salon

W ostatni weekend listopada zabytkowe wnętrza Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi gościć będą artystów pisarzy i poetów, przedstawicieli świata literatury oraz miłośników dobrej książki. IV Salon Ciekawej Książki, który odbędzie się w dniach 28 – 30 listopada br., to największa impreza wystawiennicza w regionie łódzkim skierowana do branży wydawniczej i czytelników. Każdego roku bierze w niej udział 7 tys. osób. Salon Ciekawej Książki stanowi również inaugurację tegorocznej edycji Festiwalu „Puls Literatury” organizowanej przez Dom Literatury w Łodzi.

W tegorocznym Salonie Ciekawej Książki weźmie udział  blisko 100 wystawców. Po raz pierwszy gościć będziemy również rekordową liczbę pisarzy, poetów oraz przedstawicieli branży wydawniczej. Wśród wydawnictw znajdują się zarówno te posiadające  w ofercie literaturę dziecięcą, jak również skierowaną dla dorosłych – piękną, sensacyjną, kryminalną, historyczną, literaturę faktu, beletrystykę i reportaże. Swój udział w imprezie potwierdziły największe firmy, działające na polskim rynku wydawniczym: Znak, Nasza Księgarnia, Czarna Owca, Agora, Zakamarki, Sonia Draga, Helion, Zeszyty Literackie, Akapit Press, SQN, Azymut PWN i Burda Publishing National Geographic.

Salon Ciekawej Książki dedykowany jest wydawcom, księgarzom, dystrybutorom i bibliotekarzom, dając możliwość nawiązania kontaktów biznesowych, a wielbicielom czytelnictwa zapoznania się  z nowościami rynku wydawniczego. Salon Ciekawej Książki to także ważne wydarzenie o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, literackim i rozrywkowym. Podczas 3 dni targowych na zwiedzających czekać będą spotkania z autorami, gwiazdami telewizji i kina. Zaplanowano także panele dyskusyjne dla bibliotekarzy, konferencje branżowe, edukacyjne warsztaty dla dzieci, itp.

Wystawcy tegorocznej imprezy zaprosili autorów książek i publikacji, które są aktualnie przygotowywane do druku. Na zaproszenie wydawnictwa Znak przyjedzie pisarz Marcin Ciszewski.  Z kolei Alicja Resich-Modlińska, Barbara Bursztynowicz i Ilona Felicjańska na zaproszenie Burda Publishing opowiedzą, dlaczego zdecydowały się zająć twórczością pisarską. Wydawnictwo Bis zaprosiło Tomasza Szweda, autora i kompozytora, który poprowadzi warsztaty dla dzieci poświęcone książce. Piosenkarz zaprezentuje też mini recital swojej twórczości muzycznej. Instytut Pamięci Narodowej (IPN) organizuje konferencję poświęconą życiu i twórczości Jana Karskiego. Zagranicznym gościem Salonu będzie Jurij Andruchowycz – ukraiński poeta, prozaik i piosenkarz oraz Charles Bernstein – amerykański poeta, eseista, redaktor i literaturoznawca, który przyjedzie do Łodzi  na zaproszenie organizatorów Festiwalu „Puls Literatury”.

Tak ważna impreza kulturalna nie może odbyć się bez sprawdzenia znajomości zasad języka polskiego. Podczas Salonu Ciekawej Książki przeprowadzone będzie dyktando, w którym udział wezmą miłośnicy polskiej ortografii oraz przedstawiciele łódzkiego świata biznesu i polityki.

Poza wydawnictwami swoją ofertę przedstawią także firmy tworzące gry edukacyjne. Z ich bogatą ofertą można będzie zapoznać się w Strefie Gier i Zabaw. Wśród atrakcji, z których zapewne chętnie skorzystają całe rodziny, znajdą się gry planszowe przygotowane przez firmy G3, TacTic i Lider Serwis. Rodzice będą mogli zostawić pociechy pod okiem profesjonalnych animatorów prowadzących kreatywne zabawy. Gratką dla najmłodszych gości Salonu z pewnością okaże się budowanie książki  z klocków Lego oraz zajęcia przygotowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Łodzi,  pt. „Uwolnij swoją wyobraźnię”, gdzie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych staną przez zadaniem komponowania książki artystycznej z tekturowego pudełka.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi przygotowała również zajęcia dla osób na co dzień zajmujących się nauczaniem i wychowaniem młodzieży – nauczycieli, bibliotekarzy, psychologów  i pedagogów szkolnych. Będą to warsztaty pt. „Filmoterapia w edukacji – profilaktyka współczesnych zagrożeń społecznych z wykorzystaniem filmu”, których celem jest prezentacja terapeutycznych walorów tego gatunku sztuki. Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przeprowadzi promocję platformy książek elektronicznych IBUK LIBRA,  w której dostępnych jest już ponad 1300 publikacji. 28 listopada odbędzie się też uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów zorganizowanych przez Bibliotekę: „Mój Bajkowy Świat”, „Mój Superbohater Książkowy”, „Zatrzymane w kadrze – mój ulubiony bohater literacki”.

Salon Ciekawej Książki to również możliwość „podzielenia się kulturą” z innymi uczestnikami imprezy. Służy temu bookcrosing – czyli wymiana książek. W specjalnie przygotowanej strefie można będzie pozostawić swoją przeczytaną już książkę, a w zamian wziąć inną, której jeszcze nie mieliśmy okazji poznać. To akcja, która z pewnością przyczyni się do popularyzacji czytelnictwa i skłoni amatorów literatury do jeszcze liczniejszego odwiedzenia Salonu.  Wnętrza „Białej Fabryki” to atrakcyjne, zarówno dla wystawców i zwiedzających, miejsce prezentacji oferty wydawniczej. Udział cenionych pisarzy i poetów z pewnością ucieszy koneserów literatury  i będzie idealną okazją do poznania ich dorobku literackiego i zdobycia autografu ulubionego autora.

Festiwal „Puls Literatury” organizowany przez Dom Literatury w Łodzi, jest dorocznym wydarzeniem kulturalnym, mającym na celu upowszechnianie literatury oraz rozwijanie czytelnictwa; nazwa nawiązuje  do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi nieregularnika „Puls”, ważnego i legendarnego pisma literackiego opozycji demokratycznej. Piąta edycja festiwalu jest kontynuacją i rozszerzeniem inicjatywy rozpoczętej w 2007 roku w związku z obchodami 30. rocznicy powstania czasopisma. W swoim założeniu Festiwal łączy dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym „pulsem” literatury. Do udziału w nim zapraszani są wybitni pisarze, krytycy, tłumacze, literaturoznawcy, zaś na festiwalowe wydarzenia składają się spotkania autorskie, panele krytycznoliterackie, warsztaty, koncerty muzyczne, projekcje filmowe, działania multimedialne, wystawy (związane z ilustracją książek oraz artystów plastyków, którzy są jednocześnie pisarzami) happeningi i inne akcje w przestrzeni miasta i w przestrzeni Internetu. VI Festiwal Puls Literatury 2011 odbywał się będzie pod hasłem „Razem i osobno”, a w 2012 pod hasłem „Niebezpieczne związki”. W 2013 roku były to „Lokomotywy literatury”. W 2014 roku są to „Szumy, zlepy, ciągi”.

Godziny zwiedzania
28    listopada (piątek)  –     od 10:00 do 18:00
29    listopada (sobota) –     od 10:00 do 18:00
30    listopada (niedziela) –    od 10:00 do 16:00

Więcej informacji na www.salonciekawejksiazki.pl i www.targi.lodz.pl

Bilety:
normalny          6 zł
ulgowy             4 zł
dzieci do lat 10        wstęp wolny
grupy zorganizowane     wstęp wolny
emeryci i renciści     wstęp wolny

Program Salonu Ciekawej Książki 2014

Piątek – 28 listopada

sala A / parter

11.00 – 12.00    Uroczyste otwarcie Salonu Ciekawej Książki i VIII Festiwalu Puls Literatury

12.00 – 13.00    Promocja najnowszych numerów Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie”
Organizator – Dom Literatury w Łodzi

13.00 – 14.00        Panel dyskusyjny pt. „Księgarstwo łódzkie wczoraj i dziś”
Organizator – Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego

14.00 – 17.00    Konferencja „Pamięć i niepamięć”. Prelegenci: prof. Joanna Papuzińska – Wydawnictwo LITERATURA; Joanna Podolska – Centrum Dialogu im Marka Edelmana; Ewa Wiatr – Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego
Organizator – Wydawnictwo Literatura, Księży Młyn Dom Wydawniczy i Wydawnictwo Officyna

17.00 – 18.00    Spotkanie z amerykańskim pisarzem eseistą, redaktorem i literaturoznawcą Charlesem Bernsteinem
Organizator – Dom Literatury w Łodzi

Sala B / Czerwona

14.00 – 15.00    Warsztaty pt. „Filmoterapia w edukacji – profilaktyka współczesnych zagrożeń społecznych z wykorzystaniem filmu”
    Organizator – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi

15.00 – 16.00        Prezentacja książki obrazkowej teatru papierowego Kamishibai.
            Organizator – Wydawnictwo TIBUM

Sala C / Strefa warsztatów dla dzieci

11.00 – 12.00        Warsztaty dla dzieci pt. „Uwolnij Swoją Wyobraźnię”
Organizator – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi

12.00 – 14.00        Warsztaty dla dzieci pt. „Uwolnij Swoją Wyobraźnię”
Organizator – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi

14.00 – 15.00        Warsztaty dla dzieci pt. „Uwolnij Swoją Wyobraźnię”
Organizator – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi

15.00 – 16.00    Warsztaty językowe dla dzieci w wieku 10-12 lat pt. „Licz się ze słowami – czyli polszczyzna jest fascynująca”
Organizator – Wydawnictwo Literatura

Strefa D

12.00 – 18.00    Warsztaty literacko -filozoficzno-plastycznych dla dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej
            Organizator – ABIS

Aula

12.00 – 15.00    Konferencja pt. „W świecie książki dziecięcej – jubileusz 50-lecia Kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Prowadzący – prof. dr hab. Franciszek Pilarczyk (Uniwersytet Zielonogórski), prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński, Elżbieta Domagalska.
Organizator – Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Sobota – 29 listopada

sala A / parter

11.00 – 12.00    Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego: „Mój bajkowy bohater”, „Mój Superbohater książkowy”, „Zatrzymane w kadrze – mój ulubiony bohater literacki”.

12.00 – 13.00    Spotkanie z dr Martą Galewską-Kustrą oraz Elżbietą i Witoldem Szwajkowskimi – autorami książki Wierszyki Ćwiczące Języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci.
Organizator – Wydawnictwo Nasza Księgarnia

13.00 – 14.00    Spotkanie z Iloną Felicjańską poświęcone jej najnowszej książce pt. „Jak być niezniszczalną”.
            Organizator – Wydawnictwo Burda Publishing

14.00 – 15.00    Spotkanie z Barbarą Bursztynowicz poświęcone jej pierwszej książce pt. „Jak w życiu. Felietony”
             Organizator – Wydawnictwo Burda Publishing

15.00 – 16.00        Spotkanie z pisarzem Marcinem Ciszewskim
            Organizator – Wydawnictwo ZNAK

16.00 – 18.00        Spotkanie z ukraińskim pisarzem Jurijem Andruchowyczem
Organizator – Dom Literatury

Sala B / czerwona

11.00 – 12.00        Spotkanie z Piotrem Soleckim, autorem książki „Saladyn i Krucjaty”

12.00 – 13.00        Konferencja poświęconą życiu i twórczości Jana Karskiego
            Organizator – Instytut Pamięci Narodowej

13.00 – 14.00     Konferencja pt. „Współczesna poezja polska po Pokoleniu „Brulionu”. Prawdy i mity. Portale literackie, druk na życzenie, rozproszenie, facebook – jaką rolę w tym nowym, poetyckim świecie odgrywa wydawca i czy w ogóle jest potrzebny.
             I czy poezja to jeszcze misja, czy już tylko rodzaj autopsychoanalizy…
            Organizator Wydawnictwo ANAGRAM

14.00 – 15.00    Spotkanie poświęcone książce Arnolda Mostowicza „Żółta gwiazda i czerwony krzyż”
    Organizator – Dom Literatury w Łodzi

15.00 – 18.00    Spotkanie z Moniką Sosnowską i Krystyną Kujawińską -Courtney,
autorkami publikacji: „Shakespeare 2014: w 450. Rocznicę urodzin”
oraz Szekspir na blogu
Organizator – Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Sala C / Strefa warsztatów dla dzieci

11.00 – 12.00         Warsztaty dla dzieci pt. „Uwolnij Swoją Wyobraźnię”
Organizator – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi

12.00 – 14.00        Warsztaty dla dzieci pt. „Uwolnij Swoją Wyobraźnię”
Organizator – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi

14.00 – 15.00        Warsztaty dla dzieci pt. „Uwolnij Swoją Wyobraźnię”
Organizator – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi

15.00 – 16.30    Warsztaty językowe dla dzieci w wieku 10-12 lat pt. „Licz się ze słowami, czyli polszczyzna jest fascynująca”
Organizator – Wydawnictwo Literatura

Strefa D

10.00 – 16.00    Kreatywne zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesno-szkolnym – „Zakamarkowa strefa małego czytelnika. Spotkania z bohaterami książek wydawnictwa Zakamarki” 
    Organizator – Kamienica 56 i Wydawnictwo Zakamarki

Aula

13.00 – 17.00        Puls Języka: finał dyktanda, koncert Kuba Pawlak Live       Organizator – Dom Literatury w Łodzi

Niedziela – 30 listopada

Sala A / parter

11.00 – 12.00    Spotkanie bibliofilów z miłośnikami książek.
1. Jubileusz ŁTPK (1927-1967-2017), informacja i pokaz wydawnictw.
2. „Historia pewnego medalionu” – dzieje łódzkiej Rodziny Nakielskich przedstawi Witold Nakielski (ŁTPK, Polskie Towarzystwo Heraldyczne w Warszawie, Towarzystwo Genealogiczne Centralnej Polski w Łodzi).
3. „Jedyne w Łodzi i na świecie?!”. Piękne, bardzo rzadkie i jedyne druki z poezją K.I. Gałczyńskiego i W. Broniewskiego z własnego zbioru przedstawi Włodzimierz Rudnicki (ŁTPK i Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie). Na zakończenie niespodzianka – znasz to?

12.00 – 12.30    Spotkanie z Katarzyną Zyskowską-Ignaciak, autorką książki „Niebieskie Migdały”
Organizator – Wydawnictwo Nasza Księgarnia

13.00 – 14.00    Spotkanie z podróżniczką i pisarką Zofią Suską. Autorka zaprezentuje swoją najnowszą książkę pt. „Ameryka Południowa”

14.00 – 15.00    Spotkanie z Alicją Resich-Modlińską poświęcone jej książce pt. „Alicja po drugiej stronie lustra. Opowieści radiowe i telewizyjne”.
    Organizator – Burda Publishing

15.00 – 16.00    Mini Koncert Tomasza Szweda
     Organizator – Wydawnictwo BIS

Sala B / czerwona

11.00 – 12.00    Spotkanie z pisarzem Tomaszem Ciesielskim, autorem publikacji
„Teatr ruchu i tańca w perspektywie neukognitywistycznej”
Organizator – Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

12.00 – 12.30    Spotkanie z Mariuszem Sołtysikiem poświęcone książce „Naród zatracenia”
    Organizator – Dom Literatury w Łodzi

Sala C / Strefa warsztatów dla dzieci

11.00 – 12.00    Warsztaty inspirowane książką Agnieszki Tyszki „Zosia z ulicy Kociej” Organizator – Wydawnictwo Nasza Księgarnia

12.00 – 14.00    Warsztaty Plastyczne – PataTAJGA!
Organizator – Muzeum Historii Miasta Łodzi i Wydawnictwo Literatura

Strefa D

10.30 – 14.00    Kreatywne zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesno-szkolnym – „Zakamarkowa strefa małego czytelnika. Spotkania z bohaterami książek wydawnictwa Zakamarki” 
    Organizator – Kamienica 56 i Wydawnictwo Zakamarki

14.00 – 15.00    Warsztaty „Co słychać w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce?” Prowadzenie: Tomasz Szwed i Katarzyna Kajka
Organizator – Wydawnictwo BIS

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
pazinski
Piotr Paziński w Klubie Nauczyciela
ksiazki
Literatura – marzec 2018
candy
Spotkanie z Maciejem Świerkockim w Domu Literatury

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*