Od 9 do 17 maja Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza na drugi Festiwal Kryminału. Wstęp wolny.

W programie festiwalu znajdą się potkania z autorami kryminałów (Wojciech Chmielarz, Agnieszka Płoszaj, Mariusz Czubaj, Cezary Łazarewicz), warsztaty, kryminalna gra terenowa oraz wycieczka.

9 maja, godz. 18
Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem i rozmowa o książce „Żmijowisko”, Po spotkaniu zapraszamy na grę terenową inspirowaną książką „Żmijowisko”

„Żmijowisko” – grupa trzydziestolatków, przyjaciół ze studiów, co roku wyjeżdża wspólnie ze swoimi rodzinami na wakacje. Tym razem trafiają do zagubionej wśród jezior i lasów agroturystyki w niewielkiej wsi Żmijowisko. Bawią się jak zwykle – odreagowując stres szybkiego wielkomiejskiego życia. Jest alkohol, są narkotyki. A także skrywane od lat urazy, dawne uczucia i wzajemne pretensje. Podczas jednej z mocno zakrapianych imprez ktoś kogoś prawie topi. Wywiązuje się kłótnia, podczas której otwierają się dawne rany. Następnego dnia córka jednej z par, piętnastoletnia Ada, znika. Pomimo poszukiwań nikomu nie udaje się jej odnaleźć. Rozpływa się w powietrzu.

Wojciech Chmielarz  – pisarz i dziennikarz. Autor książek z cyklu Jakub Mortka, publikował między innymi dla „Pulsu Biznesu”, „Polityki” czy „Nowej Fantastyki”. W 2013 r. oraz w 2014 nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, w 2015 r. został jej laureatem za powieść „Przejęcie”. Z cyklu z Jakubem Mortką powstały książki:Podpalacz, Farma lalek, Przejęcie, Osiedle marzeń, Cienie. Poza tym napisał powieści kryminalne pt.:Wampir, Zombie.
Spotkanie poprowadzi Maria Berkan-Jabłońska.

14 maja, godz. 11
Wycieczka szlakiem kryminału Andrzeja MakowieckiegoFestiwal kryminału11:00
Zapraszamy na kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu Kryminału – wycieczkę szlakiem kryminału Andrzeja Makowieckiego „Ziemia nawrócona”.
Przewodnik – Teresa Basińska (bibliotekarka i przewodniczka po Łodzi. Specjalista z dziedziny biblioterapii)
Zapisy : m.filipowicz @pos.lodz.pl, 42 687 02 07

14 maja, godz. 18
Spotkanie z Agnieszką Płoszaj i rozmowa o książce „Ogrodnik”

„Ogrodnik” – II Cześć „Czarodziejki” to powieść łącząca w sobie wątki kryminalne, sensacyjne i romansowe. Zabójstwo staruszki naprowadza policję na trop sprawy zaginięć dzieci sprzed 30 lat. Poszukując zabójcy kobiety, śledczy docierają do partnerki jednego łódzkiego przestępcy, Mani, i jej koleżanki Julii – właścicielek małej kawiarni, które chętnie… angażują się w śledztwo. Ich pomoc okaże się nieoceniona, a relacja Julii z jednym z policjantów zacznie rozwijać się także poza sferą zawodową.

Agnieszka Płoszaj – łodzianka, autorka powieści kryminalnej pt. „Czarodziejka” której akcja rozgrywa się w Łodzi. Właścicielka salonu urody i kreowania wizerunku, instruktorka fryzjerstwa oraz organizatorka warsztatów dla młodzieży. Jej największą pasją jest literatura, którą stara się zainteresować najmłodszych, angażując się m.in. w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”
Spotkanie poprowadzi Andrzej Rostocki.

15 maja, godz. 18
Spotkanie z Mariuszem Czubajem i rozmowa o książce „ R.I.P.”

„R.I.P.”-Marcin Hłasko – ekspert w sprawach poszukiwań zaginionych i bezpieczeństwa w firmach – dostaje intratną propozycję: ma odnaleźć siostrzenicę wpływowej pani mecenas, Magdę Wolską. Ostatni ślad prowadził na Mazury, do Starych Kiejkut. Hłasko odrzuca ofertę, natrafia natomiast na nowy trop dotyczący zaginionego przed ćwierćwieczem ojca. Zaginięcie dziewczyny i Hłaski-seniora zdają się łączyć z tą samą osobą. Do Starych Kiejkut przybywa jednak ktoś jeszcze, by szukać odwetu za dawne występki.

Mariusz Maciej Czubaj – antropolog kultury, autor powieści kryminalnych. Jest Profesor antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jego badania koncentrują się wokół problematyki kultury popularnej.Członek redakcji kwartalnika „Kultura Popularna”. Za powieść „21:37”, pierwszą z cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem, otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej.” Martwe popołudnie „rozpoczyna kolejny cykl powieściowy z ekspertem do spraw bezpieczeństwa i specjalistą od poszukiwań zaginionych, Marcinem Hłaską. W 2017 otrzymał po raz drugi Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść „R.I.P.” – najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną 2016 roku. Jest Członkiem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Oprócz wyżej wymienionych książek napisał m.in.:” Kołysanka dla mordercy” , „Zanim znowu zabiję” , „Piąty Beatles” .
Spotkanie poprowadzi Dorota Samborska-Kukuć.

17 maja, 15:30
„Sprawa Gorgonowej” – reżyseria Janusz Majewski, w głównych rolach m.in.: Ewa Dałkowska, Roman Wilhelmi, Andrzej Łapicki, Andrzej Szczepkowski.

Fabuła: W willi inż. Henryka Zaremby w Brzuchowicach zamordowana została jego siedemnastoletnia córka. O morderstwo oskarżono Ritę Gorgonową, gospodynię, kochankę i opiekunkę dzieci Zaremby. Rita była bez pieniędzy, bez mieszkania, a Zaremba poszukiwał bony do dzieci. Zamieszkali razem. Po kilku miesiącach zaczął się ich romans, na świat przyszła ich córka. Jednak w miarę jak dorastała pierwsza córka Zaremby, Elżbieta, stosunki między nią a boną stawały się coraz gorsze. Inżynier zresztą nie dążył do zalegalizowania swego związku z Gorgonową. W końcu Zaremba z Elżbietą postanowili, że przeniosą się razem ze Stasiem (synem) do wynajętego mieszkania we Lwowie, a Gorgonowa z córką zostanie w Brzuchowicach. Do przeprowadzki jednak nie doszło. Elżbieta została zamordowana.

17 maja, godz. 18
Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem i rozmowa o książce „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”

„Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” – Ta kobieta nigdy nie miała imienia. Gorgonowa – tak mówiła o niej cała Polska, która z zapartym tchem śledziła przebieg najgłośniejszego procesu dwudziestolecia międzywojennego i jednego z najgłośniejszych w historii polskiego sądownictwa. Oskarżonej zarzucano brutalny mord na siedemnastoletniej Lusi, którego miała dokonać ostatniej grudniowej nocy 1931 roku. Od tego momentu Gorgonowa stała się najczarniejszym z czarnych charakterów II Rzeczpospolitej.

Cezary Łazarewicz – dziennikarz prasowy i publicysta. Po przemianach politycznych organizował „Gazetę Obywatelską”. Od 1991 publikował w „Gazecie Wyborczej”, był dyrektorem szczecińskiego „Radia na Fali” i dziennikarzem „Przekroju”. Od 2007 związany z „Polityką” jako publicysta działu krajowego, następnie z „Newsweekiem” i z „Wprost”. W 2015 dołączył do redakcji portalu Wirtualna Polska. W tym samym roku wydał książkę „Elegancki morderca”, przedstawiającą historię polskiego seryjnego mordercy Władysława Mazurkiewicza. W 2009 r. nominowany do nagrody dziennikarskiej MediaTory w jednej z kategorii. W 2016 r. został laureatem tej nagrody w kategorii ObserwaTOR. Laureat Nagrody Literackiej „Nike” 2017 za książkę „Żeby nie było śladów”. Książka ta została również nominowana do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego 2017. W 2018 r. opublikował 2 książki:” Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” i „ 1968. Czasy nadchodzą nowe” (współautor: Ewa Winnicka.

Spotkanie poprowadzi Natalia Lemann.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
malaliteracka
Mała Literacka: Zdzisławowi Jaskule – Poecie
Mikołajki z Książkomaniakiem
Literatura – marzec 2021

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*