III Letnia Akademia Jazzu

manhattanOd 1 lipca do 20 sierpnia w Wytwórni będzie miało miejsce coroczne święto fanów jazzu. Już po raz trzeci łódzki klub muzyczny organizuje warsztaty z gwiazdami jazzu oraz  koncerty odbywające się pod nazwą Letnia Akademia Jazzu.

 
Tegoroczną edycję cyklu zainauguruje koncert The Manhattan Transfer. Wstęp na wszystkie wydarzenia, oprócz koncertu inauguracyjnego, będzie wolny!

Organizowany przez Wytwórnię cykl Letnia Akademia Jazzu co roku umożliwia wielbicielom tego gatunku udział w zaplanowanych na cały okres wakacyjny wykładach, warsztatach i prelekcjach, prowadzonych przez wybitnych muzyków i specjalistów w dziedzinie jazzu oraz koncertach wykładowcy lub jego zaprzyjaźnionej formacji (po których nastąpi wspólne jam session mistrza z uczniami). Podczas tegorocznej akademii programy znalazły się ponadto projekcie filmów z serii Ken Burns Jazz (dzięki uprzejmości American Corner Łódź).

The Manhattan Transfer na jedynym występie w Łodzi

Tegoroczną edycję zainauguruje 1 lipca występ legendarnej grupy wokalnej The Manhattan Transfer. Muzycy zagrają pierwszy i jedyny koncert w Łodzi! Ich swingujące brzmienie (nawiązujące stylistycznie do muzyki Nowego Jorku z lat 20. ubiegłego wieku) w połączeniu ze świetną techniką wokalną artystów zawojowało cały muzyczny świat. Zespół niejednokrotnie zdobywał nagrody Grammy (np. w 1981 roku był pierwszym zespołem w historii, który wygrał zarówno w kategorii jazz jak i muzyka popularna lub w 1985 roku, kiedy to ich album „Vocalese” był nominowany do Grammy aż dwunastokrotnie, co uczyniło go drugim po „Thrillerze” Michaela Jacksona albumem nominowanym w największej ilości kategorii). Na koncercie w Wytwórni usłyszymy zarówno najnowsze kompozycje z ich ostatniej, wydanej w 2009 roku płyty, „Chick Corea Songbook”, jak i najpopularniejsze przeboje.

Znani wykładowcy, porywające koncerty

Podczas tegorocznej Akademii jej uczestnicy będą poszerzać swoją wiedzę na temat współczesnej perkusji, instrumentów dętych, gitary elektrycznej i basowej, a także technik wokalnych. Prelegentami będą m.in. Cezary Konrad, Grzegorz Nagórski, Piotr Żaczek, Bernard Maseli, Elżbieta Zapendowska, Marek Raduli. Wieczorami natomiast scena Wytwórni będzie należeć do: The Manhattan Transfer, Oktawii Kawęckiej oraz Big Bandu „Akwarium” Wojciecha Karolaka, Grzegorza Nagórskiego, Tomasz Szukalski Quartet, Projektu Grzegorza Rogali, Squadu Marka Radulego.

Muzyczny epilog – Urbanator Days

Swego rodzaju muzycznym epilogiem III Letniej Akademii Jazzu będzie dwudniowy (odbywający się 19 i 20 sierpnia), autorski projekt warsztatowo-koncertowy Michała Urbaniaka – Urbanator Days. Podczas tych dwóch dni Michał Urbaniak poprowadzi warsztaty oraz zagra specjalny koncert połączony z jam session razem z uczestnikami warsztatów.

Program III Letniej Akademii Jazzu

01.07.2010 inauguracja – koncert Manhattan Transfer (wstęp biletowany)
08.07.2010 wykład Cezary Konrad / koncert Oktawia Kawęcka Big Band Akwarium oraz Wojciech
Karolak na organach Hammonda (wstęp wolny)
15.07.2010 wykład Grzegorz Nagórski / koncert Grzegorz Nagórski (wstęp wolny)
22.07.2010 wykład Piotr Żaczek / koncert HeFi & Krzesimir Dębski (wstęp wolny)
29.07.2010 wykład Bernard Maseli / Tomasz Szukalski Quartet (wstęp wolny)
05.08.2010 wykład Elżbieta Zapendowska / koncert Grzegorz Rogala Jewish Project (wstęp wolny)
12.08.2010 wykład Marek Raduli / koncert Squad (wstęp wolny)
19.08.2010 warsztaty Urbanator – Michał Urbaniak / koncert Urbanator – Michał Urbaniak (wstęp wolny)
/mat.pras.

 

Jeden komentarz do “III Letnia Akademia Jazzu

  • 8 czerwca 2010 o 12:05
    Bezpośredni odnośnik

    Ja się wybieram! Łódź, jak żadne inne miasto w Polsce jest najlepsza dla jaaaazzzzuuuuu 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *