fotoobalski_58 października w łódzkim hotelu andel’s odbyła się IX edycja kolacji charytatywnej „Przyjaciele gotują” organizowana przez Stowarzyszenie „Przyjaciele Świata”. Celem wydarzenia było wsparcie łódzkich placówek medycznych oraz popularyzacja transplantologii i przeszczepów rodzinnych. Okazja była wyjątkowa, ponieważ spotkanie odbyło się dokładnie w dwudziestą rocznicę przeprowadzenia pierwszego przeszczepu w szpitalu im. N. Barlickiego w Łodzi.

Formuła wydarzenia zakłada łączenie pomocy z atrakcyjnym sposobem spędzania czasu. Szczytny cel i niekonwencjonalna oprawa zachęciły do udziału w wydarzeniu rekordową ilość darczyńców: w kolacji uczestniczyły aż 544 osoby.

Głównym punktem kulinarnego wieczoru jest autorskie menu przygotowywane przez znanego szefa kuchni. Kolejny raz kolację Przyjaciół Świata przygotowywał Michel Moran, który przyznał, że pierwszy raz w swojej karierze gotuje dla tak dużej liczby gości. IX edycja kolacji była wyjątkowa, ponieważ przygotowywało ją… aż siedmioro szefów kuchni. Michel zaprosił do wspólnego gotowania uczestników i zwycięzców programów MasterChef i MasterChef Junior. Autorem dania głównego – combra z królika z niskiej temperatury – był Michel Moran. Przystawkę zimną, pieczoną dynię z długo pieczonymi pomidorami i czerwoną komosą przygotowała Dominika Wójciak, a Beata Śniechowska zaserwowała przystawkę ciepłą – raviolo z ogonem wołowym w consomme z pieczonego ziemniaka. Zwieńczeniem kulinarnej uczty był deser Damiana Kordasa – brownie z coulis malionowym, lodami o smaku solonego karmelu, pudrem ze skórki pomarańczowej z chilli, kruszonką migdałową ze świeżym pieprzem i świeżymi malinami. Najmłodsze mistrzynie kuchni Natalka Paździor, Luiza Baaziz i Erika Salvat pomagały dorosłym kucharzom. Dziewczynki przygotowały również smakowe oliwy. Dużą atrakcją dla gości kolacji była możliwość podglądania kucharzy w trakcie pracy dzięki relacji na żywo, wyświetlanej na telebimach.

Środki zbierane podczas kolacji to nie tylko dochód z wejściówek, ale również pieniądze z aukcji charytatywnej, którą żywiołowo poprowadzili Elizabeth Duda i Przemysław Krawczyk. Uczestnicy wydarzenia wylicytowali m.in.: rysunek Allana Starskiego – projekt dekoracji do sztuki Agaty Christie „Pajęcza sieć” z autografem autora, kolację dla czterech osób w Restauracji „Bistro de Paris” Michela Moran w Warszawie oraz porcelanowe zestawy ze złotymi autografami Allana Starskiego i Michela Moran. Największym zainteresowaniem cieszył się weekend w Hotelu SPA Dr Ireny Eris wylicytowany za 11 tys. złotych. Łączna kwota zebrana dzięki licytacji i sprzedaży gadżetów (m.in. kubeczków z autografami gwiazd) na specjalnym stoisku wyniosła 70 tys. złotych.

Licytacji na scenie towarzyszyła również aukcja „cicha”, na której pojawiły się m.in.: strój tenisowy Caroline Woźniacki, książki Anny i Roberta Lewandowskich z ich autografami oraz piłki siatkowe podpisane przez zawodników Reprezentacji Polski.

joomplu:115120

Stałym punktem kolacji charytatywnej jest wręczenie statuetki Amicus, specjalnej nagrody Stowarzyszenia „Przyjaciele Świata” przyznawanej osobom, które dzięki wrażliwości i chęci niesienia pomocy w sposób szczególny przysłużyły się działalności organizacji. Podczas IX edycji kolacji statuetki odebrali Michel Moran oraz Allan Starski – scenograf, zdobywca Oscara, który nie krył zaskoczenia formułą i rangą wydarzenia. – Słysząc słowo „kolacja” spodziewałem się czegoś dużo bardziej kameralnego, ale ponieważ cel jest charytatywny to im więcej ludzi, tym lepiej – podsumował Allan Starski.

Imprezę poprowadziła gwiazda telewizyjna Małgorzata Rozenek – Majdan. Wieczór uatrakcyjnił akustyczny koncert zespołu Blue Cafe oraz etiuda taneczna „Współciało” w wykonaniu Magdaleny Zatorskiej, Arona Szendziolorza i Katarzyny Kasicy. Z tanecznym show wystąpili także Natalia Augustyniak i Kacper Górczak, uczniowie szkoły baletowej. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił zespół Public Relations, który coverami znanych utworów porwał Gości do tańca.

Środki zebrane podczas kolacji i licytacji zostaną przeznaczone na wsparcie Oddziału Nefrologii z Oddziałem Dializ oraz Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi, a także wyposażenie w sprzęt rehabilitacyjny Centrum Medycznego im. dr Wacława Łęckiego w Łodzi. – IX edycja kolacji charytatywnej „Przyjaciele gotują” to nie tylko zbiórka pieniędzy, ale także promowanie transplantologii, o której nadal niewiele się mówi – mówi Agnieszka Zarembska, Prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele Świata”. Doskonałą okazją do nagłośnienia tematu była dwudziesta rocznica pierwszego przeszczepu w Szpitalu im. N. Barlickiego w Łodzi, przypadająca w dzień kolacji. Wyjątkowymi gośćmi wydarzenia było małżeństwo po przeszczepie rodzinnym. – Decydując się na ten krok myślałem wyłącznie o tym, by dalej szczęśliwie żyć i tworzyć rodzinę, bo do operacji nasze życie toczyło się od szpitala do szpitala – było bardzo ciężko – wyznał pan Mirosław Lebioda, dawca nerki.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Pokaz kocich piękności w Sukcesji (foto)
Piknik dla Miłoszka w Konstantynowie Łódzkim (foto)
Ale_lale
Łódź Design 2011 – Remade Market (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*