2012-08-06_18.03.53Od 6 sierpnia w przestrzeniach galeryjnych Muzeum Kinematografii można oglądać dwie wystawy poświęcone Januszowi Korczakowi – Jak kochać dziecko oraz Janusz Korczak. Między rzeczywistością a obrazem filmowym.

Pierwsza z ekspozycji składa się z ilustracji z dwóch książek obrazowych poświęconych autorowi Króla Maciusia I: z Pamiętnika Blumki Iwony Chmielewskiej i niepublikowanego jeszcze Ostatniego przedstawienia Panny Esterki Adama Jaromira i Gabrieli Cichowskiej.

– Pragniemy pokazać – i dziecku, i dorosłemu – Janusza Korczaka w towarzystwie tych, którym poświęcił wszystko, co miał. Dzieciom dajemy obraz i tekst, który w sposób szczególny łączy się ze sobą, by zasiać pasję odkrywania, zadawania pytań i szukania odpowiedzi – mówią organizatorzy. – Kim był Janusz Korczak? Czym był „Dom Sierot”? Co to znaczy, że dziecko ma prawo być tym, kim jest? Dlaczego dorosły wymyślił książkę o chłopcu – królu reformatorze?

joomplu:40291

Janusz Korczak. Między rzeczywistością a filmowym obrazem to natomiast próba pokazania jak dwaj mistrzowie polskiego kina – Aleksander Ford w filmie Jest pan wolny, doktorze Korczak i Andrzej Wajda w filmie Korczak zmierzyli się z postacią i legendą Starego Doktora. Na całość składają się archiwalne, często niedostępne szerokiej publiczności, fotografie z planów obu produkcji.

Ekspozycje można oglądać do 7 października. Będą im towarzyszyć warsztaty dla najmłodszych oraz projekcie filmowe. Warto nadmienić, że 2012 rok jest właśnie rokiem Janusza Korczaka.

Zobacz także:

Tadeusz Łomnicki – Legenda, radość, pasja (foto)

Zapomniana Łódź w Muzeum Kinematografii (foto)

Kino nowej przygody w Muzeum Kinematografii (foto)

Autochromy Lumiere w Muzeum Kinematografii (foto+wideo)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_6561
MFKiG: Kopernik. Komiks i okolice (foto)
Krzysztof Wieczorek – warsztatowa grafika unikatowa (foto)
15022013_109
XX-lecie Galerii 526 w POSie (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*