IMG_0708W piątek, 6 marca w Teatrze im. Stefa Jaracza zorganizowano spotkanie z rosyjską dramatopisarką, Iriną Waśkowską. Już jutro na deskach teatru odbędzie się premiera sztuki na podstawie jej dwóch jednoaktówek pt. Lekcje miłości.

Irina Waśkowska jest studentką szkoły Nikołaja Kolady, laureatką i finalistką wielu festiwali dramaturgicznych, zdobywczyni Grand Prix znanego w całym świecie moskiewskiego Festiwalu „Złota Maska” 2014.

Pisarka zafascynowała teatrem Kolady postanowiła dostać się do jego szkoły. Napisała pięciostronicowy tekst o przydrożnym barze, który odwiedza pewna kobieta. Zaciekawiła tym dramaturga. W trakcie egzaminu musiała napisać wypracowanie, zdać egzamin z historii literatury rosyjskiej, a także odbyć rozmowę z Koladą. Ostatecznie dostała się na uczelnię, a obecnie pisuje jednoaktówki, łącząc to z pracą zawodową w prokuraturze. – Pisuję w przerwach obiadowych i w dniach wolnych od pracy – mówiła w trakcie spotkania. – Zawsze w swoich tekstach autor pozostawia coś po sobie, piszę o inteligencji, bo te środowisko jest mi po prostu najbliższe – dodała.

Premiera Lekcji miłości opartych na dwóch jednoaktówkach – Lekcji miłości oraz Marca – odbędzie się 7 i 8 marca. To przesycone miłością ludzkie historie, które mogłyby spotkać każdego z nas. Trudne, czasem toksyczne relacje rodzicielskie, ekstremalne emocje i bunt wobec kolei losu. Jednak wbrew konfliktom, na przekór krzywdom i rozczarowaniom trzeba szukać porozumienia. Łarisa i jej matka oraz Masza i jej rodzina pokażą nam, że miłość czerpie siłę z godności, rozmowy i dobrych intencji. W lekcjach miłości wszyscy mamy zaległości. Pocieszające, że na naukę nigdy nie jest za późno.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Laureaci 27. edycji Nagrody Złoty Ekslibris i 10. edycji Nagrody Superekslibris
IMG_7388
Mariusz Sieniewicz w Domu Literatury (foto)
IMG_8009
X Konkurs Poetycki im. Zbigniewa Dominiaka (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*