IV Łódzka Wioska Historyczna – informacje
2 lipca w Arturówku rozpocznie się czwarta Łódzka Wioska Historyczna. Tradycyjnie impreza będzie popularyzowała przez zabawę, eksperymenty oraz widowiskowe prezentacje i inscenizacje rekonstrukcje historyczne, a także dziedzictwo kulturowe regionu.
Wstępny program imprezy:
W drugiej połowie czerwca – w Pracowni NEO odbędą się warsztaty historyczne, które będą skierowane do organizatorów półkolonii w mieście. Przez tydzień prowadzone będą dydaktyczne i praktyczne warsztaty historyczne, w trakcie których uczestnicy będą zapoznawali się z dziejami okresu Bitwy pod Grunwaldem oraz będą tworzyli „historyczne dzieła” posługując się technikami: malowania, drzeworytu, mozaiki, klejenia, kolażu, instalacji przestrzennej.
2 lipca – IV Łódzka Wioska Historyczna rozpocznie się tradycyjnym Przemarszem Historycznym ulicą Piotrkowską, od Urzędu Marszałkowskiego do Urzędu Miasta. Podczas przemarszu organizatorzy będą promować imprezę, ale przede wszystkim zaprezentują się chorągwie i wojska, a również inni rekonstruktorzy jako goście imprezy.
3-4 lipca – Jednym z głównych motywów Łódzkiej Wioski Historycznej 2010 jest spotkanie chorągwi biorących udział w walkach pokazowych w widowisku Bitwa pod Grunwaldem. Obejrzeć będzie można z bliska oddziały walk pokazowych walczące po obu stronach Bitwy. Odbędzie się prezentacja i przegląd wojsk, oraz popis chorągwi. Dla późnośredniowiecznych rekonstruktorów oraz ku uciesze publiczności oprawę stanowić będzie zaproszona grupa głogowska („Cives Glogoviae 1253”) z jakże ważnymi, tzw. średniowiecznymi „Taborami wojsk grunwaldzkich”, takimi jak: szewc łatacz, cieśla – stolarz, ślusarz – płatnerz, polernik, praczki, szwaczka, pisarz obozowy, lichwiarz. Nie zabraknie również jedynego w swoim rodzaju warzelnika piwa tradycyjnego, który podczas imprezy będzie na żywo demonstrował jak dawniej powstawał ów trunek.
Dla grup wczesnośredniowiecznych przewidziano osobne obozowisko, na wzór zjazdów plemion polskich doby wczesnego średniowiecza i początków Państwa Polskiego. Oprócz podziwiania obozów wojskowych, kramów z rekonstrukcjami zabytków, organizatorzy zaproszą publiczność do udziału w warsztatach i pokazach historycznych. Odbędzie się też pokaz tradycyjnych europejskich sztuk walki. Duży nacisk zostanie położony na ofertę edukacji historycznej skierowaną do młodzieży i dzieci. Przez cały czas trwania imprezy publiczność będzie mogła głosować na najlepsze grupy historyczne w różnych konkurencjach.
W oparciu o doświadczenia z poprzednich edycji ŁWH oraz konsultacje z historykami zostanie stworzony odpowiedni regulamin dla poszczególnych konkurencji. Dodatkowo oceniane będą wszystkie elementy, a także prezentowane warsztaty i pokazy. Do oceny Grup zostaną zaproszeni przedstawicieli mediów, mieszkańcy Łodzi oraz goście – konsultanci i naukowcy historyczni. Wśród publiczności zostaną rozlosowane wartościowe nagrody za wzięcie udziału w zabawie.
Przez 3 dni trwania ŁWH spodziewanych jest ok. 200-300 rekonstruktorów z grup historycznych. Najlepsze Grupy wyłonione przez jury oraz publiczność będą konkurowały o łączną sumę nagród IV Łódzkiej Wioski Historycznej – 20 000zł!
W noc z 3 na 4 lipca odbędzie się impreza zamknięta, wzorowana na biesiadach historycznych, czyli spotkanie rekonstruktorów z różnych epok, przy ogniu i muzyce, w której udział weźmie może sam Król Władysław Jagiełło! Tak jak co roku wieczór uświęci gra zespołu Stary Olsa z Białorusi.
Właściwa część imprezy zakończy się przesłaniem zwycięstwa na zbliżającą się 600 letnią rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, która zgodnie z harmonogramem jej głównych organizatorów odbędzie się 17 lipca 2010 http://www.grunwald1410.pl/