teatru Nowego. Wspomnieniowy utwór wykonany przez Lilu napisał dyrektor Pulsu, Andrzej Strąk. Później – czas na krótkie wspomnienie całego festiwalu i nagrody, przeplatane piosenkami z tekstami Juliana Tuwima w wykonaniu Teresy Stokowskiej-Gajdy, Emilii Kudry, Aleksandry Skoniecznej i Łukasza Hanzla.

IMG_5801

Tegoroczna kapituła w składzie: Kinga Dunin, Beata Stasińska, Tomasz Bocheński, Leszek Engelking i Andrzej Strąk przyznała nagrodę Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi, jednemu z najwybitniejszych żyjących poetów klasycystów, autorowi wielu nagradzanych tomów poezji (m.in. Nagroda Literacka Nike), dramaturgowi, eseiście, krytykowi, tłumaczowi, a przede wszystkim człowiekowi przez wiele lat związanemu z Łodzią.

I to wokół Łodzi toczyła się krótka wypowiedź nieobecnego w niedzielę laureata, nagrana kilka dni temu w jego domu. Rymkiewicz mimo 80 lat z niezwykłą szczegółowością opowiadał o miejscach, ulicach, znanych mu z lat dziecięcych. Podkreślił, że nagroda dla niego nie jest nagrodą za całokształt, a za okres twórczości związanej z naszym miastem. Miastem, do którego ma niezwykły sentyment, o którym do dziś wspomina. Dla niego Łódź była „podstawą” dorosłego życia – dzieciństwo, młodość, pierwsze lata dojrzałości przeżyłem w tym mieście, to mnie ukształtowało na całe dalsze życie. Swoją wypowiedź zakończył wierszem „Łódź Fabryczna”, niezwykle sentymentalnym , urodziwym i uczuciowym.

IMG_5918

Warto dodać, że w 2013 roku laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima została Magdalena Tulli, a rok później Hanna Krall. Galę tradycyjnie poprowadził Bronisław Maj. W drugiej części wieczoru wystąpiła Karolina Cicha z zespołem (foto relacja tutaj).

Zobacz także:

IX Festiwal Puls Literatury – dzień Bierezina (foto)

IX Festiwal Puls Literatury – dzień Sułkowskiego (foto)

IX Festiwal Puls Literatury – dzień 8 (foto)

IX Festiwal Puls Literatury – dzień 7 (foto)

Fonetyka w Domu Literatury (foto)

IX Festiwal Puls Literatury – dzień 6 (foto)

IX Festiwal Puls Literatury – dzień 5 (foto)

IX Festiwal Puls Literatury – dzień 4 (foto)

IX Festiwal Puls Literatury – dzień 3 (foto)

IX Festiwal Puls Literatury – dzień 1 (foto)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *