wernisaz3Od 24 października do 14 listopada w Fabryce Sztuki można oglądać ekspozycję Jak grzyby…

Jej kuratorkami są: Marta Ostajewska i Urszula Kluz-Knopek. Na ekspozycji prezentują się tacy artyści jak Michał Bugalski, Katarzyna Celek, Konrad Juściński, Urszula Kluz-Knopek, Magdalena Lara, Adrianna Lisowska, Justyna Olszewska, Marta Ostajewska, Anna Pichura, Piotr Pasiewicz i Damian Reniszyn.

Prace prezentowane na wystawie wyrosły z mierzenia się z maczużnikiem, grzybem-pasożytem, atakującym owady, zmieniającym ich charakter i wykwitającym kolorowym kapeluszem na wysuszonych ciałach. Grzybem, który powstrzyma każdego owada, zdobywającego dominującą pozycję w ekosystemie.

Grzyby są ostatnim ogniwem w łańcuchu pokarmowym. Bez nich świat pokryłby się dywanem liści i gałęzi, odcinając to co pod, od tego co nad. Stawia się je na równi z roślinami. Należą jednak do supergrupy, do której zaliczają się też zwierzęta. Rozkładają światy, pasożytują na nich, lub żyją w symbiozie. Tworzą tajemnicze, podziemne metafory.

joomplu:81659

Obiekty, obrazy pojawiające się na wystawie dotyczą emocjonalnych i naturalistycznych stanów przekształcenia, wejścia w nieznany świat zwierzęcych/roślinnych/hybrydycznych form i bytów. Inauguracyjna prezentacja maczużnika: Jak grzyby… to selekcja prac jedenastu artystów młodego pokolenia, która zaczerni przestrzeń galerii. Zainfekuje ściany, nasyci przestrzeń mocnym zapachem wypieczonej ziemi, dotknie skłębionego świata poza granicą światła.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Anka Leśniak – patRIOTki w Galerii Re:Medium (foto)
IMG_8492
Aleksander Olszewski – Kompozycje (foto)
miniatury
Niewidzialne Arcydzieła w Experymentarium (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*