szermierka_go_nowW niedzielę, 8 stycznia, w rotunda galerii handlowej w Manufakturze po raz kolejny stanie się areną zmagań najlepszych polskich zawodników podczas IX Mistrzostw Polski w Szermierce Historyczną Bronią Go – Now. To nie tylko okazja, by przeżyć wielkie emocje, ale także zarazić się pasją do tego eleganckiego sportu.

Szermierka Historyczna Bronią Go- Now to dyscyplina, która łączy w sobie bogate, polskie tradycje w szermierce, z nowoczesnymi możliwościami. Jest bezpieczną formą aktywności, dlatego pierwsze szlify w tym rodzaju szermierki mogą zdobywać już nawet ośmiolatki. Broń Go – Now jest stylizowana na oręż historyczny, ale całkowicie bezpiecznej dla startujących. – Jest to broń naszej konstrukcji, zbudowana z użyciem stosownych materiałów – wyjaśnia Dariusz Wadowski, organizator zawodów i prezes Fundacji Go-Now – Sztywny rdzeń takiego miecza lub szabli obudowany jest miękką, amortyzującą otuliną piankową. Oczywiście stosujemy ochraniacze, ale walki mogłyby odbywać się nawet bez nich. Dlatego nasza broń jest bardzo ceniona przez członków bractw rycerskich, którzy z jej pomocą ćwiczą przed turniejami. U nas, przez osiem lat organizowania mistrzostw, nikomu nie przytrafiła się żadna kontuzja. 

W niedzielę zawodnicy walczyć będą w dwóch kategoriach – miecz długi i szabla, podzieleni na grupy wiekowe, w konkurencji kobiet i mężczyzn. Na planszy utworzonej w rotundzie Manufaktury, pojawi się  około 40 zawodników. Łącznie w tegorocznej, 9. edycji mistrzostw, bierze udział rekordowa liczba blisko 150 zawodników! Dzień wcześniej, w sąsiadującym z Manufakturą Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 (ul. Drewnowska 88) odbywać się będą eliminacje.

Młodzi szermierze podzieleni zostali na sześć kategorii wiekowych. Finały oraz pokazy specjalne będą prezentowane od godz. 10 do ok. 21. Oprócz zmagań finałowych zaplanowano również dwa pokazy: o godz. 11:55 zaplanowano pokaz szermierki rehabilitacyjnej – autorskiego programu z wykorzystaniem metodyki szermierczej Fundacji Go-Now, która pracuje na co dzień z osobami z lekkim upośledzeniem umysłowym, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i dorosłych z Zespołem Downa. Dodatkowo zaplanowano pokaz walki szablą stalową.

Organizator mistrzostw, Fundacja Go-Now, zajmuje się promowaniem i propagowaniem szermierki historycznej, nawiązującej do tradycji polskiej sztuki szermierczej. Patronat nad Mistrzostwami objąło Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich PSWR oraz Polska Federacja Dawnych Europejskich Sztuk Walki FEDER.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Horseprofi Challenge w Adamowie (foto)
Mimo epidemii, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi zaprasza na zajęcia i treningi
olimpi
26. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*