III Festiwal Działań Miejskich Miastograf 2010 – informacje, program

GregoR_Poster_New_preview18 października w budynku, w którym od zeszłego roku działa Kino Cytryna rozpocznie się trzecia edycja festiwalu Miastograf.

 
Głównym wydarzeniem Miastografu jest pierwsza indywidualna wystawa Gregora Gonsiora, łódzkiego projektanta mody i twórcy street artu. Ponadto w programie: przegląd miejskich filmów amerykańskiego artysty Petera Huttona, koncerty zespołów Mama Selita i Maszyny, dyskusje, wykłady i impreza taneczna aż do rana.

Gonsior zajmuje się projektowaniem mody, dizajnem, architekturą wnętrz i street art’em. Zadebiutował kolekcją BUFFO BUFFALO BOMBAST, która otrzymała Złotą Nitkę w kategorii Premier Vision w roku 2008. W tym samym roku projektant został zwycięzcą Usedome Fashion Batlic Award. Projektuje rzeczy  nietuzinkowe, eklektyczne, odważne, a przy tym trochę groteskowe. Podobnie jest w przypadku kilku wielkoformatowych murali, które namalował w Łodzi. Podczas październikowej wystawy w Prexerze zaprezentuje „wychodzącą w miasto” instalację z obiektów znalezionych w przestrzeni miejskiej. Jeszcze oficjalnym rozpoczęciem, Festiwal „wyszedł w miasto” dzięki koszulkom Miastografu zaprojektowanym również przez Gonsiora. Otwarcie centrum i wystawa promowana jest również przez film animowany z grafiką Gregora Gonsiora przygotowanym przez innego utalentowanego łódzkiego artystę – Remigiusza Wojaczka.

Podczas Festiwalu odbędzie się również pierwsza w Polsce retrospektywa Petera Huttona, amerykańskiego artysty, reżysera, dokumentalisty, którego retrospektywa odbyła się m.in. w najsłynniejszym muzeum sztuki nowoczesnej na świecie, MoMA w Nowym Jorku. Hutton najbardziej znany jest najbardziej z poetyckich filmowych obrazów miast i krajobrazów całego świata kręconych na tradycyjnej taśmie 16 mm. W 1992 r. odwiedził Łódź czego efektem jest film Lodz Symphony,  gwoźdź łódzkiego pokazu.

W  przestronnym korytarzu dawnych zakładów kinotechnicznych odbędą się koncerty i impreza. Na otwarcie zagra warszawski zespół Mama Selita czyli czterej młodzi muzycy, którzy swoim brudnym fukowym brzmieniem i charyzmatycznymi tekstami umieją rozkręcić każdą imprezę, a następnie na scenę wejdzie DJ Beetlejuice. W programie również występ młodego zespołu Maszyny. Młody Łódzki zespół grający punk poetycki specjalnie na Festiwal przygotował utwór Turbozespół EC2 utrzymany w industrialnym klimacie Łodzi.

Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalu spotkanie wokół wznowionej po latach książki Janusza Dunina Bi-Ba-Bo i gdzie indziej. Niedawno zmarły Dunin był wybitnym bibliotekoznawcą, profesorem i jednym z prekursorów badań nad literaturą popularną w Polsce.  Przedstawiając historię łódzkiej literatury satyrycznej od lat 50-tych XIX w. do okresu I wojny światowej ukazał z innej, ciekawej perspektywy życie kulturalne, społeczne a nawet polityczne miasta. Gośćmi spotkania będą kulturoznawca dr Tomasz Majewski oraz literaturoznawca  prof. Tomasz Bocheński.

topografie

PROGRAM

Piątek, 8 października
g. 19 Wernisaż wystawy Gregora Gonsiora
g. 20 Koncert: Maszyny
g. 21  Koncert: Mama Selita
g. 22 DJ Beetlejuice

Sobota, 9 października
g. 14:30 „Łódź Symphony. Retrospektywa filmów Petera Huttona”
g. 18:30 Premiera nowego wydania książki Janusza Dunina „W Bi-Ba-Bo i gdzie indzie

{jumi [media/reklama.htm]}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *