Połączenie historii ze współczesnością dzięki nawiązaniu do okolicznej architektury oraz XIX-wiecznego ratusza na placu Wolności. Łódź wybrała najlepszy projekt przyszłej siedziby magistratu w Nowym Centrum Łodzi

– Konkurs na nowy ratusz to pierwszy krok do zbudowania sprawnego, przyjaznego i otwartego na mieszkańca urzędu. Jednego urzędu w jednym miejscu. Dziś jesteśmy porozrzucani w 23 różnych budynkach po całym mieście. Biura  mieszczą się w kamienicach, peerelowskich klocach, zabytkowych obiektach nieprzystosowanych do funkcji biurowych, ani obsługi mieszkańców. Miałam przyjemność zasiadać w jego jury i bardzo się cieszę, że poziom prac był wysoki, a my przyznaliśmy w konkursie pierwszą nagrodę – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

– Konkurs jest zaproszeniem do dyskusji, jak powinien wyglądać współczesny ratusz? I w tej dyskusji wzięli udział nawet architekci również z zagranicy. Zadanie nie było łatwe. Ratusz to jeden z najważniejszych obiektów w mieście. Mieliśmy nadzieję, że prace spełnią nasze ambicje, co do rangi obiektu i tak się stało. Wszystkie nagrodzone prace pokazują obiekt imponujący, który będzie się w strukturze miasta wyróżniał – mówi Marek Janiak, architekt miastai przewodniczący jury konkursowego.

Najlepszy projekt przygotował zespół autorski Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP w składzie Michał Karpiński, Łukasz Chodorowski, Piotr Cegielski, Michał Piech. Do architektów trafi główna nagroda w wysokości 80 tysięcy złotych.
Jury nie przyznało drugiej nagrody, ale wybrało za to prace, które nagrodzili trzema równorzędnymi trzecimi nagrodami. Listę laureatów uzupełniają trzy wyróżnienia.

– Najkorzystniejszym i najbardziej opłacalnym dla miasta wariantem jest budowa nowego ratusza w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, bo w takim przypadku urząd nie wyda nawet złotówki na tę inwestycję. Do PPP miasto wniesie teren, a partner kapitał na sfinansowanie inwestycji – mówi prezydent Zdanowska.

Realizacja zwycięskiego projektu będzie jednym z elementów negocjacji z potencjalnymi partnerami. – Mam nadzieję, że zostanie on zrealizowany – dodaje Janiak.

– Jeden wspólny budynek dla niemal wszystkich komórek to oszczędności. Czasu, pracy, energii a w perspektywie całego projektu także pieniędzy. To element realizacji nowej strategii dla Łodzi, w której centrum jest mieszkaniec. W budynku znajdować się będą nie tylko biura i przestrzenie dla obsługi mieszkańców, ale także otwarte i dostępne dla wszystkich lokale usługowe i restauracje. Nowa lokalizacja urzędu ze względu na swoje centralne położenie tuż obok Dworca Fabrycznego umożliwi łatwy dojazd wszystkimi środkami komunikacji miejskiej, lokalnymi pociągami, naszym kolejowym metrem, rowerem czy w ostateczności także samochodem – podsumowuje prezydent miasta Łodzi.

 

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
odnowiona_panorama
Panorama Łodzi
DSC_5844
Wieczór Iluminacji w Pałacu Herbsta (foto)
IMG_1370
Light Move Festival 2014 – Park Staromiejski (foto)
1 Komentarz
  • Tomasz Dygasiński
    14 kwietnia 2021 at 22:58

    Dlaczego w Łodzi, w całej Polsce wieżowce, budynki użyteczności publicznej to prawie zawsze betonowe kloce/sześciany w różnych konfiguracjach zestawione z sobą. Takie „dzieła” na poziomie przedszkolaków z lat 60 XX w, mających do dyspozycji tylko drewniane sześcienne klocki. One wygrywają konkursy, ciekawe jakie są „kwalifikacje” powoływanych jury (ja mam wrażenie, że ich członkowie nigdy nie opuścili ojczyzny, albo są ślepcami). Nieliczne, reklamowane wyjątki od normy, też nie grzeszą oryginalnością. Ludzie popatrzcie na miasta na świecie, nawet w krajach biedniejszych jak nasz. Dlaczego tam można inaczej. Wystarczy choćby przez wyszukiwarkę w Internecie zobaczyć, że to prawda. Czy w naszym kraju mógłby powstać biurowiec, jak Cybertecture Egg w Bombaju, jak Sala koncertowa na Teneryfie, czy Sydney Opera House, budynek szpitala, jak Centrum badań chorób zwyrodnieniowych mózgu w Las Vegas. Nie, nie mógłby. Mój kraj, to kraj rządzony, -na wszystkich szczeblach- przez smutasów bez wyobraźni i elementarnej kultury, nastawionych na rządzenie dla rządzenia, ewentualnie dla zrobienia dobrze sobie. Tu Gaudi mógłby wznieś tylko standardową sławojkę, w której utopiłby się z rozpaczy.

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*