IV Łódzka Wioska Historyczna – informacje

lwh2 lipca w Arturówku rozpocznie się czwarta Łódzka Wioska Historyczna. Tradycyjnie impreza będzie popularyzowała przez zabawę, eksperymenty oraz widowiskowe prezentacje i inscenizacje  rekonstrukcje historyczne, a także  dziedzictwo  kulturowe regionu.

Łódzka Wioska Historyczna to impreza plenerowa, atrakcyjna dla  całych rodzin, promująca wiedzę i tradycje. Odwołuje się do unikatowych zjawisk różnych okresów historycznych – od starożytności, wczesnego i późnego średniowiecza do renesansu.  Jest też formą aktywnego spotkania się wielu historyków, naukowców oraz rekonstruktorów historycznych. Jednocześnie co roku Łódzka Wioska Historyczna jest  związana z rocznicą nadania Łodzi praw miejskich  przez króla  Władysława Jagiełłę – w tym roku jest to 587 rocznica!

IV edycja Łódzkiej Wioski Historycznej odbywać się będzie od 2 do 4 lipca 2010, czyli ok. 2 tygodnie przed 600-leciem obchodów Bitwy  pod Grunwaldem i będzie swoistą prezentacją wojsk oraz popisem  chorągwi grunwaldzkich. Tegoroczna edycja będzie też Historycznym Festiwalem Konkursowym, przeznaczonym dla grup rekonstrukcyjnych,  oferująca duży wachlarz warsztatów historycznych.

Wstępny program imprezy:

W drugiej połowie czerwca – w Pracowni NEO odbędą się warsztaty historyczne, które będą skierowane do organizatorów półkolonii w mieście. Przez tydzień prowadzone będą dydaktyczne i praktyczne warsztaty historyczne, w trakcie których uczestnicy będą zapoznawali się z dziejami okresu Bitwy pod Grunwaldem oraz będą tworzyli „historyczne dzieła”  posługując się technikami: malowania, drzeworytu, mozaiki, klejenia, kolażu, instalacji przestrzennej.

2 lipca – IV Łódzka Wioska Historyczna rozpocznie się tradycyjnym Przemarszem Historycznym ulicą Piotrkowską, od Urzędu Marszałkowskiego do Urzędu Miasta. Podczas przemarszu organizatorzy będą promować imprezę, ale przede wszystkim zaprezentują się chorągwie i wojska, a również inni rekonstruktorzy jako goście imprezy.

3-4 lipca – Jednym z głównych motywów Łódzkiej Wioski Historycznej 2010 jest spotkanie chorągwi  biorących udział w walkach pokazowych w widowisku Bitwa pod Grunwaldem. Obejrzeć będzie można z bliska oddziały walk pokazowych walczące po obu stronach Bitwy. Odbędzie się prezentacja i przegląd wojsk, oraz popis chorągwi. Dla późnośredniowiecznych rekonstruktorów oraz ku uciesze publiczności oprawę stanowić będzie zaproszona grupa głogowska („Cives Glogoviae 1253”) z jakże ważnymi, tzw. średniowiecznymi „Taborami wojsk grunwaldzkich”, takimi jak: szewc łatacz, cieśla – stolarz, ślusarz – płatnerz, polernik, praczki, szwaczka, pisarz obozowy, lichwiarz. Nie zabraknie również jedynego w swoim rodzaju warzelnika piwa tradycyjnego, który podczas imprezy będzie na żywo demonstrował  jak dawniej powstawał ów trunek.

Dla grup wczesnośredniowiecznych przewidziano osobne obozowisko, na wzór zjazdów plemion polskich doby wczesnego średniowiecza i początków Państwa Polskiego. Oprócz podziwiania obozów wojskowych, kramów z rekonstrukcjami zabytków, organizatorzy zaproszą publiczność do udziału w warsztatach i pokazach historycznych. Odbędzie się też pokaz tradycyjnych europejskich sztuk walki. Duży nacisk zostanie położony na ofertę edukacji historycznej skierowaną do młodzieży i dzieci. Przez cały czas trwania imprezy publiczność będzie mogła głosować na  najlepsze grupy historyczne w różnych konkurencjach.

W oparciu o doświadczenia z poprzednich edycji ŁWH oraz konsultacje z historykami zostanie stworzony odpowiedni regulamin dla poszczególnych konkurencji. Dodatkowo oceniane będą wszystkie elementy, a także prezentowane warsztaty i pokazy.  Do oceny Grup zostaną zaproszeni przedstawicieli mediów, mieszkańcy Łodzi oraz goście – konsultanci i naukowcy historyczni. Wśród publiczności zostaną rozlosowane wartościowe nagrody za wzięcie udziału w zabawie.

Przez 3 dni trwania ŁWH spodziewanych jest ok. 200-300 rekonstruktorów z grup historycznych. Najlepsze Grupy wyłonione przez jury oraz publiczność będą konkurowały o łączną sumę nagród IV Łódzkiej Wioski Historycznej   – 20 000zł!

W noc z 3 na 4 lipca odbędzie się impreza zamknięta, wzorowana na biesiadach historycznych, czyli spotkanie rekonstruktorów  z różnych epok, przy ogniu i muzyce, w której udział weźmie może sam Król Władysław Jagiełło! Tak jak co roku wieczór uświęci gra zespołu Stary Olsa z Białorusi.

Właściwa część imprezy zakończy się przesłaniem zwycięstwa na zbliżającą się 600 letnią rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, która zgodnie z harmonogramem jej głównych organizatorów odbędzie się 17  lipca 2010 http://www.grunwald1410.pl/

Pod koniec lipca – Ostatnim akcentem tegorocznej IV Łódzkiej Wioski Historycznej będzie, przysłowiowy zwycięski powrót Króla Władysława Jagiełły, który „ponownie odwiedzi” nasze miasto, aby oficjalnie w dniu 29 lipca 2010 przekazać Władzom Miasta Łodzi jej Prawa miejskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *