Idioci w Teatrze Jaracza

23 i 24 lutego na deskach Teatru im. Stefana Jaracza odbędą się premierowe pokazy sztuki idioci na podstawie filmu Larsa von Triera, w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.

„A gdyby tak sobie pomyśleć, że miasto jest człowiekiem, to kim byłaby ona, ta nasza miłość i nasz wstyd, zaniedbana, lecz śniąca o swym pięknie i wielkości Ł.? Matką, która z miłości trzyma nas na smyczy i karze, ilekroć mówimy o życiu na własny rachunek? Najbliższą ciotką-przyjaciółką, która nie przestaje kokietować świata i swoją kokieterią męczy aż do skonu, i budzi naszą agresję, ilekroć żąda od nas dowodów miłości i naszej atencji? Matką, która niesie ból wszystkich swoich strat i pomimo mądrości i lat i doświadczenia wciąż pragnie naszej bezwarunkowej akceptacji i adoracji? Porzuconą kochanką, która nie przestaje narzekać na swoje zmarnowane życie? Bezdomną wariatką, która w wojnach, pożarach, wypadkach, szpitalach straciła wszystkich, ale obraża się, gdy ktoś ją nazwie wdową? Czy wstyd, wstręt, skrępowanie pozwoliłyby nam tę naszą Ł. przytulić?

A gdyby tak sobie pomyśleć, że naprawdę, bez względu na wiek, mamy w sobie święte i niewinne dziecko, które dorastając utraciło (po części lub całkowicie) głos? I że pragniemy je odnaleźć i dać przestrzeń, i na nowo dopuścić do głosu?

A gdyby tak sobie pomyśleć, że za wszystkim, co robimy i przeżywamy – za naszym kochaniem i nienawidzeniem, za zachwytami i sarkaniem, za pasją i nudą, za rezygnacją, humorem i łzami, za narcyzmem, żółcią, ofiarnością, zaprzeczeniem i wyparciem, za powierzchownością i za wnikliwością, za tolerancją i wstrętem, za fobią, szaleństwem, lękiem i gniewem – jest głębokie, najgłębsze pragnienie życia?”
Marcin Wierzchowski

Reżyseria
Marcin Wierzchowski

Dramaturgia Daniel Sołtysiński / Jakub Klimaszewski
Scenografia Katarzyna Minkowska
Kostiumy Ewa Mroczkowska
Ruch Sceniczny Aneta Jankowska
Muzyka Radosław Duda
Światło Katarzyna Smożewska
Video Tomasz Pawlik, Kacper Gawron
Asystent Reżysera, Inspicjent, Sufler
Marta Baraszkiewicz

Obsada
Katarzyna Cynke
Iwona Dróżdż-Rybińska
Natalia Klepacka
Milena Lisiecka
Bogusława Pawelec
Agnieszka Skrzypczak
Mikołaj Chroboczek
Mateusz Czwartosz
Hubert Jarczak
Paweł Paczesny
Mariusz Słupiński
Bogusław Suszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *