Morze_Niegoscinne_webWe wtorek, 4 czerwca o godzinie 18 w Domu Literatury rozpocznie się spotkanie z  Jakubem Szamałkiem poświęcone jego najnowszej powieści Morze Niegościnne. Poprowadzi je Jędrzej Słodkowski.

Po bestsellerowej debiutanckiej powieści Kiedy Atena odwraca wzrok (Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników 2012 za najlepszy kryminał na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu), autor zabiera głównego bohatera Leocharesa do świata greckich kolonii nad Morzem Czarnym, gdzie kultura antyczna spotyka się z wpływami prymitywnych plemion barbarzyńskich.

Szamałek łączy w swoich książkach formę kryminału z elementami historycznymi i obyczajowymi. Wartka akcja, suspens i dynamiczne dialogi sąsiadują z erudycyjnymi dygresjami dotyczącymi życia i historii starożytnych Greków. Autor docenia wagę detalu. W Morzu Niegościnnym starożytność nie funkcjonuje jedynie w charakterze dekoracji, lecz pulsuje autentycznym życiem. Proza młodego pisarza jest jak wehikuł, który zabiera czytelników do czasów przed nasza erą. Druga powieść Jakuba Szamałka dowodzi niezwykłego potencjału antycznego kryminału.

O najnowszej powieści, antycznych inspiracjach i zawodzie pisarza Jakub Szamałek rozmawiał będzie z Jędrzejem Słodkowskim, dziennikarzem Gazety Wyborczej Łódź.

Jakub Szamałek (ur. 1986) jest doktorem archeologii śródziemnomorskiej, ukończył Oxford i Cambridge, był stypendystą fundacji Billa i Melindy Gatesów. Obecnie pracuje jako scenarzysta w CD Project RED (producencie gier  Wiedźmin, Wiedźmin 2: Zabójcy Królów oraz Cyberpunk 2077). Fascynat starożytności, na temat której prowadzi bloga na portalu tygodnika „Polityka” – www.sztukaantyku.blog.polityka.pl. Jego debiut literacki Kiedy Atena odwraca wzrok spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem czytelników.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
matkamakryna
Jacek Dehnel w Poleskim Ośrodku Sztuki
melonowska
Spotkanie z Justyną Melonowską i Zuzanną Radzik
magik
Magdalena Parys w Domu Literatury

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*