il_3Do 19 lutego w Galerii Imaginarium ŁDK można oglądać ekspozycję Grupy 0+ pt. Istnosć. Coda.

„Twarze. Mimo różnego sposobu istnienia – od najbardziej werystycznego w zbliżeniach nieretuszowanych fotografii, przez graficzny, poddany uproszczeniu i transformacji, aż po delikatny, niemal fantomowy, najbardziej symboliczny w przypadku rzeźby w przestrzeni – opowiadają nam historie o próbach określenia własnej tożsamości i miejsca wśród innych. O potrzebie akceptacji i poszukiwania uczuć […]

Twarze odarte zostają z masek aż do włókien. Stają się zapisem osobistych przeżyć, ale też tekstami kultury, przywołującymi choćby realia funkcjonowania wizerunku człowieka w przestrzeni społecznej i kulturowej, zwłaszcza medialnej, tego wykreowanego i akceptowanego, zbliżającego się do modelowego wzorca, i tego niewygodnego, odrzuconego, w którym ujawnia się nasza ułomność, przejawiająca się nie tylko w fizycznej deformacji, brzydocie, chorobie i śmierci, ale też w bardzo ludzkiej – niepożądanej w dzisiejszym świecie – psychicznej niezborności i rozchwianiu, w złym kompromisie, zakłamaniu i zdradzie. Jest to obraz bolesny, odbiegający od wyidealizowanego wyobrażenia o zewnętrznym i wewnętrznym ładzie, ale dzięki temu dający oczyszczenie, pozwalający odczuć wspólnotę ludzkiego losu manifestującą się upływem czasu, zmiennością i przemijaniem. […]

„Istność” to wspólna wypowiedź trzech niewątpliwie różnych osobowości. Odmienność uprawianych przez nie dyscyplin, zróżnicowanie środków, inne rozłożenie akcentów nie stanowiły przeszkody dla wykreowania spójnego, choć zróżnicowanego, obrazu człowieka nękanego niepokojem istnienia. Delikatna tkanka przeżyć i emocji znacząca siatkę linii i pęknięć w grafikach Tamary Sass, uczucia ulatujące w przestrzeń włóknami w rzeźbiarskich formach wyczarowanych przez Annę Frąckowicz, wyżłobione przez czas ryty egzystencji ukryte w zakamarkach twarzy fotografowanych przez Izę Łapińską to ślady obecności, znaki cielesnej i psychicznej kondycji człowieka. Ludzi – także takich jak my.”
 
Dariusz Leśnikowski
fragment tekstu do folderu wystawy
 
 
ANNA FRĄCKOWICZ
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Doktorat na w/w uczelni, habilitacja na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od kilkunastu lat zajmuje się pracą twórczą w dziedzinie rzeźby miękkiej. Bierze czynny udział w życiu artystycznym, prezentując swoje prace na licznych wystawach w kraju i za granicą. W 2004 roku została wyróżniona odznaką Zasłużonego Działacza Kultury przyznaną przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie profesor nadzwyczajny Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz wykładowca Politechniki Łódzkiej. Wraz z Izabelą Łapińską i Tamarą Sass tworzy zamkniętą grupę artystyczną 0+.
 
IZABELA ŁAPIŃSKA
Absolwentka fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Doktorat i habilitacja w dziedzinie sztuki filmowej, w zakresie fotografii w w/w uczelni. W dorobku posiada kilkadziesiąt wystaw fotograficznych krajowych i zagranicznych oraz liczne publikacje w periodykach, m.in. w belgijskim wydawnictwie „Objectif”, we francuskiej edycji „PHOTO”, w polskim czasopiśmie „Camera Obscura”. Izabela Łapińska brała udział w projektach międzynarodowych oraz w konferencjach naukowych. Obecnie jest wykładowcą w Łódzkiej Szkole Filmowej, na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Wrocławskim. Wraz z Anną Frąckowicz i Tamarą Sass tworzy zamkniętą grupę artystyczną 0+.
 
TAMARA SASS
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki). Doktorat na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od kilkunastu lat zajmuje się grafiką, rzeźbą i obiektem. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych oraz licznych konkursach graficznych. Publikuje w zakresie edukacji artystycznej, uczestniczy w konferencjach naukowych. Obecnie adiunkt na Wydziale Sztuk Pięknych i Projektowych Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi oraz metodyk i wykładowca w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Łódzkiego. Wraz z Anną Frąckowicz i Izabelą Łapińską tworzy zamkniętą grupę artystyczną 0+.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSCF1328
Na wschód od Edenu w ŁDK (foto)
DSCF1082
Stupa. Trójwymiarowy model stanu oświecenia (foto)
2010-07-10_17-02-16
Fotografie Pawła Pietrzaka „Kwiat/Ogień”

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*