Zdjecie0236W środę, 28 grudnia o godz. 18.00 rozpoczęły się trzydniowe II Jagiellońskie Teatralia 2011, czyli Międzynarodowe Spotkania Teatrów w ramach obchodów 16-lecia Spółdzielni Mieszkaniowej im. Wł. Jagiełły w Łodzi. Do udziału w Teatraliach zostały zaproszone teatry z Litwy, Belgii i Polski.

Impreza miała miejsce w Jagiellońskim Ośrodku Kultury ul. Wspólna 6 w Łodzi – Scena Młodego Widza. Uroczystego otwarcia dokonał organizator i prowadzący spotkanie Krzysztof Kaczmarek dyrektor Teatru „Zwierciadło” oraz prezes Zarządu Spółdzielni im. Wł. Jagiełły Wiesław Cyzowski. Poinformowali oni, że to już drugie tego typu spotkanie teatralne, będące kontynuacją ubiegłorocznych hucznych obchodów 15-lecia istnienia spółdzielni. Ponieważ cieszyły się one dużym zainteresowaniem, spółdzielnia postanowiła zorganizować kolejną tego typu imprezę z okazji kolejnych jej urodzin. Jest więc szansa, że wydarzenie to będzie powtarzane w następnych latach. Podziękowano wszystkim współpracującym i zaprzyjaźnionym z Jagiellońskim Ośrodku Kultury oraz gościom, zwrócono także uwagę na fakt, iż Spółdzielnia ta jest jedną z nielicznych w kraju angażujących się w działalność kulturalno – oświatową. Następnie wszyscy zgromadzeni widzowie odśpiewali przy pomocy orkiestry dętej hymn Spółdzielni napisany w roku ubiegłym z okazji jej 15-lecia.

joomplu:30534

Potem wystąpił Zespół Cantus Firmus pod kierunkiem Jana Baranowskiego intonując kolędy. Po występie chóru swój spektakl pt.: „Tsunami” zaprezentował Teatr Thor z Belgii w reżyserii Devaere’a Bart’a. Ponieważ młodzi aktorzy grali w języku flamandzkim, organizatorzy przygotowali tłumaczoną listę dialogową, która wyświetlana była na projektorze obok sceny. Po przedstawieniu, poruszającym aktualne problemy młodzieży i życia we współczesnym świecie, miała miejsce półgodzinna przerwa, podczas której można było uraczyć się specjałami kuchni flamandzkiej. Po przerwie Teatr „Zwierciadło” zaprezentował swój edukacyjny spektakl pt.: „Ocalić od zapomnienia” w reżyserii Krzysztofa Kaczmarka. Ten monodram, mówiący o samotności młodych ludzi we współczesnym świecie i radzeniu sobie z nią, przeplatany jest piosenkami z repertuaru nieżyjącego już Marka Grechuty w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka.

Kameralna Scena Młodego Widza pękała w szwach. Czuło się rodzinną atmosferę, bo na widowni siedzieli mieszkańcy osiedla, stali bywalcy i aktywiści Jagiellońskiego Ośrodka Kultury. Choć wykonania spektakli nie były najwyższych lotów, to całość spotkania sprawiała wrażenie, że nie o artyzm tu chodzi, ale o dobrą zabawę i integrację mieszkańców osiedla. Uważam, że inne spółdzielnie mogłyby wziąć przykład z inicjatywy Spółdzielni im. Wł. Jagiełły integrując w ten sposób społeczność lokalną, zapewniając przede wszystkim młodzieży i seniorom zajęcie, dające poczucie przynależności do grupy i niwelujące uczucie osamotnienia.

Zobacz także:

Jagiellońskie Teatralia 2011 – program festiwalu

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_0013
Grupa teatralna TE-ART w Łódzkim Domu Kultury (foto)
Teatr Szwalnia podsumowuje rok 2018
Kabareton-7513
Juwenalia PŁ – Kabareton 2011 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*