III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt

Teatr_Silencio_Blanco_Chiflon_Foto-Lorenzo-MellaMiędzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt to największe i jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, poświęcone kompleksowo sztuce animacji – zarówno tej filmowej, jak i teatralnej. Jego trzecia edycja odbędzie się w Łodzi w dniach 29 września – 5 października 2017 roku.

Animacja to sztuka i rzemiosło, talent i cierpliwość, to dziedzina, która w dobie cyfryzacji i mediów staje się zagrożona odejściem w zapomnienie. Misją festiwalu AnimArt jest prezentowanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnej animacji oraz konfrontowanie dokonań artystów polskich i światowych, związanych z teatrem lalek i filmem animowanym.

W tym roku siedem festiwalowych dni wypełnią widowiska plenerowe w przestrzeniach miejskich, teatralne pokazy mistrzowskie, spektakle konkursowe, dziesiątki projekcji filmów animowanych, panele dyskusyjne, spotkania z wybitnymi gośćmi, bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz ANIMARKT – wydarzenie dla profesjonalistów z branży filmowej. – Naszą ambicją jest pokazanie widzom różnych obliczy tradycyjnej sztuki lalkarskiej w teatralnym i filmowym wcieleniu, która ma wiele do zaoferowania zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Sztuki, w której lalki mogą bawić i wzruszać, ale też wyśmiewać, przerażać i skłaniać do refleksji – mówi Paulina Zacharek, współorganizatorka sekcji filmowej festiwalu z Momakin.
 
TEATRALNIE I FILMOWO

Festiwal rozpocznie się w piątek, 29 września pokazem gospodarzy, czyli „Księgą dżungli” – ostatnią premierą Arlekina. Potem przez tydzień, każdego dnia, od rana do wieczora, na widzów dziecięcych  i dorosłych czekać będzie kilkanaście wydarzeń w kilku miejscach Łodzi – w Teatrze Arlekin, Łódzkim Domu Kultury, EC1, Muzeum Kinematografii, Manufakturze.

W części teatralnej zobaczymy 26 grup teatralnych, z czego 15 pochodzić będzie z zagranicy z 12 krajów świata, i w większości nigdy w Polsce nie prezentowały wcześniej swojej sztuki. 11 zespołów przyjedzie do Łodzi z Polski. W sumie pokażą się w 33 prezentacjach teatralnych na trzech scenach Teatru Lalek Arlekin oraz w kilku miejscach Rynku Manufaktury.

Z kolei w części filmowej festiwalu organizatorzy zaplanowali ponad 30 projekcji filmowych w pięciu różnych lokalizacjach, 20 warsztatów animacji dla dzieci, rodzin i profesjonalistów, kilkanaście spotkań  z twórcami filmów animowanych, wiele wydarzeń uświetniających 70-lecie polskiej animacji, konkurs projektów krótkometrażowych filmów lalkowych oraz ANIMARKT – forum skierowane do osób zawodowo związanych z branżą animacji.  Na czas festiwalu do Łodzi przyjedzie około 180 wykonawców, szefów teatrów, reżyserów zaproszonych przez Teatr Arlekin oraz blisko 80 gości  związanych z filmową częścią festiwalu.

Anim_Art_Edu_Zakatek_przygody

RÓŻNORODNE WYDARZENIA, TECHNIKI, MIEJSCA

W ramach części teatralnej odbędą się pokazy mistrzowskie, przedstawienia w cyklu konkursowym, przedstawienia plenerowe, weekendowe rodzinne miasteczko animacji w Manufakturze i panel dyskusyjny, któremu towarzyszyć będzie zjazd szefów polskich teatrów lalkowych. Przed widzami zaprezentują się artyści, m.in. z Włoch, Chile, Argentyny, Francji, Indii, Izraela i Polski. Po raz pierwszy w Polsce zobaczymy międzynarodowy zespół francuskiego teatru Plexus Polaire z przedstawieniem „Proch” dla dorosłych, wyprodukowanym przy współudziale jednego z najgenialniejszych lalkarzy świata Philippe`a Genty oraz rewelacyjną lalkową wersję „Mahabharaty” hinduskiego teatru Katkatha Puppet Arts Trust.

Z kolei tegoroczna filmowa część festiwalu AnimArt jest hołdem złożonym wszystkim twórcom filmów animowanych i współczesnym spojrzeniem na ich wkład w rozwój tej sztuki w Europie. Otwarciu festiwalu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy poświęconej Danielowi Szczechurze – wybitnemu twórcy filmów animowanych, od lat związanemu z Łodzią. Wieczorne seanse w Kinie Szpulka w ramach cyklu „NCKF i AnimArt zapraszają…” będą pretekstem do przedstawienia współczesnych osiągnięć polskiej animacji lalkowej (m.in. „Locus”, reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi), jej roli w europejskim kinie. Podczas Festiwalu prezentowane będą zarówno najnowsze, premierowe produkcje familijne („Nazywam się Cukinia”, reż. C. Barras; „O czym szumi las”, reż. R.A. Sivertsen), klasyczne dzieła animacji (wspomnienie twórczości Ray Harryhausen’a),  jak i wyrafinowane dzieła Niki Lindroth von Bahr.  Najmłodsi widzowie festiwalu będą mogli nie tylko obejrzeć najciekawsze animacje stop-motion ostatnich lat (jak choćby: odcinek specjalny serialu o przygodach wróbelka Dimitriego), ale przede wszystkim spróbować swoich sił na profesjonalnym planie filmowym (podczas warsztatów animacji trwających przez cały okres AnimArtu). Festiwalowi, już tradycyjnie, towarzyszy wydarzenie branżowe ANIMARKT, podczas którego będzie można posłuchać, jak i dlaczego powstają animacje.

– AnimArt to idealne miejsce, by zobaczyć przeszłość i przyszłość polskiej i europejskiej lalki, doświadczyć trudów jej tworzenia, a przede wszystkim świetnie bawić się wśród teatralnych i filmowych dzieł – mówi Paulina Zacharek. 

Spotkanie_z_tworcami_filmu_Moje_zycie_jako_Cukinia_cToma

JEDYNY TAKI FESTIWAL W EUROPIE

– Chcemy, aby nasz festiwal był nie tylko pokazem osiągnięć animacji, ale także aby  poszukiwał takich dzieł, w których osobne dziedziny sztuki – film i teatr, przenikają się, czerpiąc z dokonań i rozwiązań technicznych tej drugiej dziedziny. Wierzymy, że taka konfrontacja i poszukiwanie wspólnych płaszczyzn twórczych czyni AnimArt wydarzeniem interdyscyplinarnym i unikatowym, nie tylko w skali Polski, ale także Europy –  mówi Waldemar Wolański, dyrektor artystyczny festiwalu.

W zakresie animacji filmowej dominującą techniką będzie tzw. animacja poklatkowa (ang. stop motion), która jest najbliższa technikom teatralnym. Filmowany obraz powstaje w przestrzeni rzeczywistej,
a animowane formy swój rodowód wywodzą z technik teatralnych. W części teatralnej technik animacyjnych będzie sporo więcej. Zróżnicowanie grona zaproszonych artystów zarówno pod względem doświadczenia, specjalizacji czy kręgu kulturowego pozwoliło na stworzenie programu, w którym zobaczymy marionetki, różne wersje teatru cieni, oryginalne interpretacje lalek bunraku, lalki żyworękie, maski, lalki stolikowe, kukły, mupety, pacynki a także animacje animantów nieoczywistych, takich jak np. przedmioty codziennego użytku, czy zwykłe dziecięce zabawki.

ZASZCZEPIĆ PASJĘ DO ANIMACJI

Na Rynku łódzkiej Manufaktury w weekend 30 września – 1 października stanie wspólne teatralno-filmowe festiwalowe miasteczko animacji, gdzie każdy będzie mógł dotknąć historii, magii i niezwykłości sztuki animacji, poprzez warsztaty oraz seanse filmowe udać się w wędrówkę do źródeł animacji, porozmawiać z twórcami na co dzień pracującymi z lalkami i spróbować swoich sił w tej atrakcyjnej dziedzinie sztuki. Będą minispektakle, warsztaty, zabawy, tworzenie lalek. Oraz plebiscyt na ulubionego bohatera polskiej animacji.

Festiwal ANIMART – szczegóły części teatralnej

W części teatralnych prezentacji zobaczyć będzie można zespoły, które w większości nigdy nie gościły w Polsce, z tak odległych krajów, jak Indie, Izrael, Argentyna, Chile, czy Norwegia.  Bogaty repertuar przedstawień skierowany jest w połowie dla najmłodszych widzów, a w połowie do widzów dorosłych. Zebraliśmy w nim, w jednym tygodniu najciekawsze spektakle ze świata i zaprezentujemy też to, co najbardziej wartościowe powstało w polskim teatrze lalkowym w ostatnich sezonach.

W 2017 roku powracamy do pierwotnej idei konkursu. Stąd spektakle będzie można oglądać w kilku nurtach. Cykl prezentacji widowisk Re//Master – to nasze pokazy mistrzowskie. Zespoły, które w Europie  i na świecie, cieszą się już ogromnym uznaniem i wyznaczają nowe kierunki sztuki lalkarskiej. Będzie to więc jedyna możliwość, żeby zobaczyć międzynarodowy zespół francuskiego teatru Plexus Polaire  z przedstawieniem dla dorosłych „Cendres/Ashes/Proch”, wyprodukowanym przy współudziale jednego z najgenialniejszych lalkarzy świata Philippe`a Genty oraz rewelacyjną wersję „Mahabharaty” hinduskiego teatru Katkatha Puppet Arts Trust, wykorzystującą różnego rodzaju lalki, maski, taniec i grę w żywym planie. Oba zespoły zostały w tym i poprzednim roku wyróżnione specjalnymi grantami na produkcję teatralną przez największy festiwal teatrów lalkowych na świecie – w Charleville-Mezieres.

W Re//Animacjach, czyli cyklu konkursowym, zobaczymy nie mniej uznane przedstawienia i teatry. Są wśród nich m.in. rewelacyjny teatr Silencio Blanco z nagrodzonym wielokrotnie przedstawieniem „Cisza węgla”, wrażliwy włoski UnterWasser z przedstawieniem „Na zewnątrz”, przewrotny, wykorzystujący zwykłe dziecięce zabawki, ale tworzący spektakle dla dorosłych – Ariel Doron, czy balansujący na granicy filmu i teatru kolektyw artystyczny Cinema Sticado. Wiele z zaproszonych zespołów z pozytywnym artystycznym skutkiem i całkiem swobodnie miesza gatunki, style, techniki – teatralne i filmowe.

Z polskich zespołów do konkursu wyłoniono spektakle nie tylko teatrów instytucjonalnych (Teatr Lalek Kubuś z Kielc, Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry), ale także niezależnych, profesjonalnych grup teatru formy jak Teatr Coincidentia, LALE.teatr (z lalkami planszetowymi), Teatr Animacji FalkoShow (wykorzystujący np. lalki wykonane ze starego drewna, pochodzącego z okolic Lanckorony) czy genialny krakowski Teatr Figur, z przedstawieniem „Huljet, huljet”. Ta wzruszająca instalacja teatralna inspirowana zdjęciami i pamiętnikami z getta, zrealizowana jest w formie cieniowego teatru mansjonowego; a każda jej opowieść prezentowana jest na innej „scenie”, w starych walizkach, pudełeczkach po lekarstwach, dziecięcym łóżeczku, stole.

UnterWasser_fot._Jacopo_Niccoli2

W plenerze planujemy nasze Re//Akcje, czyli kilkukrotnie wyjdziemy do widzów z teatrem  w przestrzenie miejskie – po dwa występy dadzą uliczne zespoły – Teatr Amanitas, Los Fuegos i The Wallers. Ponieważ ta część jest jednocześnie częścią towarzyszącą Light. Move. Festival, który odbywa się dokładnie w tym samym czasie – postanowiliśmy wyjść naprzeciw tej wielkiej imprezie, i w plenerowej części tematycznie połączyć siły. Tym samym nasze spektakle – odnoszą się w dużej miejsce do roli światła  w teatrze ulicznym. Będą widowiskowe spektakle ogniowe, pokazy animacji świetlnej przy użyciu najnowszych technologii LED, będzie też audiowizualne widowisko łódzkich artystów – tancerzy, aktorów  i muzyków skupionych w grupie The Wallers, dla których nietradycyjną, bo horyzontalną sceną jest… pionowa ściana. Spektakl odbędzie się na jednym z budynków Manufaktury i będzie połączeniem teatru tańca w powietrzu, z udziałem muzyki i projekcji multimedialnych.

W ciągu dnia, w inauguracyjny weekend zaprosimy najmłodszych do naszej Re//Publiki, czyli festiwalowego AniMiasteczka Animacji – na Rynku Manufaktury, gdzie każdy będzie miał okazję porozmawiać z twórcami, na co dzień pracującymi z lalkami i spróbować swoich sił w tej atrakcyjnej  i wymagającej dziedzinie sztuki.

Dla zainteresowanych szerzej problematyką współczesnej animacji razem  z PolUnimą przygotowujemy Re//Aktywacje, czyli panel dyskusyjny pt. „Polski teatr lalek a awangarda”,  z udziałem dużej grupy gości, polskich szefów i reżyserów teatrów lalkowych i teatrów animacji.

Zespoły teatralne AnimArt 2017
Re//Master – pokazy mistrzowskie:
Plexus Polaire (Francja)
Katkatha Puppet Arts Trust (Indie)
Re//Animacje – pokazy konkursowe:
Silencio Blanco (Chile)
Cinema Sticado Collective (Hiszpania)
Compagnia Walter Broggini (Włochy)
Ariel Doron (Izrael/Niemcy)
Valeria Guglietti (Argentyna)
UnterWasser (Włochy)
Associazione Culturale La Bottega Teatro (Włochy)
Bajkamela (Serbia)
Laura Bartolomei (Włochy)
The Galilee Multicultural Theater (Izrael)
I Burattini di Luciano Gottardi (Włochy)
Manija Teatro (Hiszpania)
Teatr Figur Kraków (Polska)
Teatr Puppetterra (Polska)
Studio i-art-i – Tadeusz Wierzbicki (Polska)
Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze (Polska)
Teatr Animacji FalkoShow (Polska)
LALE.Teatr (Polska)
Grupa Coincidentia (Polska)
Teatr Lalki i Aktora Kubuś (Polska)
Teatr Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi (Polska) – poza konkursem
Re//Akcje – pokazy plenerowe:
Teatr Amanitas (Czechy)
Teatr Ognia Los Fuegos (Polska)
The Wallers (Polska)

Teatr_Plexus_Polaire_Ashes_Fanchon_Bilbille

Festiwal ANIMART – szczegóły sekcji filmowej

Tegoroczna filmowa odsłona festiwalu AnimArt pokaże to, co najciekawszego dzieje się aktualnie  w animacji lalkowej.

70 lat temu w jednym z prywatnych mieszkań w Łodzi powstał pierwszy, powojenny film lalkowy w Polsce „Za Króla Krakusa” (reż. Zygmunt Wasilewski).  To wydarzenie otworzyło drogę rozwoju sztuki animacji  w naszym kraju. Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt jest hołdem złożonym wszystkim twórcom filmów animowanych i współczesnym spojrzeniem na ich wkład w rozwój tej sztuki  w Europie.

„NCKF i AnimArt zapraszają…” – projekcje filmowe i spotkania
Projekcje filmowe festiwalu AnimArt będą okazją do przyjrzenia się współczesnym osiągnięciom animacji lalkowej, a także roli polskiej animacji w europejskim kinie. W ramach organizowanego we współpracy  z Narodowym Centrum Kultury Filmowej cyklu „NCKF i AnimArt zapraszają…” zostaną pokazane m.in. wywołujące u odbiorców silne emocje krótkometrażowe animacje lalkowe z Japonii, Hiszpanii, Meksyku, Kanady i Polski („Kiedy budzą się demony”), a także krótkometrażowe animacje zrealizowane przez kobiety – choć podejmują one różnorakie problemy, różnią się tematyką i stylem to łączy je jedno – doskonałość
i oryginalność formy połączona z interesującymi historiami („Animacja jest kobietą”).

Ważnym wydarzeniem festiwalu będzie projekcja obsypanego nagrodami i nominowanego do Oscara filmu „Nazywam się Cukinia” z udziałem głównej animatorki filmu – Kim Keukeleire. Ta reżyserka animacji i animatorka lalkowa współpracowała m.in. z Timem Burtonem („Frankenweenie”), a aktualnie realizuje animację do najnowszego filmu Wesa Andersona „The Isle of Dogs”.

30.09. (sobota), godz. 20, Kino Szpulka (ŁDK) – Kiedy budzą się demony; goście: ekipa filmu „Ucieczka”
01.10. (niedziela), godz. 20, Kino Szpulka (ŁDK) – Animacja jest kobietą; goście: Daria Kopiec (reżyserka), Anita Kwiatkowska-Naqvi (reżyserka), Agata Gorządek (reżyserka, scenografka).
02.10. (poniedz.), godz. 20, Kino Szpulka (ŁDK) – National Film and Television School – szkoła zdobywców nagród; goście: Ed Foster (wykładowca NFTS), Katarzyna Nalewajka (reżyserka, absolwentka NFTS)
03.10. (wtorek), godz. 20, Kino Szpulka (ŁDK) – Niki Lindroth von Bahr – człowiek to zwierzę czy zwierzę to człowiek?; gość: Niki Lindroth von Bahr (reżyserka, transmisja Skype)
05.10. (czwartek), godz. 20, Kino Szpulka (ŁDK) – Nazywam się Cukinia; gość: Kim Keukeleire

Mistrzowska Lekcja Kina z Timem Allenem – 10-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego
Łódzki Fundusz Filmowy – pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce – obchodzi właśnie 10-lecie swojego istnienia. W ramach obchodów tego jubileuszu odbędzie się spotkanie z reżyserem animacji jednego z filmów, który został dofinansowany ze środków Funduszu – Timem Allenem oraz łódzką ekipą filmową pracującą przy tym tytule. Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu „Zaczarowany fortepian” (reż. Martin Clapp, prod. Breakthru Films).

04.10. (środa), godz. 20, Kino Szpulka (ŁDK) – Mistrzowska Lekcja Kina z Timem Allenem; gość: Tim Allen, łódzka ekipa pracująca przy filmie „Zaczarowany fortepian”

Manufaktura filmów
Wzorem ubiegłego roku, w festiwalowe wieczory na Rynku Manufaktury ponownie zagoszczą animacje  z całego świata. Zostaną tu pokazane zarówno najlepsze polskie animacje ostatnich dwóch lat (SPPA prezentuje: The best of season 2016/2017), jak i studenckie filmy prosto z Meksyku (Hola Mexico! – studenci z Instytutu SAE Mexico). Na festiwal zostały sprowadzone także krótkometrażowe animacje prezentowane na najstarszym światowym festiwalu animacji poklatkowej (Festival Stop Motion Montréal: Discovery program – filmy z 8 i 9 edycji) oraz filmy wschodzących gwiazd z Europy (VAF New Talents – nowe talenty europejskiej animacji).

02.10. (poniedz.), godz. 21, Rynek Manufaktury – SPPA prezentuje: The best of season 2016/2017
03.10. (wtorek), godz. 21, Rynek Manufaktury – Hola Mexico! – studenci z Instytutu SAE Mexico
04.10. (środa), godz. 21, Rynek Manufaktury – VAF New Talents – nowe talenty europejskiej animacji
05.10. (czwartek), godz. 21, Rynek Manufaktury – Festival Stop Motion Montréal: Discovery program – filmy z 8 i 9 edycji

Planetarium EC1 i AnimArt zapraszają: Wieczorynka i poranek w planetarium
A gdyby tak usiąść wygodnie w kinowym fotelu i zanurzyć się w opowieści o zimie na północy i niezwykłych historiach o gwiazdach i niebie. Wraz z Planetarium EC1 zabierzemy najmłodszych w podróż do świata lalkowej animacji wprost z Japonii. Najmłodsi do wyboru będą mieli trzy różne animacje: opowieść chłopcu i wiewiórce wyruszających na pomoc Księżycowi uwięzionemu na czubku drzewa (Księżyc bezsennej nocy), pełną przygód historię chłopca udającego się pociągiem na północ, aby doświadczyć pięknych cudów natury (Bałwanek Norman – Północne światło) lub filmową wyprawę mającą umożliwić bohaterom zobaczenie spadających gwiazd (Bałwanek Norman – Noc spadających gwiazd).

29.09. (piątek), godz. 18.30, Planetarium EC1 – Wieczorynka w Planetarium: Księżyc bezsennej nocy
30.09. (sobota), godz. 10.30, Planetarium EC1 – Poranek w Planetarium: Bałwanek Norman – Noc spadających gwiazd
01.10. (niedziela), godz. 10:30, Planetarium EC1 – Poranek w Planetarium: Bałwanek Norman: Północne światło
Bilety wstępu do kupienia poprzez stronę: www.bilety.planetariumec1.pl. Koszt: 12 zł

70 lat polskiej animacji – wydarzenie towarzyszące
Historia filmu animowanego w Polsce po 1945 roku rozpoczęła się w Łodzi. Zenon Wasilewski i Ryszard Potocki, w prywatnym mieszkaniu przy ul. Radwańskiej, zaczęli pracę nad animacjami lalkowymi już w 1946 roku. Dzięki determinacji Zenona Wasilewskiego w 1947 roku powstał film Za króla Krakusa, którego premierę uznaje się za początek powojennego okresu polskiej animacji filmowej. Z okazji 70-lecia polskiej animacji Miasto Łódź, Muzeum Kinematografii i Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt zapraszają na szereg wydarzeń, m.in. wystawę „FAZY. Animacje Daniela Szczechury” oraz pokazy filmów krótkometrażowych „Klasyki polskiej animacji”.

Anim.Art.Edu – pokazy filmowe i warsztaty
Anim.Art.Edu to skierowana do dzieci i rodzin część festiwalu AnimArt. W ramach filmowej sekcji wydarzenia na uwagę zasługuje projekcja pełnometrażowej animacji lalkowej z Norwegii „O czym szumi las” o Zwierzolesie, którego mieszkańcy chcą wprowadzić ustawę o życiu wszystkich zwierząt w zgodzie i zaprzestaniu wzajemnego zjadania się.  Z myślą o przedszkolnych i szkolnych grupach w czasie festiwalu zostaną zorganizowane pokazy w ramach cyklu „Kino na dzień dobry”. „Niezwykły świat Koyaa” to pokaz 9 odcinków pełnego przygód serialu, będzie towarzyszył film dokumentalny dla dzieci, wprowadzający młodych widzów w kulisy powstawania filmów animowanych. Z kolei zestaw filmów „Zwierzęta małe i duże” to zaproszenie do świata zwierząt – na afrykańską sawannę i zaczarowane wybrzeże, gdzie dzieci poznają ciekawych świata bohaterów – małego wróbelka o imieniu Dimitri i liska Figusia. Na projekcje w ramach cyklu „Kino na dzień dobry” obowiązują zapisy (warsztaty@ momakin.pl). Wstęp wolny.

Dzieci i młodzież będą mieli ponadto okazję wziąć udział w warsztatach filmowych. Ideą zajęć realizowanych w czasie festiwalu AnimArt jest przybliżenie uczestnikom procesu pracy twórców animacji poklatkowej. Dzieci będą miały szansę pracować na prawdziwym planie filmowym. Grupy zorganizowane będą miały do wyboru trzy rodzaje zajęć, w zależności od wieku uczestników. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ich organizatorem jest MOMAKIN, posiadający doświadczenie w realizowaniu zajęć filmowych dla dzieci i dorosłych.

01.10. (niedziela), godz. 16, Kino Szpulka (ŁDK) – O czym szumi las (wstęp wolny)
02.10-06.10. (pon.-pt.), godz. 9 i godz. 11 – Kino na dzień dobry (wstęp wolny, obowiązują zapisy)
02.10.-05.10. (pon.-czw.), godz. 9, 11, 13 – Warsztaty animacji (wstęp wolny, obowiązują zapisy)

Anim.Art.Edu – Miasteczko Animacji
Festiwal AnimArt na przełomie września i października wykreuje dla łodzian wyjątkowo magiczne miejsce. Będzie to specjalna przestrzeń, która na ten jedyny weekend stanie się tajemniczą krainą animacji. Miejsce, w którym będzie można zgłębić historię polskiego filmu animowanego, ale także przyjrzeć się jego teraźniejszości. Miasteczko będzie najlepszym miejscem, by uczcić obchodzone w tym roku 70-lecie polskiej animacji.

Osnową filmowej strefy Miasteczka Animacji będą warsztaty, które przybliżą dzieciom, młodzieży i dorosłym pracę twórców animacji poklatkowej. W magicznej atmosferze, wśród baśniowych przedmiotów każdy chętny będzie mógł stworzyć własnego Misia Uszatka, nakręcić film z Pingwinem Pik-Pokiem, czy zapoznać się z ryjówką Florką. Najodważniejsi będą mogli zbudować własne kieszonkowe kino!  A temu wszystkiemu będą towarzyszyły pokazy wybranych współczesnych polskich animacji dla dzieci, m.in. „Pamiętnika Florki” i „Przytul Mnie”, zrealizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Polskiej Animacji. Uczestnicy zajęć będą mieli szansę pracować na prawdziwym planie filmowym oraz brać udział w plebiscycie na ulubionego bohatera z polskiej animacji.

30.09. i 01.10. (sobota i niedziela), godz. 12-16, Rynek Manufaktury – Miasteczko Animacji

ANIMARKT – wydarzenie towarzyszące
ANIMARKT to wydarzenie stworzone po to, aby zasilić przemysł animacji Europy Środkowo-Wschodniej  dobrymi praktykami płynącymi z zachodniej i północnej części kontynentu oraz podzielić się ciekawymi rozwiązaniami powstałymi na naszym gruncie.

Składają się na nie trzy części:

– ANIMARKT MASTERS – skierowana przede wszystkim do studentów, absolwentów i młodych adeptów sztuki animacji seria wydarzeń, które mają na celu profesjonalizację branży filmu lalkowego i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. ANIMARKT MASTERS to dwudniowe warsztaty animacji lalkowej z Timem Allenem, mini-szkolenie z zakresu oświetlana planu filmowego z mistrzem oświetlenia Maciejem Bedykiem, spotkanie z Kim Keukelaire, która opowie o sposobach na znalezienie pracy przy największych europejskich produkcjach, a także z Peterem Gottschalkiem, który przedstawi możliwościach współpracy z telewizją ARTE. ANIMARKT MASTERS to unikalna możliwość, by spotkać się i móc nauczyć czegoś od mistrzów współczesnej animacji lalkowej;

– ANIMARKT PITCHING – konkurs projektów krótkometrażowych filmów lalkowych skierowany jest głównie do twórców z Polski oraz krajów sąsiedzkich. 15 wybranych projektów będzie walczyło o szereg atrakcyjnych nagród jak voucher na wykorzystanie studia i jego zaplecza ufundowany przez Centrum Technologii Wizualnych CeTA, licencja programu do animacji Dragonframe, akredytacja na targi MIFA w Annecy w 2018 roku, zakup do emisji wybranego projektu przez kanał Ale kino+. Pitching poprzedzony będzie dwudniową sesją szkoleniową poświęconą pracy nad scenariuszem (prowadzenie: Wim Vanacker) oraz prezentacją projektu (prowadzenie: Nancy Denney-Phelps).

– ANIMARKT TALKS – głównym tematem tegorocznego ANIMARKT TALKS będzie ponadnarodowa współpraca producentów animacji. Panel dyskusyjny, w którym wezmą udział przedstawiciele Polski, Czech i Litwy będzie skupiał się na doświadczeniach prelegentów związanych z wchodzeniem w koprodukcje, problemach na jakie napotkali i propozycjach i rozwiązaniach, które pomagają im w codziennej wspólnej pracy. Całość dopełnią prezentacje filmów, będących międzynarodowymi koprodukcjami „Magiczna zima Muminków” oraz „Harvie and the Magic Museum”.

Ray_Harryhausen


Organizatorami Międzynarodowego Festiwal Sztuki Animacji AnimArt są Teatr Lalek Arlekin im. H. Ryla  w Łodzi oraz Momakin. Teatr Lalek Arlekin jest odpowiedzialny za program teatralny, natomiast program filmowy przygotowuje zespół Momakin.

Udział we wszystkich filmowych wydarzeniach festiwalu oraz teatralnych spektaklach plenerowych będzie bezpłatny. Bilety na przedstawienia w cenie 15 zł (przedstawienia dla dzieci), 20 zł (przedstawienia dla dorosłych), 25 zł (pokazy mistrzowskie i inauguracja) lub karnety na wszystkie prezentacje w cenie 300 zł można zarezerwować i nabyć w kasie teatru (tel. 42-632-58-99, biletyrezerwacja@ teatrarlekin.pl) lub zakupić online: http://teatrarlekin.pl/index.php/repertuar/bilety-online 

ANIMART – MIEJSCA FESTIWALOWE
– Teatr Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi (na trzech scenach) – spektakle, panel dyskusyjny, projekcje filmów animowanych, inauguracja, zakończenie
– Łódzki Dom Kultury i Kino Szpulka – projekcje filmowe, warsztaty, spotkania, ANIMARKT (event dla branży animatorów i producentów)
– Muzeum Kinematografii – wystawy, spotkania
– EC1 Łódź – NCKF, Planetarium – ANIMARKT, projekcje
– Manufaktura – spektakle plenerowe, miasteczko animacji, plenerowe projekcje filmowe

ANIMART – NAGRODY
KONKURS TEATRALNY – Do teatralnego cyklu konkursowego Re//Animacje zakwalifikowano w tym roku 20 spektakli teatralnych. Międzynarodowe Jury przyzna nagrodę GRAND PRIX, która jest statuetką, oryginalną rzeźbą w metalu, inspirowaną logo Teatru Lalek Arlekin. Zwycięzca Grand Prix, otrzyma również nagrodę finansową. GRAND PRIX w wysokości 10.000 zł (2500$) – dla najlepszego spektaklu, ufundowane zostało przez firmę Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group
Ponadto jury przyzna także nagrody finansowe:
dla najlepszego aktora-lalkarza (2000 zł)
za najlepszą animację (2000 zł)
za nowatorskie podejście do sztuki lalkarskiej(2000 zł)
za najlepszą scenografię  (2000 zł)
za najlepszą oprawę muzyczną (2000 zł)
KONKURS FILMOWY – Projekty krótkometrażowych animacji i telewizyjnych odcinków specjalnych realizowanych w technice lalkowej biorą udział w pitchingu organizowanym po raz pierwszy w trakcie wydarzenia ANIMARKT, odbywającego się w ramach sekcji filmowej festiwalu AnimArt. W pitchingu ANIMARKT wezmą udział twórcy projektów animacji krótkometrażowych na etapie developmentu z całego świata, których czas trwania nie przekroczy 25 minut, a przynajmniej 80 proc. filmu zostanie wykonane w technice animacji lalkowej. Uczestnicy konkursu, wezmą także udział w dwóch sesjach treningowych.
Nagrodami w pitchingu ANIMARKT będą:
– aport rzeczowy Centrum Technologii Audiowizualnych w wysokości 60 tys. zł, 30 tys. zł i 20 tys. zł
– licencja programu Dragonframe 4 wraz z kontrolerem Bluetooth
– Nagroda specjalna Ale kino+ – zakupienie praw do emisji na antenie kanału Ale kino+ filmu zrealizowanego na podstawie wybranego projektu prezentowanego w czasie pitchingu
– Zestaw Armature Kit od Animation Supplies
– weekend w SPA od CFI Hotels.

III MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI ANIMACJI ANIMART – HARMONOGRAM

 

Piątek 29.IX.2017

GODZINA

WYDARZENIE

ORGANIZATOR MIEJSCE

16:00

Otwarcie Festiwalu       

Teatr Lalek Arlekin – Duża Scena

16:15

Teatr Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi (Polska) – spektakl „Księga dżungli”

Teatr Lalek Arlekin – Duża Scena

17:00

Muzeum Kinematografii i AnimArt zapraszają: 70-lecie polskiej animacji – Otwarcie wystawy FAZY. Animacje Daniela Szczechury

Momakin – Muzeum Kinematografii                        

18:00   

Teatr Puppetterra (Polska) – spektakl „Jaki Taki”

Teatr Lalek Arlekin – Scena Kameralna

18:30-19:30

Planetarium EC1 i AnimArt zapraszają: Wieczorynka w planetarium: Księżyc bezsennej nocy

Planetarium EC1

19:30

Los Fuegos (Polska) – spektakl plenerowy „Opowieści ziemi”

PRZEDSTAWIENIE TOWARZYSZY RÓWNIEŻ FESTIWALOWI ŚWIATŁA LIGHT.MOVE.FESTIVAL WWW.LMF.COM.PL

Teatr Lalek Arlekin – Rynek Manufaktury

20:30
21:30

The Wallers (Polska) – spektakl plenerowy „The Wallers”
PRZEDSTAWIENIE TOWARZYSZY RÓWNIEŻ FESTIWALOWI ŚWIATŁA LIGHT.MOVE.FESTIVAL   WWW.LMF.COM.PL

Teatr Lalek Arlekin – cztery pokazy, Manufaktura, ściana za rynkiem, koło apteki

21.00

Los Fuegos (Polska) – pokazy animacji LED
PRZEDSTAWIENIE TOWARZYSZY RÓWNIEŻ FESTIWALOWI ŚWIATŁA LIGHT.MOVE.FESTIVAL   WWW.LMF.COM.PL

Teatr Lalek Arlekin – Rynek Manufaktury

 

 

                                 

Sobota 30.IX.2017

 

10:30-11:30

Planetarium EC1 i AnimArt zapraszają: Poranek w planetarium: Bałwanek Norman – Noc spadających gwiazd

Planetarium EC1

11:00


Bajkamela (Serbia) – spektakl „Kuku Todore”  

 

Teatr Lalek Arlekin – Scena Kameralna

12:00-16:00

AnimArtowe Animiasteczko Animacji

Teatr Lalek Arlekin i Momakin – Rynek Manufaktury

12:00-16:00

70-lecie polskiej animacji: Tu Stacja ANIMACJA

Momakin – Muzeum Kinematografii

12:00-19:00

Projekcje filmów animowanych

Teatr Lalek Arlekin i Momakin – Sala Prób

15:00-16:00

70-lecie polskiej animacji: Klasyki polskiej animacji

Momakin – Muzeum Kinematografii

16:00

Panel dyskusyjny „Polski teatr lalek a awangarda”

Teatr Lalek Arlekin – Sala Prób

16:00

Teatr Amanitas (Czechy) – spektakl plenerowy – miniparada  

Teatr Lalek Arlekin – Rynek Manufaktury

17:00   

Compagnia Walter Broggini (Włochy) – spektakl „Solo”

Teatr Lalek Arlekin – Scena Kameralna

18:00-20:00

Muzeum Kinematografii i AnimArt zapraszają – 70-lecie polskiej animacji: Daniel Szczechura – inspiracje – pokaz filmów krótkometrażowych        

Momakin – Muzeum Kinematografii

19:00

Plexus Polaire (Francja/Norwegia) – spektakl „Proch”

Teatr Lalek Arlekin – Duża Scena

20:00

Teatr Amanitas (Czechy) – spektakl plenerowy „Alicja w Krainie Czarów”

Teatr Lalek Arlekin – Rynek Manufaktury

21:00

The Wallers (Polska) – spektakl plenerowy „The Wallers”
PRZEDSTAWIENIE TOWARZYSZY RÓWNIEŻ FESTIWALOWI ŚWIATŁA LIGHT.MOVE.FESTIVAL   WWW.LMF.COM.PL

Teatr Lalek Arlekin – cztery pokazy, Manufaktura, ściana za rynkiem, koło apteki

20:00-21:00

NCKF i AnimArt zapraszają: Kiedy budzą się demony – pokaz filmów krótkometrażowych

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

 

           

Niedziela 1.X.2017

 

10:00

Teatr Animacji FalkoShow (Polska) – spektakl „Na wozie”  

Teatr Lalek Arlekin – Scena Kameralna

10:30-11:30

Planetarium EC1 i AnimArt zapraszają: Poranek w planetarium: Bałwanek Norman – Północne światło

Planetarium EC1

11:00   

Valeria Guglietti (Argentyna) – spektakl „Nie dotykaj moich rąk”

Teatr Lalek Arlekin – Duża Scena

12:00-13:30

70-lecie polskiej animacji: Mały Kinematograf

Muzeum Kinematografii

12:00-16:00

AnimArtowe Animiasteczko Animacji

Teatr Lalek Arlekin i Momakin – Rynek Manufaktury

12:00-19:00

Projekcje filmów animowanych

Teatr Lalek Arlekin i Momakin – Sala Prób

15:00-16:00

70-lecie polskiej animacji: Klasyki polskiej animacji

Momakin – Muzeum Kinematografii

16:00-17:15

Anim.Art.Edu: „O czym szumi las” – projekcja filmowa dla rodzin

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

17:00

Associazione Culturale La Bottega Teatro (Włochy) – spektakl „Głód Arlekina”

Teatr Lalek Arlekin – Scena Kameralna

19:00   

Cinema Sticado Collective (Hiszpania) – spektakl „STRPTS//odcinek 1: Mirlo & Rula”

Teatr Lalek Arlekin – Duża Scena

20:00-21:00

NCKF i AnimArt zapraszają: Animacja jest kobietą – pokaz filmów krótkometrażowych

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

 

          

Poniedziałek 2.X.2017

09:00-10:30

Anim.Art.Edu: Warsztaty animacji

Momakin – ŁDK sala 308

09:00-10:00

Anim.Art.Edu: Kino na dzień dobry: Niezwykły świat Koyaa

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

09:00-20:00

ANIMARKT PITCHING: Praca nad scenariuszem

tylko dla uczestników pitchingu; Momakin – ŁDK sala 408

10:00

Ariel Doron (Izrael/Niemcy) – spektakl „Plastykowi bohaterowie”

Teatr Lalek Arlekin – Scena Kameralna

11:00

Laura Bartolomei (Włochy) – spektakl „PRELUDIA. Kaczka śmierć tulipan”

Teatr Lalek Arlekin – Duża Scena

11:00-12:00

Anim.Art.Edu: Kino na dzień dobry: Zwierzęta małe i duże

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

11:00-12:30

Anim.Art.Edu: Warsztaty animacji        

Momakin – ŁDK sala 308

13:00-14:30

Anim.Art.Edu: Warsztaty animacji        

Momakin – ŁDK sala 308

15:30-16:30

ANIMARKT MASTERS: Więcej światła! – o roli oświetlenia w animacji lalkowej – spotkanie z Maciejem Bedykiem

Momakin – ŁDK sala 313

16:00   

I Burattini di Luciano Gottardi (Włochy) – spektakl „Rób, co trzeba”

Teatr Lalek Arlekin – Sala Prób

17:00

i-art-i – Tadeusz Wierzbicki (Polska) – spektakl „Litera i”

Teatr Lalek Arlekin – Scena Kameralna

18:00-19:30

Ray Harryhausen: Special Effects Titan

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

19:00

Silencio Blanco (Chile) – spektakl „Cisza węgla”

Teatr Lalek Arlekin – Duża Scena

20:00

NCKF i AnimArt zapraszają: National Film and Television School – szkoła zdobywców nagród – pokaz filmów krótkometrażowych

Momakin –

ŁDK Kino Szpulka

20:00

Manufaktura filmów: SPPA prezentuje: The best of season 2016/17

Rynek Manufaktury

 


Wtorek 3.X.2017

 

09:00-10:00

Anim.Art.Edu: Kino na dzień dobry: Zwierzęta małe i duże

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

09:00-10:30

Anim.Art.Edu: Warsztaty animacji

Momakin – ŁDK sala 308

09:00-12:00

ANIMARKT PITCHING: Praca nad scenariuszem

tylko dla uczestników pitchingu; Momakin – ŁDK sala 408          

09:00-17:00

ANIMARKT MASTERS: Warsztaty animacji prowadzone przez Tima Allena

obowiązują zapisy; Momakin – ŁDK sala 313

10:00, 12:00, 17:00

Teatr Figur Kraków (Polska) – spektakl „Huljet, Huljet”  

Teatr Lalek Arlekin – Scena Kameralna

11:00   

Teatr Lalki i Aktora Kubuś (Polska) – spektakl „Nic, dzika mrówka, Adam i Ewa”

Teatr Lalek Arlekin – Duża Scena

11:00-12:00

Anim.Art.Edu: Kino na dzień dobry: Niezwykły świat Koyaa

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

11:00-12:30

Anim.Art.Edu: Warsztaty animacji

Momakin – ŁDK sala 308

12:00-19:00

Projekcje filmów animowanych

Teatr Lalek Arlekin i Momakin – Sala Prób

12:30-13:30

ANIMARKT MASTERS: Animacja a telewizja – o możliwościach współpracy z ARTE – spotkanie z Peterem Gottschalkiem

Momakin – ŁDK sala widowiskowa

13:00-14:30

Anim.Art.Edu: Warsztaty animacji      

Momakin – ŁDK sala 308

15:00-19:00

ANIMARKT PITCHING: Praca nad prezentacją

wstęp tylko dla uczestników pitchingu; ŁDK sala 308

18:00-19:30

Bristol Festival of Puppetry presents: Women in puppetery & puppet animation

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

19:00

Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze (Polska) – spektakl „Na otwartym sercu”

Teatr Lalek Arlekin – Duża Scena

20:00-21:00

NCKF i AnimArt zapraszają: Niki Lindroth von Bahr – człowiek to zwierzę czy zwierzę to człowiek?

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

21:00-22:00

Manufaktura filmów: Przegląd filmów ze szkoły FAMU

Rynek Manufaktury

 

Środa 4.X.2017

 

09:00-10:30

Anim.Art.Edu: Warsztaty animacji

Momakin – ŁDK sala 308

09:00-10:00

Anim.Art.Edu: Kino na dzień dobry: Niezwykły świat Koyaa

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

09:00-17:00

ANIMARKT MASTERS: Warsztaty animacji prowadzone przez Tima Allena

obowiązują zapisy; Momakin – ŁDK sala 313

10:00

Manija Teatro (Hiszpania) – spektakl „To i planety w zagrożeniu”

Teatr Lalek Arlekin – Scena Kameralna

11:00

The Galilee Multicultural Theatre (Izrael) – spektakl   „Cztery pory roku i jeden Vivaldi”

Teatr Lalek Arlekin – Duża Scena

11:00-12:00

Anim.Art.Edu: Kino na dzień dobry: Zwierzęta małe i duże

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

11:00-12:30

Anim.Art.Edu: Warsztaty animacji

Momakin – ŁDK sala 308

11:30-17:00

NCKF i ANIMARKT zapraszają: ANIMARKT PITCHING – Pitching projektów krótkometrażowych filmów lalkowych

Momakin – EC1 Łódź – sala

konferencyjna

12:00-19:00

Projekcje filmów animowanych

Teatr Lalek Arlekin i Momakin – Sala Prób

13:00-14:30

Anim.Art.Edu: Warsztaty animacji

Momakin – ŁDK sala 308

17:00

LALE.Teatr (Polska) – spektakl „Prosta historia”  

Teatr Lalek Arlekin – Scena Kameralna

19:00

Grupa Coincidentia (Polska) – spektakl „Made In Heaven”

Teatr Lalek Arlekin – Duża Scena

20:00-21:00

NCKF i AnimArt zapraszają: 10-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego – pokaz filmu „Zaczarowany fortepian”

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

21:00-22:00

Manufaktura filmów: VAF New Talents – nowe talenty europejskiej animacji – pokaz filmów krótkometrażowych  

Rynek Manufaktury

 

 

 

Czwartek 5.X.2017

 

09:00-10:30

Anim.Art.Edu: Warsztaty animacji

Momakin – ŁDK sala 308

09:00-10:00

Anim.Art.Edu: Kino na dzień dobry: Zwierzęta małe i duże

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

10:00-10:30

NCKF i ANIMARKT zapraszają: ANIMARKT TALKS: All eyes on Poland – najnowsze polskie koprodukcje – prezentacja Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji

Momakin – EC1 Łódź sala panoramiczna

10:30-12:30

NCKF i ANIMARKT zapraszają: ANIMARKT TALKS: Międzynarodowa współpraca w branży animacji – panel dyskusyjny

Momakin – EC1 Łódź

– sala panoramiczna

11:00   

UnterWasser (Włochy) – spektakl „Na zewnątrz”

Teatr Lalek Arlekin –– Duża Scena

11:00-12:00

Anim.Art.Edu: Kino na dzień dobry: Niezwykły świat Koyaa

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

11:00-12:30

Anim.Art.Edu: Warsztaty animacji        

Momakin – ŁDK sala 308

12:00-19:00

Projekcje filmów animowanych

TLA i Momakin – Sala Prób

12:45-13:30

NCKF i ANIMARKT zapraszają: ANIMARKT TALKS: Magiczna zima Muminków – międzynarodowa koprodukcja z tradycją w tle – prezentacja Zofii Jaroszuk i Piotra Szczepanowicza

Momakin – EC1 Łódź – sala panoramiczna

13:00-14:30

Anim.Art.Edu: Warsztaty animacji

Momakin – ŁDK sala 308

13:45-14:30

NCKF i ANIMARKT zapraszają: ANIMARKT TALKS: „Harvie and the Magic Museum” – zderzenie europejskich systemów produkcji – prezentacja Martina Kotlika

Momakin – EC1 Łódź sala panoramiczna

14:30-15:30

ANIMARKT MASTERS: Wybierz mnie! – spotkanie z Kim Keukeleire o rynku pracy

Momakin – ŁDK – Kino Szpulka

19:00

Katkatha Puppet Arts Trust (Indie) – spektakl „Mahabharata”

Teatr Lalek Arlekin – Duża Scena

20:00-21:00

NCKF i AnimArt zapraszają: „Nazywam się Cukinia”

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

20:00

Oficjalne zakończenie festiwalu

Teatr Lalek Arlekin – Duża Scena

21:00-22:00

Manufaktura filmów: Festival Stop Motion Montréal: Discovery program – film form 8th and 9th edition

Rynek Manufaktury

 

Piątek 6.X.2017

 

09:00-10:00

Anim.Art.Edu: Kino na dzień dobry: Niezwykły świat Koyaa

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

10:00-14:00

NCKF i ANIMARKT zapraszają: ANIMARKT TALKS – Spotkania indywidualne

obowiązują wcześniejsze zapisy, EC1 – sala panoramiczna

11:00-12:00

Anim.Art.Edu: Kino na dzień dobry: Zwierzęta małe i duże

Momakin – ŁDK Kino Szpulka

 

Szczegółowe informacje i opisy wydarzeń: www.animart.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *