podmocnymaniolem8 i 9 listopada w Domu Literatury w Łodzi odbędą się finałowe spotkania realizowane w ramach projektu Ja – artysta, z problemami. Cykl dotowany z UMŁ wiąże się z prezentacji twórców, którzy w przeszłości zmagali się z różnorakimi nałogami. Wstęp jest bezpłatny.

Pierwszego dnia o godz. 19 rozpocznie się spotkanie z Januszem Połomem i pokaz jego filmu Mala yerba – złe zioło.

Janusz Połom to reżyser, poeta i fotografik. W latach 1981–1984 pełnił funkcję dziekana na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w PWSTTViF w Łodzi. Wykładał także w Meksyku Narodowej Szkole Filmowej na i w Kanadzie na Université du Québec. Znany także jako fotograf. Był autorem zdjęć do licznych nagradzanych filmów, m.in. Silent Witness w reż. Harriet Wichin na czy Por si no te vuelvo a ver w reż. Juan Pablo Villaseñor. W Domu Literatury zaprezentuje swój pierwszy film fabularny, Mala yerba – złe zioło (2009).

Mitia, bohater filmu Mala Yerba – złe zioło izoluje się od otaczającej go rzeczywistości. Żyje samotnie, na dalekiej wsi. Jego świat wypełniają wspomnienie i alkohol. Świadom uzależnienia i wyobcowania, szuka ocalenia w miłości, którą chce odzyskać. Opuszcza dom, jedzie do Meksyku – kraju, za którym tęskni, do kobiety – Indianki, która ma być dla niego ratunkiem. Piękny, ale surowy, bezludny i monochromatyczny pejzaż północnej krainy zastępują na ekranie obrazy nasycone kolorami południa, tętniące życiem i latynoską muzyką.

Dzień później, także o godz. 19 czas na pokaz filmu Pod mocnym aniołem. To obraz Wojciecha Samrzowskiego na podstawie książki Jerzego Pilcha o tym samym tytule opowiada o próbie, a raczej próbach wyjścia z alkoholizmu. Głównym bohaterem jest pisarz, który chce wyjść z nałogu dla ukochanej kobiety. Wśród pacjentów ośrodka znajdują się także znany reżyser, nieśmiała kobieta przełamująca swój lęk tylko przy pomocy alkoholu, ksiądz oraz osoby z grup społecznych, w których alkoholizm jest niemal dziedziczny. Pod mocnym aniołem to pełna czarnego humoru opowieść o upadku i próbach podniesienia się po nim. Ale czy uda się to bohaterom?

Dodatkowo 8 listopada o godz. 11 odbędą się warsztaty dla młodzieży.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ZZ_zawsze_slonce
Gra miejska – Zawsze Słońce
Swingowy weekend w Łodzi
kiermasz
Kiermasz na pożegnanie wakacji!

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*