Inauguracja Fotofestiwalu 2017 (foto)

IMG_6526_kopiujDo 11 czerwca w naszym mieście organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi – Fotofestiwal. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to – Can you imagine? Dasz wiarę?.

Inauguracja festiwalu tradycyjnie odbyła się w przestrzeni Art_Inkubatora. Wśród otwartych ekspozycji znalazły się Trash cans for hearts and people have no soul, Joan Fontcuberta, Science & friction; Noémie Goudal, Southern Light Stations; Martin Kollar, Provisional Arrangement, Grand Prix Fotofestiwal 2017, Fotograficzna Publikacja Roku 2017 i Kassel Dummy Award 2017.  Rozstrzygnięto również Grand Prix Fotofestiwal 2017. Nagrodę w wysokości 10 tys. zł trafiła do Dominiki Gęsickiej za projekt This is not real life.

Autorka tak pisze o swoim projekcie: „Jest takie miejsce, gdzie nikt się nie rodzi, nikt nie umiera. Oczywiście można umrzeć wszędzie, ale tam nikt nie może zostać pochowany, ponieważ odkryto, że ciała nie rozłożyłyby się. Nie można się tam urodzić, ponieważ ciężarne dwa tygodnie przed planowanym porodem muszą udać się na stały ląd. Nie ma tam kotów, nie ma drzew ani sygnalizacji świetlnej. Nie ma wesołego miasteczka, ale jest trupa cyrkowa. W zimie panuje kompletna ciemność, podczas gdy latem słońce nigdy nie zachodzi. Miejsce to nazywa się Longyearbyen i jest zarówno największą miejscowością archipelagu Svalbard, jak i jego administracyjną stolicą. Jest również uważane za najdalej wysunięte na północ miasto na świecie. Mimo że trudno je uznać za przyjazne do życia, wiele osób zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia. Niektórzy przyjeżdżają na 2 tygodnie, a zostają 5 lat i dłużej. Niewielu jednak zostaje tam na całe życie. Czasami ma się wrażenie, że jest to miejsce, do którego się ucieka, pewnego rodzaju odwyk. Prawdziwe życie to to nie jest…”

joomplu:124670

Nagroda Fotograficznej Publikacji Roku natomiast trafiła do Fundacji Archeologii Fotografii i Muzeum Warszawy, za książkę fotograficzną „Zofia Chomętowska. Albumy fotografki”.

Oprócz wystawy głównej i ekspozycji towarzyszących Fotofestiwal, to rówież przegląd portfolio, warsztaty dla dzieci i dorosłych, pokazy filmowe, spotkania, a także 8 czerwca Dzień otwarty dla studentów Uniwersytetu Łódzkiego. 11 maja odbędzie się kolejna odsłona otwartych pracowni na Księżym Młynie.

/fot. MB

/fot. Natalia Zdziebczyńska

Zobacz także:

Fotofestiwal 2017 – Common Codes (foto)

Fotofestiwal 2017 – Implant w Galerii Olimpus (foto)

Fotofestiwal 2017 – informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *