janeeyreKolejna ekranizacja Dziwnych losów Jane Eyre Charlotte Brontë. Zrealizowana z klasą na miarę tego wiekopomnego arcydzieła.

Jane Eyre (w tej roli Mia Wasikowska) nie przystaje do swoich czasów. Żyjąca w XIX wieku dziewczyna musi walczyć w świecie zdecydowanie męskim, gdzie najważniejsza jest nie wiedza, a status majątkowy. Sierota odesłana do Zakładu Lowood, gdzie wychowano ją na służkę. I mimo dość stanowczego charakteru z czasem została guwernantką, a także ukochaną Pana Rocherstera (w tej roli Michael Fassbender).

Dziwne losy Jane Eyre należą do klasyki gatunku. Powieść wydana po raz pierwszy w 1847 roku sprzedała się w milionowym nakładzie. Także już kilkanaście razy została zekranizowana, ostatnio pięć lat temu. Powstały także seriale telewizyjne, a zapewne także słuchowiska i innego rodzaju nawiązania.

Także z tego powodu zadać trzeba pytanie – po co w takim razie ponownie ekranizować dzieło Charlotte Brontë? Jak się jednak okazuje nawet tak wielokrotnie odgrzewana opowieść ma w sobie pewien urok. Zapewne z powodu dość dobrego materiału na scenariusz i nadal aktualnej tematyki. W dodatku najnowsza  ekranizacja autorstwa Cary Fukunaga należy do jednej z lepszej, jakie powstały.

I chociaż w sumie jest to tradycyjny kostiumowy romans, to romans realizowany z klasą. Oprócz wyśmienitej gry aktorów warto zwrócić uwagę na zdjęcia autorstwa Adriano Goldman. Bardzo dobre kino, nieco może zbyt stonowane, jednak dość ciekawe. Warto.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Proste_pragnienia
Proste pragnienia – recenzja
wrong
Wrong – recenzja
zostanzemna
Zostań ze mną – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*