IMG_2625W nocy z 25 na 26 sierpnia przypada 70. rocznica rozpoczęcia ewakuacji kanałami Powstańców ze Starego Miasta do Śródmieścia. Po raz pierwszy na tak duża skalę wykorzystano kanały do ewakuacji Powstańców. Z tej okazji w Łodzi zorganizowano inscenizacje przejścia kanałami z udziałem harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Wykorzystano do tego kanał na ulicy Źródłowej 22.

Dlaczego inscenizacja przejścia Powstańców kanałami odbywa się w naszym mieście? W Łodzi są bowiem podobne kanały jak w Warszawie. W obu  miastach systemy kanalizacji projektował  William H.Lindley. Przy okazji inscenizacji chciano przypomnieć, że w Wytwórni Filmów Fabularnych  w Łodzi powstawał pierwszy po wojnie fabularny film o powstaniu: „Kanał” Andrzeja Wajdy.

Istnieje tu również  Łódzkie Centrum Filmowe, które dysponuje największą w kraju kolekcją kostiumów, rekwizytów i broni na potrzeby produkcji filmowej. Dodatkowo po wojnie Łódź, z powodu zniszczeń Warszawy, była tymczasową stolica Polski. Działała tu administracja centralna, kwitło życie kulturalne.

https://www.youtube.com/watch?v=2I37sXJaJn0

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Robopark Łódź otwarty (foto)
Remont Pasażu Róży (foto)
streeetartds
Street Art Music Jam (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*