IMG_1643Do 25 marca w Galerii Re:Medium można oglądać wystawę prac malarskich Marii Wollenberg Kluzy pt. Impresje bałtyckie. Jej kuratorką jest Elżbieta Fuchs.

Maria Wollenberg-Kluza urodziła się w 1945 roku w Puławach. Studiowała na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1973 roku otrzymała dyplom z malarstwa z wyróżnieniem. Pierwszą wystawę indywidualną zorganizowała w 1967 roku. Autorka ponad 140 wystaw indywidualnych w kraju, m.in.: w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Opolu, Rzeszowie, Płocku, Łodzi etc. oraz za granicą, m.in. w Madrycie, Pradze, Moskwie, Wenecji, Rzymie. Brała udział w kilkuset wystawach zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych oraz w prezentacjach polskiej sztuki za granicą (m.in. Francja, Niemcy, Holandia, Dania, Węgry, Czechy, Szwecja, USA).

Maluje najczęściej monotematyczne cykle, m.in. „Ludzie w mieście”, „Malarstwo inspirowane muzyką”, „Impresje poetyckie – Obrazy z Norwida”, „Gra wyobraźni”, „Impresje z Hiszpanii”, „Pejzaże polskie”, „Zwierzenia matki”, „SALIGIA – siedem grzechów głównych”, „On i Ona”, „Ver sacrum”, „Obrazy z Turcji”, „Rozmyślania i modlitwy”, „Chopin w malarstwie i motywy muzyczne”, „Muzyka polska”, „Camino” etc.

joomplu:119935

„Każdy obraz jest monologiem i odmianą dialogu. Jest sporem z fenomenami natury, jakie wyodrębniła autorka nadmorskich płócien. Każdy obraz staje się poniekąd świadectwem „przechadzki po wybrzeżu”. (…) Obrazy bywają niekiedy formą dziennika. Wydają się przejmująco sumienne – w obszarach, do jakich zaprasza nas wola spowiedzi, do jakich zmusza energia wyznania, tak czasem jawna, bolesna, gorzka – dzięki różnym strategiom języka. Może właśnie dzięki tym przesłankom wyobraźnia malarska Marii Wollenberg-Kluzy odwołuje się tak często do związków, jakie dostrzec można między wizjami o plastycznej, poezjotwórczej i muzycznej genezie?” – Andrzej Gronczewski, Istota morza – czyli „Esej dębkowski” (fragmenty tekstu do katalogu wystawy).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
01032013_142
Grafika z Pracowni Technik Łączonych z ASP w Łodzi (foto)
1
Stanisław Fijałkowski w Atlasie Sztuki (foto)
IMG_9375
Wystawa malarstwa Izabeli Stronias (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*