IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza

Logo_ROFW ramach Różewicz Open Festival już po raz dziewiąty odbywa się Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza. Jego organizatorem jest Miejski Dom Kultury w Radomsku, a partnerem Miasto Radomsko.

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza została ogłoszona 21 marca i potrwa do1 sierpnia. Skierowany jest do autorów przed debiutem. Nagrodą w Konkursie jest druk utworów w formie tomiku poetyckiego w nakładzie 1000 egzemplarzy. Konkurs jest dwuetapowy i skierowany do autorów przed debiutem. Warunkiem uczestnictwa w pierwszym etapie jest nadesłanie 5 wierszy własnego autorstwa (w 4 egzemplarzach), które nie były dotychczas publikowane. Utwory podpisane godłem (słownym pseudonimem) należy przesłać do 1 sierpnia 2017 r. na adres:
Miejski Dom Kultury w Radomsku
ul. Brzeźnicka 5
97-500 Radomsko
z dopiskiem „Konkurs Poetycki”.

Nadesłane wiersze będą oceniane przez jury w składzie:
• Bohdan Zadura (poeta, prozaik, krytyk literacki, redaktor naczelny czasopisma „Twórczość”),
• Ireneusz Kaczmarczyk (poeta, krytyk, publicysta, wykładowca akademicki) i
• Dorota Koman (poetka, autorka radiowych i telewizyjnych audycji o książkach).

Przypomnijmy, że Janusz Różewicz był najstarszym z Braci Różewiczów. Uczęszczał do Gimnazjum im. Feliksa Fabianiego w Radomsku i już wtedy zaczął pisać pierwsze wiersze. W przeddzień matury wygrał Ogólnopolski Konkurs Poetycki magazynu „Polska Zbrojna”. Prenumerował czasopisma literackie, korespondował ze znanymi pisarzami dwudziestolecia wojennego. Był również przewodniczącym komitetu redakcyjnego oraz współtwórcą biuletynu „Jednodniówka”, który wydawano podczas Dywizyjnego Kursu Podchorążych Rezerwy Piechoty 27. Pułku Piechoty w Częstochowie. W numerze z lipca 1939 r. znalazło się kilka wierszy jego autorstwa. To właśnie najstarszy brat jako wprowadził Stanisława i Tadeusza w świat kina i sztuki. Po wybuchu II wojny światowej działał w wywiadzie łódzkiego okręgu II Armii Krajowej pod pseudonimami „Gustaw” i „Zbyszek”. W czerwcu 1944 r. został aresztowany przez gestapo, a następnie stracony 7 listopada 1944 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *