Już w tym tygodniu wykonaniem oratorium „Stworzenie świata” Josepha Haydna Filharmonia Łódzka zainauguruje kolejny sezon artystyczny. Sezon szczególny, nie pozbawiony ograniczeń, ale – jak mówią organizatorzy – mimo to ciekawy i pełen muzycznych wzruszeń. Inauguracja – 18 i 19 września o godz. 19

Oratorium Haydna ma wymowę symboliczną: powrót do aktywności artystycznej na żywo po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa jest niczym ponowne stwarzanie świata, tak drogiego i cennego dla wszystkich artystów oraz melomanów.

Potęgę Boskiego dzieła kompozytor zawarł w trzech częściach: dwie pierwsze odpowiadają sześciu dniom tworzenia wszechświata, zaś część ostatnia to pean na cześć Boga-Stwórcy, głoszony w dzień siódmy. Pomysł napisania tego utworu zrodził się podczas drugiego pobytu Haydna w Londynie, gdzie kultywowano tradycje oratoryjne Haendla.

Ze względów epidemiologicznych – konieczność rozdzielenia na mniejsze grupy zarówno muzyków, jak i słuchaczy, oraz przeprowadzenia koncertu bez przerwy – oratorium „Stworzenie świata” zostanie wykonane w ciągu dwóch następujących po sobie wieczorów. Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Łódzkiej poprowadzi jej dyrektor artystyczny Paweł Przytocki.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
swieto_uczelni2
70 lat Akademii Muzycznej w Łodzi
organy_sw_mateusz
Finaliści III Międzynarodowego Konkursu Organowego w Łodzi
Bacewicz International Summer Music Academy

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*