IMG_1860Za nami pierwszy dzień III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy. Impreza odbywa się w Łodzi co dwa lata, a jej organizatorem jest Teatr Chorea.

W czwartek, 21 sierpnia, Retroperspektywy zainaugurował wernisaż ekspozycji Miasto w działaniu. Wystawa prezentuje dwa wątki działań w przestrzeni miejskiej realizowane we współpracy z jej mieszkańcami. W jednym z festiwalowych pomieszczeń możemy zobaczyć akcje Chorei – począwszy od pracy nad Oratorium Dance Project, a skończywszy na inicjatywach zebranych w ramach rocznego projektu UWAGA człowiek! Napięcia miasta. W drugiej sali znajdują się prezentacje związane z międzynarodowym projektem Ekspedycje, zorganizowanym we współpracy uniwersytetów, galerii i organizacji pozarządowych w Hiszpanii, Francji i Polsce w 2013 roku. 

Po wernisażu nastał czas na pokaz pracy przygotowywanego spektaklu Vidomi w reżyserii Janusza Adama Biedrzyckiego i Magdaleny Paszkiewicz. To próba odpowiedzi na pytanie czym jest i nie jest widzenie? Czy uświadamiamy sobie znaczenie zmysłu wzroku? Jak mówią pomysłodawcy: poprzez konfrontację osób słabowidzących/niewidomych oraz osób widzących próbujemy wypracować alternatywne techniki pracy przekraczając fizyczne ograniczenia. Posługując się synergią bodźców- słowem, dźwiękiem, dotykiem, ruchem stwarzamy własny język komunikacji.

IMG_1912

O godz. 17 w przestrzeni Centralnego Muzeum Włókiennictwa rozpoczęła się Hedda Gabler według Ibsena w wykonaniu norweskiego Visjoner Teater. Dramat został przeniesiony z tradycyjnej przestrzeni teatralnej do przestrzeni realistycznej, ulokowanej w jednym z drewnianych domów w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Widz zostaje zaproszony do pokoju gościnnego, by w sposób bezpośredni doświadczyć dramatu Ibsena rozgrywającego się wewnątrz domu Heddy Gabler. Aktorzy wykorzystują całą przestrzeń, także na zewnątrz budynku. Szkoda, że sztuka nie jest tłumaczona na język polski, a jedynie otrzymuje się krótkie streszczenie akcji.

O godz. 18 w Art_Inkubatorze rozpoczął się Rytm języka, czyli muzyczno-językowych poszukiwań Tomasza Krzyżanowskiego i Teatru Chorea. Połączenie pieśni antycznych oraz świętych zwrotów zapisanych na deskach sceny. Na zakończenie dnia wystąpiła grupa Rita Pax (foto relacja tutaj).

IMG_1926

Warto dodać, że festiwalowi codziennie towarzyszy cykl warsztatów. Impreza zakończy się w poniedziałek, 25 sierpnia. Poza Art_Inkubatorem i Centralnym Muzeum Włókiennictwa wydarzenia organizowane będą w Teatrze Szwalnia, na ulicy Abramowskiego i w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych.

Tegoroczna edycja festiwalu, jak mówią jej pomysłodawcy, jest z jednej strony podsumowaniem 10. lat aktywności zespołu Chorea a z drugiej strony – co ważniejsze – jest otwarciem stałej perspektywy dla teatru. Perspektywy rewitalizacji kultury poprzez jej społeczne redefiniowanie. Mocowanie działań artystycznych w stałym kontekście społecznym, na różnych poziomach dotkliwości i różnych poziomach abstrakcji.

Zobacz także:

III Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym RETROPERSPEKTYWY 2014 – program, informacje

Sztuka Promieniuje przed DH Magda (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
toksyny_005_b
Łódzka publiczność pożegnała „Toksyny”
DSC04480
Za sceną: Damian Kulec (wywiad)
Ludowa historia Polski w Teatrze Nowym (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*