teatr_nowySpektaklem Ślepcy Maurice’a Maeterlincka wkrótce zainauguruje działalność nowa scena Teatru Nowego.

Inicjatywa została ogłoszona przez dyrektor Mirosławę Marcheluk w listopadzie 2009 roku. Scena OFF Nowy odwoła się do nowoczesnego, poszukującego teatru. Realizowane spektakle będą komentowały teraźniejszość, ukazując współczesne  zagrożenia i dotykając obszarów dotychczas przez teatr pomijanych. W zamierzeniu pomysłodawców OFF  Nowy odda głos debiutującym i początkującym twórcom.

Inaugurująca premiera będzie pierwszym wystawieniem dramatu laureata nagrody Nobla, Maurice’a Maeterlincka, na łódzkich scenach. Teatr Nowy,  nawiązując do pochodzenia autora /Ślepców/, zwrócił się z propozycją  współpracy do Regionu Walonii Królestwa Belgii. Zenon Kowal, delegat  Regionu w Polsce, objął patronatem honorowym premierę /Ślepców/ oraz  udzielił wsparcia finansowego.

Na uroczystej premierze 25 marca 2010  roku  (Scena przy al. Struga 90) Teatr będzie gościł przedstawicieli Regionu Walonii współpracującego z Nowym przy realizacji Ślepców.


O Ślepcach

To symboliczna opowieść o nadmiarze obrazów otaczających współczesnego człowieka. Lawina impulsów wizualnych powoduje, że nie dostrzegamy samych siebie, a przede wszystkim otaczających nas ludzi. Epatowanie wizualnością łączy się z przekazem werbalnym, zlewając się w jedno. Jednocześnie obraz nie nawiązuje żywego kontaktu z oglądającym. Przenosimy tę relację na innych. W ten sposób funkcjonuje kultura masowa, która pozornie przybliżając świat, oddziela nas od niego i innych ludzi. Patrzymy, ale nie widzimy, zakładając sobie opaskę na oczy. Współczesna tożsamość ma oblicze zmanipulowanej bezwolności.

Występują: Agata Kaczmarek, Kamila Wojciechowicz, Agnieszka Żulewska, Bartosz Burzyński, Ryszard Chlebuś, Waldemar Czyszak, Michał Napiątek, Leszek Żukowski

Reżyser: Michał Dawidowicz, absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, debiutuje jako reżyser teatralny.

Scenografia: Konrad Szczęsny, absolwent Wydziału Operatorskiego, kierunek animacja PWSFTviT w Łodzi. Autor scenografii do filmów fabularnych oraz do spektakli Zabawy na podwórku w reż. Andrzeja Marii Marczewskiego w Teatrze Nowym w Łodzi i Pipi Langstrumpf w reż. Zdzisława Jaskuły w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie.

Koordynator sceny OFF Nowy: Marek Strąkowski, jest absolwentem Wydziału Reżyserii  holenderskiej Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten. Reżyserował m.in. w Nieuwe Luxor Theater w Rotterdamie, Konken Studios w Hamburgu, „Crea” Theater oraz Theater Fabriek w Amsterdamie. Współzałożyciel i reżyser Teatru Fabrycznego w Łodzi, gdzie wystawił m.in. Cache-Sex (2008) i Bleter (2009).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Pretty Woman w nowym sezonie. Premiera przełożona na wrzesień
dbrmpp
#DBRMPP w Teatrze Zamiast
raj_dla_opornych
Raj dla opornych w Teatrze Muzycznym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*