Inauguracja Cinergii 2017 (foto)

IMG_2101_kopiujW czwartkowy wieczór,l 23 listopada, filmem „Wieża. Jasny dzień” rozpoczęła się 22. edycja Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia. Wcześniej podczas gali otwarcia statuetkę Złotego Glana odebrał Dario Argento, mistrz włoskiego horroru.

Reżyser był zachwycony Łodzią. Mówił ze sceny o tym, jak ważna jest dla niego otrzymana nagroda ze względu na jego oddanie Polsce i podziw dla niej. Twórca przyznał się do zafascynowania trudną historią naszego kraju, która nie oszczędzała naszych przodków, ale ci zdołali przetrwa

Historia to w przypadku wczorajszego wieczoru ważne słowo. Trudno przecież mówić o historii światowego filmu grozy i horroru bez nazwiska Daria Argenta. Trudno też znaleźć twórcę, który z taką konsekwencją oddałby się tworzeniu tak sugestywnych ekranowych koszmarów. Każdy film Daria Argenta to niezwykła podróż przez makabryczną krainę snów, pełną magii, szaleństwa i inscenizacyjnego geniuszu.

Nagrodę Złotego Glana maestro Dario Argento otrzymał za surrealistyczne wizje zabarwione „głęboką czerwienią”, które czczą sztukę filmową w swoim najbardziej pierwotnym wydaniu kina atrakcji i pozbawionych granic,  zmysłowych iluzji – czytamy w laudacji. Nagrodę wręczyła reżyserowi ulubiona aktorka Włochów, Katarzyna Smutniak.

Festiwal zaczął się z przytupem. Przed nami osiem dni wypełnionych seansami i wydarzeniami towarzyszącymi, spośród których nie wolno przegapić wystawy Zofii Łuczko „Nikt nie chce być nikim”. Autorka zwraca uwagę na naszą fascynację mediami społecznościowymi takimi jak Facebook i jego klony, sytuuje korzenie tej mody w  manifestach i wypowiedziach artystycznych głoszonych przez Andy Warhola i idee Pop Artu.  Jest  zapisem  działania artystycznego  zrealizowanego latem i jesienią tego roku na Facebookowym  profilu  autorki.

Projekt polegał na regularnej prezentacji w każdy wtorek o godz. 20.00 inscenizowanych fotografii ujętych w ramy foto-serialu, zatytułowanego „Uroda życia”. Powstały dwa sezony serialu, swobodnie i ironicznie nawiązujące do tematyki „american dream” i „movie dream – widzimy się w kinie”. Prezentowane na wystawie zdjęcia są zrzutami z ekranu komputera, ukazują  poszczególne foto-odcinki oraz reakcje: polubienia i komentarze Facebookowych znajomych  Zofii Łuczko.

/fot. Natalia Zdziebczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy