IMG_7431Od 17 października do 11 stycznia 2015 w Muzeum Sztuki w Łodzi można oglądać ekspozycję Jabłko. Introdukcja. (Ciągle i ciągle od nowa). Jej kuratorkami są: Aleksandra Jach i Joanna Sokołowska.

Projekt zainicjowany przez Antje Majewski podejmuje kwestię bioróżnorodności na przykładzie jabłek. Punktem wyjścia dla jej pracy jest historia owocu, sposoby jego uprawy i dystrybucji oraz wpływ globalnej ekonomii na redukowanie i kontrolowanie ilości dostępnych na rynku odmian.

Na całość zrealizowaną przez Antje Majewski z Pawłem Freislerem oraz Fundacją Transformacja wraz z Agnieszką Polską, Piotrem Życieńskim, Jimmie Durhamem, Łódzką Kooperatywą Spożywczą składają się: wystawa w Muzeum Sztuki, akcja sadzenia dawnych odmian jabłoni i warsztaty edukacyjne. Na wystawie znajdują się m. in. obrazy Antje Majewski, przedstawiające różne stare odmiany jabłek w formie nawiązującej do tradycji malarskich studiów nad naturą.

To z jednej strony gest upamiętnienia przykładów niknącej bioróżnorodności, a z drugiej refleksja nad ludzkimi systemami i pragnieniem taksonomii – porządkowania bogactwa przyrodniczego. Temat ten zostanie rozwinięty w filmowym dokumencie, który przybliża problem upraw jabłoni w warunkach globalnej gospodarki, a oparty jest na rozmowach przeprowadzonych przez Majewski z naukowcami, aktywistkami, handlarzami i producentami w Polsce, Niemczech, Chinach i Kazachstanie. Na wystawie znajduje się też suszone jabłko, jego fotografia i kopia 3D owocu pochodzącego z kolekcji suchych jabłek Pawła Freislera. Kolekcja jest rezultatem wieloletnich eksperymentów artysty i pełni rolę komentarza dotyczącego unikalności pojedynczych biomateriałów w nieustającym procesie rozpadu. Postać Pawła Freislera zainspirowała Agnieszkę Polską, która w filmie Ogród tworzy portret artysty pochłoniętego kontemplacją różnorodności biologicznej środowiska. W Muzeum Sztuki można zapoznać się także z materiałami edukacyjnymi, książkami, ulotkami, filmami, wierszami, czyli zbiorem międzydyscyplinarnej wiedzy o relacjach między jabłkami, ludźmi i innymi organizmami.

joomplu:80407

Przy pomocy Fundacji Transformacja, zajmującej się permakulturą oraz ekologicznym projektowaniem, wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami Łodzi w przestrzeni miasta zasadzone zostanie ponad 100 starych odmian jabłoni. Owocowa Łódź to akcja, która ma upowszechniać idee wolnego dostępu do różnorodnej, zdrowej żywności jako dobra wspólnego. Przyszłością miasta mogłyby być właśnie uprawy roślin jadalnych na małą skalę. Tradycja ogródków działkowych czy wzrastająca popularność ogrodów społecznych wskazują na zainteresowanie mieszkańców wytwarzaniem żywności i bardziej świadomej relacji z własnym środowiskiem.

Zobacz także:

Teresa Żarnowerówna w Muzeum Sztuki (foto)

Zmiana pola widzenia w ms2 (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Rzeźby Renaty Alicji Sobczak w Galerii ZPAP Na Piętrze (foto)
glowne_mini_tex
10 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej (foto)
24052013_021
Anomia Malewskiego w Galerii Manhattan (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*