Dwa i pół dnia rozmów z ludźmi kultury, biznesu i życia publicznego na żywo o demokracji, gospodarce, prawach człowieka, kulturze, edukacji i ochronie środowiska w czasach pandemii i po niej. 13 listopada ruszają Igrzyska Wolności. W tym roku wyłącznie online i z ważną sekcją poświęconą zagadnieniem równości płci, praw kobiet i mniejszości.

Na arenach Igrzysk w tej części pojawią się m.in. Helena Dalli, Komisarz UE ds. równości; dziennikarka i pisarka Anna DziewitMeller, wielokrotnie nagradzana reporterka Justyna Kopińska, adwokatka Sylwia GrzegorczykAbram, aktywistki: Natalia Broniarczyk, Klementyna Suchanow i Margot. Będą rozmawiać m.in. o aborcji, perspektywach realizacji postulatów LGBT+ oraz znaczeniu płci w pandemii. W ramach międzynarodowego feministycznego POWER PANEL spotkają się polskie emigrantki z różnych stron Europy, angażujące się w obronę praw kobiet w kraju; dziennikarka Karolina Rogaska poruszy temat realiów pracy seksualnej w Polsce.

Swój udział w pozostałych dyskusjach dotyczących polityki, kultury, klimatu, edukacji, gospodarki i nowych technologii potwierdziły też m.in. reżyserki: Agnieszka HollandJoanna KosKrauze, dziennikarski i publicystki: Anne Applebaum, Kamila Ceran; parlamentarzystki i polityczki: Sylwia Spurek, Agnieszka Pomaska, Małgorzata Tracz, Hanna GillPiątek, Agnieszka DziemianowiczBąk, Kamila Gasiuk-Pihowicz; naukowczynie i analityczki: Monika Sassatelli, Aleksandra Przegalińska, Weronika Michalak, Agnieszka ChłońDomińczak; twórczynie: Mira Marcinów, Dominika Słowik, Sabina Baral, Maria Peszek, humanitarystki: Janina OchojskaAleksandra K. Wiśniewska, businesswomen: Henryka Bochniarz, Ewa ŁabnoFalęcka i wiele innych.

Igrzyska Wolności, odbywające się już po raz siódmy, to interdyscyplinarne forum kulturalne i intelektualne. Organizowane z myślą o kreowaniu twórczej przestrzeni dla spotkań ludzi kultury, biznesu i życia publicznego, jest areną dyskusji o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu w XXI wieku.

W programie sekcji „Igrzyska Równości”:

w piątek

18.00: The Role of the EU in Safeguarding LGBTiQ Rights
Commissioner for Equality Helena DALLI

Helena Dalli jest pierwszym komisarzem UE ds. Równości; pełni tę funkcję od grudnia 2019 roku. Jej zadaniem jest zwiększanie zaangażowania państw UE w działania na rzecz równości na wszystkich polach.

Przed objęciem roli komisarza Dalli, z pochodzenia Maltanka, była posłanką (1996-2019), ministrą ds. Europejskich i Równości (2017-2019) oraz ministrą ds. Dialogu Społecznego, Konsumentów i Wolności Obywatelskich (2013 -2017). Była także ministrą ds. Administracji Publicznej, Równości, Radiofonii i Inwestycji Krajowych w Gabinecie Cieni (1998–2013) oraz młodszą ministrą ds. Praw Kobiet w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (1996–1998). Dalli posiada tytuł doktora socjologii politycznej uzyskany na Uniwersytecie w Nottingham, wykładała socjologię ekonomiczną i polityczną, politykę publiczną oraz socjologię prawa na Uniwersytecie Maltańskim.

19.30: Ogólnopolski Strajk Kobiet
Rozmowa z Klementyną Suchanow

Klementyna Suchanow jest redaktorką, pisarką, tłumaczką i aktywistką zaangażowaną w Ogólnopolski Strajki Kobiet. Autorka książki „To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze” oraz głośnej biografii Witolda Gombrowicza „Ja, geniusz”, za którą została nominowana do Nagrody Nike. Na fali protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, uznającego aborcję z przyczyn embriopatologicznych za niezgodną z ustawą zasadniczą, wspólnie z Martą Lempart powołała Radę Konsultacyjną, sformowaną dla opracowania najważniejszych postulatów strajkowych obejmujących m.in. legalizację aborcji, równe prawa osób LGBT+ oraz laicki charakter państwa.

w sobotę:

14:30: Wybór nie zakaz. Konsensus aborcyjny na śmietniku historii

Natalia Broniarczyk, Aborcyjny Dream Team
Karolina Domagalska, reportażystka
Sylwia Gregorczyk-Abram, Wolne Sądy
Kasia Stręk, fotografka i reportażystka
prowadzenie: Anna Dziewit-Meller, pisarka

W odpowiedzi na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce setki tysięcy ludzi wyszły na polskie ulice wyrazić swój sprzeciw. Protesty wydają się przełomowe w temacie aborcji, ponieważ przełamują tabu, które wokół tej kwestii funkcjonowało zarówno w środowiskach konserwatywnych i liberalnych. Kobiety otwarcie zaczynają mówić o potrzebie odrzucenia konsensusu narzuconego im w 1993 roku, domagają się wolnego dostępu do aborcji, który w zachodnich demokracjach zalicza się do współczesnych praw człowieka. Czy to początek liberalnej rewolucji, w której kobiety odegrają rolę przywódczą?

14:30-16:00

How to Ensure Socio-Economic Women’s Rights in Europe?
Joanna Maycock / Justyna Kopińska / Jarosław Makowski / Agnieszka Chłoń-Domińczak / prowadzenie: Lauren Mason

18.45: Płeć ma znaczenie. Epidemia oczami kobiet

Małgorzata Mielczarek, Fundacja Rodzić po Ludzku
Urszula Nowakowska, założycielka Centrum Praw Kobiet
prowadzenie: Ewa Kamińska-Bużałek, prezeska Fundacji Łódzki Szlak Kobiet

Wymuszone pandemią Covid-19: lockdown oraz popularyzacja zdalnych form pracy i edukacji w znaczącym stopniu wpłynęły na życie osobiste i zawodowe kobiet. Z jednej strony przyczyniły się do istotnej redukcji zatrudnienia w sfeminizowanych sektorach: handlu, usługach, gastronomii, szeroko pojętej branży beauty. Z drugiej: wymusiły ponadprzeciętną konieczność wykonywania przez kobiety pracy nienormowanej i motywowanej powołaniem (nakazy pracy dla pielęgniarek w DPS, dyżury, nadgodziny nauczycielek w ramach nauczania zdalnego), a także obarczyły je odpowiedzialnością  za realizację obowiązku szkolnego dzieci w warunkach domowych.

Jak w sytuacji pandemii zapobiegać wypychaniu kobiet z rynku pracy? Co zrobić, aby zawody opiekuńcze, wykonywane głównie przez kobiety, były lepiej opłacane? Jak zabezpieczać ich prawa do godnej pracy i płacy?

20.30: Realia pracy seksualnej w Polsce

O tym, dlaczego sekspraca to też praca i jak chronić pracowników seksualnych Karolina Rogaska – psycholożka i dziennikarka, której książka poświęcona tematowi ukaże się niebawem – będzie rozmawiała z seksworkerkami: Sylvią Baudelaire, Aleksandrą Kluczyk i Lady Dark Fairytale, współzałożycielką i właścicielką Fetish Chateau.

w niedzielę:

12.45: Feministyczny międzynarodowy POWER PANEL – dlaczego polskim emigrantkom wciąż zależy na prawach kobiet w Polsce?

Bruksela: Jobee Joanna Pszczoła, artystka i aktywistka, Black Baloons Brussels

Berlin: Anna Krenz, artystka, aktywistka, mówczyni publiczna, Dziewuchy Berlin

Strasburg: Agata de Latour, działaczka na rzecz praw kobiet i praw człowieka

Paryż: Joanna Lassere

Dublin: Inga Wójcik

Sylwia Spurek, europosłanka, S&D

Terry Reintke, europosłanka, the Greens

prowadzenie: Małgorzata Wochowska

Są Polkami z pochodzenia, ale od lat mieszkają za granicą: w Berlinie, Brukseli, Londynie, Strasburgu, Paryżu. Dlaczego wciąż angażują się w działania na rzecz praw kobiet w Polsce? W jaki sposób mówią Niemcom, Francuzom, Anglikom, Belgom i innym członkom społeczności, w których mieszkają, o zagrożeniach dla praw kobiet? Jak wyraża się ich troska o kraj i dlaczego wciąż im na Polsce zależy? Skąd czerpią motywację do działania i jak zmieniają się ich środki wyrazu w związku z pandemią COVID19? Jak społeczne skutki pandemii wywołanej COVID19 przekładają się na stan praw człowieka i demokracji w Polsce i w innych krajach europejskich?

Europosłankę Terry Reintke zapytamy, dlaczego – jako Niemka – z taką wytrwałością komentuje kwestie praw kobiet i osób LGBTQI+ oraz stan praworządności w Polsce i jakie zmiany proponuje w związku ze swoimi obserwacjami w unijnym budżecie dla Polski na lata 2021-2027.

17.00: Jak skutecznie zabiegać o równe prawa LGBT+?

Bart Staszewski, reżyser i aktywista LGBT
Margot, aktywistka LGBT, inicjatorka kolektywu „Stop Bzdurom”
Monika Rosa, parlamentarzystka i politolożka
Patryk Chilewicz, twórca Vogule Poland
prowadzenie: Zuzanna Nowicka, studentka prawa, działaczka na rzecz społeczeństwa obywatelskiego

Zapraszamy do oglądania, udostępniania i dzielenia się!

Jak oglądać?

Organizator udostępni na swojej stronie internetowej www.igrzyskakultury.pl pięć kanałów, na których będzie można śledzić bezpośrednie transmisje, oraz dwa z tłumaczeniami z i na język angielski. Wybrane streamingi trafią także do mediów społecznościowych. Wirtualny udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
StreetLodz Show 3
Festiwal Roślin Owadożernych w Łodzi
zumba
Maraton zumby w Sukcesji

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*