DSC_01583 lipca, w klubie Wytwórnia, rozpoczęła się siódma edycja Letniej Akademii Jazzu. W ramach koncertu inaugurującego festiwal wystąpili Iwona Kmiecik VibroQuintet oraz zespół Jazz Q z Czech.

Pierwsza część koncertu „Jerzy Milian Songbook”  była poświęcona twórczości muzyka i kompozytora, którego utwory od niedawna przeżywają renesans popularności w Europie. W repertuarze VibroQuintetu, zdominowanym przez partie wokalne, znalazły się m. in. rozbujana bossa nova „Godzina drogi”, swingujące „Zostań wreszcie starszym panem” oraz melancholijne „Lubię iść pod wiatr”. Grupa wykonała również dwa utwory napisane przez Miliana specjalnie dla Iwony Kmiecik: „Pyłem księżycowym” z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz „Niedościgniony”, do którego słowa napisała sama artystka. Nie zabrakło również najbardziej znanych kompozycji Miliana takich jak śpiewanej kiedyś przez Annę Jantar „Co zrobimy z tą miłością”, wykonywanej przez Krystynę Prońko piosenki „Wszystko za grosz” czy interpretowanego niegdyś przez Zdzisławę Sośnicką utworu „Zaćmienie”, który w aranżacji  VibroQuintetu przypominał rozbudowaną balladę rockową, w której punktem kulminacyjnym była przesterowana, płaczliwa partia solowa Andrzeja Gondka (gitara).

joomplu:75570

Druga część „Andrzej Kurylewicz – europejskie ścieżki polskiego jazzu” była z pewnością ciekawsza dla entuzjastów muzyki instrumentalnej. Na scenie Wytwórni po raz pierwszy od 40 lat wystąpił kwartet Jazz Q, który w swojej muzyce łączy jazz z progresywnym rockiem. W repertuarze zespołu znalazły się przede wszystkim najnowsze kompozycje z albumu „Znovu” (2013), m. in. latynoamerykańska „Manuela”, orientalna „Potopa” i funkująca „Sindy”, poświęcona psu lidera zespołu Martina Kratochvíla (klawisze). Ponadto grupa wykonała fragment ścieżki dźwiękowej do filmu „Temné slunce” oraz zagrała starsze utwory nagrane jeszcze w latach 70-tych: porywające swoją hiszpańską zadziornością „Toledo” oraz rozbudowaną, brzmiącą niezwykle eksperymentalnie kompozycję „Pozorovatelna”. Oddając hołd Andrzejowi Kurylewiczowi muzycy wykonali również utwór „Polskie drogi”, który był jedynym momentem wytchnienia od energetycznych, wykonanych z ogromną pasją autorskich utworów grupy. Koncert zakończono standardem Eddiego Harrisa „Freedom Jazz Dance”, który dla muzyków był okazją do rozbudowanej improwizacji, bez której żaden koncert jazzowy nie może się odbyć – podczas kolejnych wydarzeń w ramach LAJ z pewnością jeszcze niejednokrotnie będzie można „odpłynąć” razem z wieloma, wybitnymi improwizatorami.

/fot. Joanna Wal

Zobacz także:

VII Letnia Akademia Jazzu- informacje

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
07062013_560
Kwadratowi w DOMu (foto)
IMG_0070
West Side Story – Egzamin Wydziału Jazzu (foto)
miras
MiRas feat. JDRS – Za Hajs Za Ścieżki Baluj (wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*